Techgame.pl
wojsko

US Army

Zadziwiający pomysł wojska. Żołnierze użyją gogli AR do sterowania psami

17 Października 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Technologia AR na dobre już zadomowiła się u nas, choć na razie nie jest jeszcze wykorzystywana tak szeroko. Wszystko jednak ma się zmienić, zgodnie z pomysłem wojska USA. Żołnierze będą używać gogli AR do sterowania psami w celu ich tresowania.

Wojskowi nie pozostawiają złudzeń - technologia AR może przydać się nie tylko w trakcie spędzania wolnego popołudnia, ale może przyczynić się do opracowania nowych metod tresowania psów. A przynajmniej takie plany mają inżynierowie w USA. 

Wojsko i AR

AR, czyli Augmented Reality to pochodna VR (Virtual Reality). Technologia ta nie opiera się, tak jak VR, na sztucznej rzeczywistości, stworzonej komputerowo (bądź w inny sposób) do której możemy uzyskać dostęp dzięki specjalnym goglom, a chodzi tu bardziej o rzeczywistość rozszerzoną. Są to, na przykład, specjalne nakładki, które pojawiają się na prawdziwym obrazie, rozszerzając wszelkie informacje choćby w postaci specjalnych znaczników, dzięki którym mamy dosłownie przed oczami mapy. AR to też technologia obecna w popularnych grach na smartfony, m.in. Pokemon GO, gdzie na prawdziwy obraz naszego podwórka nakładane są postacie pokemonów. Okazuje się jednak, że zastosowań AR może być znacznie więcej, o czym donosi amerykańskiego wojsko, mające dość dziwaczny, ale może i przełomowy pomysł na tresowanie psów. 

Psy w służbie wojska

Psy to nie tylko "najlepsi przyjaciele człowieka" i pupile domowe, ale często też zwierzęta pomocna ludziom, choćby policji dla tropienia przestępców, na granicy (gdzie wywąchują zakazane substancje) ale używa się ich także w wojsku. Tutaj jednak pojawia się problem - szkolenie psów jest bardzo skomplikowanym i długotrwałym procesem, do tego wymaga specjalistów w tym temacie. Wojsko w USA stawia jednak na nowoczesną technologię, dzięki której cały proces ma być nie tylko znacznie usprawniony, ale i nie będzie wymagana fizyczna obecność człowieka. Sam pomysł wyszedł od firmy Command Sight z siedzibą w Seattle. Specjalne gogle AR mają wyświetlać psom cele i wskazówki, a żołnierze nie będą musieli używać przy nich wskaźników laserowych i innych dość starych technik tresury. Co ciekawe, gogle mają też zapewnić wgląd w to, co widzi pies, dzięki specjalnym kamerom. "AR będzie wykorzystywana do wydawania psom poleceń i wskazówek, pies nie będzie wchodzić z nią w interakcję jak człowiek" - mówi dr Stephen Lee. "Nawet bez rzeczywistości rozszerzonej ta technologia zapewnia jeden z najlepszych systemów kamer dla wojskowych psów roboczych" - dodaje naukowiec. 

Nowa technologia tresury

Naukowcy chcą jednak wyjaśnić jedną kwestię - psy nie będą "obciążone" goglami, gdyż te mają zostać zaprojektowane w oparciu o skany 3D każdego psa. Dzięki temu gogle nie tylko mają być maksymalnie wygodne, ale i wydajne, gdyż dzięki nim będzie można dostosować odległości od aparatów czy soczewek dla danego psa oddzielnie. Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że psy już dawniej nosiły gogle (ale nie AR), choćby w trakcie zrzutów z powietrza czy w skrajnych warunkach atmosferycznych. Naukowcy podkreślają, że wstępne analizy okazały się obiecujące, choć cały projekt wciąż jest na początkowym etapie.

Podobne artykuły

dron

Militaria

Wyjątkowy pomysł amerykańskich sił zbrojnych. Drony dostaną sztuczną inteligencję

Czytaj więcej >
mysliwiec

Militaria

Najbardziej zaawansowany myśliwiec świata ofiarą ataku hakerów. Chińczycy włamali się do jego systemów

Czytaj więcej >
mysliwiec

Militaria

Nowatorski projekt rosyjskiej armii. Nowy myśliwiec będzie mógł latać w kosmosie?

Czytaj więcej >
Bombowiec B-52

Militaria

Start bombowca B-52 podczas silnego wiatru. Niesamowite nagranie, niebezpieczne zdarzenie

Czytaj więcej >
Dwa myśliwce Su-57 w locie.

Militaria

Rosyjska armia otrzyma supernowoczesne myśliwce. Maszyna posiada poważne wady

Czytaj więcej >
wojsko

Militaria

Niewiarygodne plany wojska USA. Kraj będzie miał najnowocześniejszą armię

Czytaj więcej >