Techgame.pl Militaria Wybuch głowicy nuklearnej w kosmosie. Niesamowite nagranie amerykańskich testów
YouTube

Wybuch głowicy nuklearnej w kosmosie. Niesamowite nagranie amerykańskich testów

20 czerwca 2022
Autor tekstu: Stanisław Janowski

Operacja Fishbowl to kilka prób wybuchów w kosmosie

Operacja Fishbowl była częścią ogromnej operacji militarnej o nazwie Dominic. Seria testów rozpoczęła się w 1962 roku w odpowiedzi na sowiecką deklarację o zakończeniu trzyletniego moratorium. Wcześniej Amerykanie przeprowadzili jeszcze sześć misji, których celem była detonacja ładunków termojądrowych na dużej wysokości. Testy z 1958 roku nie były jednak zadowalające, ponieważ testy YUCCA, TEAK, ORANGE i ARGUS były przeprowadzone w sposób powierzchowny i nie dostarczyły żadnych sensownych informacji.

Starfish – ogromna eksplozja termojądrowa w kosmosie

Operacja Fishbowl przebiegała z trudnościami. Pierwsza rakieta (Bluegill) straciła łączność z radarem śledzącym jej ruch, więc musiała zostać zniszczona w trakcie lotu. Pierwszy start Starfish został zaplanowany na 20 czerwca 1962 roku, musiał on być jednak anulowany z powodu awarii rakiety Thor, która miała wynieść ładunek wybuchowy na odpowiednią wysokość. Po 59 sekundach lotu silnik rakiety przestał pracował, a całe urządzenie zaczęło się rozpadać. Oficerowie zadecydowali o zniszczeniu rakiety i głowicy termojądrowej na wysokości około 10 000 metrów nad ziemią. Radioaktywne odpady i resztki rakiety spadły na atol Johnstona i otaczający je ocean.

Wybuch, który przerósł oczekiwania wszystkich

9 lipca 1962 roku doszło do kolejnej, tym razem udanej próby wyniesienia głowicy termojądrowej na odpowiednią wysokość. Rakieta Thor wyniosła głowicę Starfish Prime na wysokość 1100 km. Kiedy ładunek opadł na wysokość 400 kilometrów został zdetonowany. Siła wybuchu przerosła oczekiwania wszystkich zaangażowanych w to wydarzenie. Impuls elektromagnetyczny (EMP), który powstał w wyniku eksplozji, był tak silny, że urządzeniom zbierającym pomiary zabrakło skali. Impuls był odczuwalny na oddalonych o 1445 kilometrów Hawajach, gdzie wyrządził poważne szkody. W wyniki eksplozji zgasło około 300 lamp ulicznych, włączyły się alarmy antywłamaniowe, uszkodzeniu uległy mikrofalowe linie telefoniczne, co skutkowało w zerwaniu połączenia telefonicznego między wyspami na Hawajach. Najgorsze skutki eksplozji miały jednak miejsce wysoko nad naszymi głowami. Eksplozja wprowadziła do magnetosfery Ziemi ogromną ilość naładowanych cząstek, które w skutek działania ziemskiego pola magnetycznego zostały rozciągnięte wokół planety, tworząc jednocześnie sztuczny pas radiacyjny. Zniszczył on kilka satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej i zwiększył promieniowanie podczas załogowych lotów kosmicznych.

Nagranie eksplozji głowicy Starfish

Poniżej możecie obejrzeć krótki materiał podsumowujący operację Fishbowl, której najbardziej spektakularnym testem była detonacja głowicy Starfish Prime na wysokości 400 km nad ziemią.

Obserwuj nas w
autor
Stanisław Janowski
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl
najnowsze gry technologie nauka bezpieczeństwo militaria