Techgame.pl
Akcja pożarnicza. StrażPożarna gasi płonący samochód pianą gaśniczą.

Pixabay

Polski wynalazek zrewolucjonizuje pracę strażaków. Będą gasić pożary dźwiękiem

11 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Sposobów na gaszenie pożarów ludzkość wymyśliła już kilka. Można tradycyjnie użyć wody, a tam, gdzie występują urządzenia elektryczne lub chemikalia, które źle reagują na jej obecność piany. Można gasić ogień piaskiem, a jak ostatnio

Tym razem swój pomysł, przy okazji trochę mniej inwazyjni, zaprezentował dr inż. Jacek Wilk-Jakubowksi, który wymyślił technologię za pomocą, której można ugasić pożar... dźwiękiem.

Chęć stworzenia urządzenia, które będzie mniej inwazyjne niż woda

Jacek Wilk-Jakubowski z Politechniki Świętokrzyskiej stworzył akustyczną gaśnicę we współpracy z inżynierem Pawłem Stawczykiem oraz zespołem ekspertów z Technicznego Uniwersytetu w Bułgarii. Ich cel był prosty - opracować urządzenie zdolne do ugaszenia pożaru, jednocześnie niebędące tak niszczycielskie podczas tego procesu jak chociażby hektolitry wody lub piany. Projekt udało się zrealizować, a gaśnica akustyczna przeszła już pierwsze testy. Wyniki są optymistyczne.

Jak działa akustyczna gaśnica

Największym plusem nowego wynalazku polskiej myśli technicznej jest niski koszt eksploatacji urządzenia. Akustyczna gaśnica jest w stanie zgasić ogień z odległości dwóch metrów i może być sterowane zdalnie, co zmniejsza ryzyko podczas pracy strażaków. Urządzenie gasi pożar dźwiękiem basowym o częstotliwości 17,25 Hz (dźwięk przypomina warkot). Niskie fale akustyczne zwiększają ruch powietrza na krawędzi płomieni oraz zmniejsza obszar, na którym dochodzi do procesu spalania. Dzięki takiemu działaniu płomienie rozszczepiają się, nie łączą się znowu ze sobą i w efekcie gasną. Proces w zależności od wielkości ognia trwa około kilkanaście sekund.

Testy z wynikiem pozytywnym, ale jest “ale”

Gaśnica akustyczna przeszła już pierwsze próby ognia. Z sukcesem udało się ugasić pożar na otwartej przestrzeni. Wynalazek nie jest jednak pozbawiony wad, a mianowicie jest zasilane prądem. Oznacza to, że użycie nowatorskiej gaśnicy może nie być możliwe przy każdym rodzaju pożaru.

Tagi:

PolskaWydarzenia

Stanisław JanowskiAutor

Wydawca portalu Techgame. Z wykształcenia dziennikarz i kulturoznawca. Wcześniej parałem się dziennikarstwem radiowym, teraz głównie działam w Internecie. Miłośnik retro-technologii i nowych smartfonów. W wolnych chwilach rozmawiam z Google Home.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Najnowsze

O tym się mówi

Militaria

MOSFET w replikach airsoft. Do czego służy i czy warto go stosować?

Czytaj więcej >
Materiał Partnerski

Technologie

Jak wybrać tablet? Najważniejsze wskazówki

Czytaj więcej >
Freepik.com

Gry

Wymagania gier na 2022 rok – jak im sprostać?

Czytaj więcej >
Esport zyskuje na popularności – dlaczego?

Gry

Esport zyskuje na popularności – dlaczego?

Czytaj więcej >
"Dr Google" vs HeyCzeker

Technologie

"Dr Google" vs HeyCzeker – sprawdź, co pomoże Ci bardziej, gdy Twoje zdrowie zacznie szwankować

Czytaj więcej >