Techgame.pl
xiaomi

xiaomi

Smartfony Xiaomi szpiegują swoich użytkowników. Firma wystosowała oświadczenie

3 Maja 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Telefony Xiaomi, uwielbianie przez coraz większa liczbę użytkowników, są przede wszystkim dobre i tanie. Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa uważa jednak, że mogą one nielegalnie zbierać nasze dane i wysyłać je zewnętrznym firmom. Xiaomi się broni

Xiaomi to firma, którą pokochały miliony polaków, ale też użytkowników smartfonów na całym świecie. Czy za niską ceną i dobrym wykonaniem stoją potencjalnie szpiegowskie technologie? 

Xiaomi wysyła nasze dane

Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa Gabi Cirling zainteresował się telefonami z serii Mi i Redmi. Badał on model Redmi Note 8 i zorientował się, że telefon jest ciągle aktywny sieciowo, choć żadne dane nie powinny być używane. Po krótkiej analizie niecodziennej aktywności, badacz zauważył, że telefon wysyła różne dane i statystyki na wynajęte przez Xiaomi serwery firmy Alibaba. Serwery znajdują się w Rosji i Singapurze, a do samej firmy należy choćby popularny serwis AliExpress. Same dane, co najbardziej zadziwiające, nie były w jakiś specjalistyczny sposób zabezpieczony, gdyż Cirling samemu je odkodował i poznał ich treść. Okazało się, że zawarte tam były informacje dotyczące folderów, które badacz otwierał, ekranów, które oglądał, historia witryn internetowych czy nawet odtwarzanych piosenek. Historia z przeglądarek była zapisywana wyłącznie z aplikacji od Xiaomi (Mi Browser Pro) i Mint Browser. Gabi Cirling szybko podzielił się informacjami ze światem, na co zareagował Forbes.

Xiaomi się broni

Xiaomi w związku z oskarżeniami o zbieranie danych, na które użytkownicy się nie godzą (a nawet o nich nie wiedzą) wystosowało oświadczenie przesłane redakcji Forbes. Chiński gigant twierdzi, że dane są anonimowe, więc nie da się na ich podstawie okreslić konkretnego użytkownika, a także, że na zbieranie danych trzeba wyrazić zgodę, a informacje z przeglądarki w trybie incognito nie są kolekcjonowane. Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa, który wpadł na trop dziwnej aktywności nie zgadza się z ostatnimi dwoma twierdzeniami Xiaomi, gdyż jego analizy pokazują sytuację wręcz odwrotną. Firma oczywiście tłumaczy, że dane używane są do personalizacji i lepszego poznania klienta i wysyłane są wyłącznie na specjalnie do tego przeznaczone serwery. Sam fakt wysyłania danych o użytkoniwku nie jest niczym zaskakującym - robi to w końcu praktycznie każda firma. Problem polega jednak na tym, że sami zainteresowani o tym fakcie nawet nie są informowani.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >