Techgame.pl
mi note 10

Unsplash

Xiaomi zostało oskarżone o szpiegowanie użytkowników. Ich odpowiedź zaskakuje

5 Maja 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Niedawno zrobiło się głośno z uwagi na doniesienia o tym, jakoby Xiaomi śledziło swoich użytkowników. Chińska firma miała zapisywać m.in. historię odwiedzanych stron internetowych. Próby wyjaśnienia sytuacji nie pomogły, więc firma zdecydowa

Xiaomi stanęło w ogniu krytyki za nieuprawnione zdobywanie prywatnych danych użytkowników. W związku z tym firma postanowiła zarzegnać kryzys.

Xiaomi szpieguje uzytkowników

Niedawno świat obiegła wiadomość o wykryciu w telefonach Xiaomi (w przede wszystkim w aplikacjach przeglądarek internetowych firmy) podejrzanej aktywności transmisji danych. Okazało się, że urządzenia zbierają prywatne dane i przesyłają je na zewnętrzne serwery wykupione przez firmę. Zdobyte w ten sposób dane miały być rzekomo przetwarzane już na serwerach i zawierały w sobie takie informacje jak historia odwiedzanych stron internetowych (nawet w trybie incognito!), otwieranych folderach plików czy, co najbardziej zaskakujące, odpalanej muzyce. Doniesienia zbadał jeden ze specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, który własnoręcznie odkodował przesyłane dane. Okazało się wtedy, że poza pozyskiwaniem nieuprawnionych informacji, firma nie zabezpiecza ich nawet w odpowiednim stopniu.

Nowa aktualizacja przeglądarek

Xiaomi szybko wystosowało oświadczenie wedle którego, mówiąc kolokwialnie, to nie tak miało być. Firma broniła się twierdząc, że na zdobywanie danych trzeba i tak było zezwolić (co jest nieprawdą), dane były anonimizowane, czyli nie dało się na ich podstawie namierzyć użytkowników i powzięte miały być wszelkie procedury bezpieczeństwa. Wszystko miało służyć "lepszemu poznaniu własnych użytkowników". Co ciekawe, ani razu nie padło nic na temat samej zasadniczości zbierania danych. Okazało się szybko, że użytkownicy i specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa nie są taką odpowiedzią zadowoleni. Xiaomi szybko ugięło się pod presją i wypuściła aktualizację swoich przeglądarek - Mi Browser, Mi Browser Pro oraz Mint Browser dostępnych w Play Store. Aktualizacja nie jest niestety taką, jakiej oczekiwaliśmy, gdyż pozwala na wyłączenie funkcji gromadzenia danych w trybie incognito. Cóż... Chyba najlepszym wyjściem na telefony z Androidem dalej są przeglądarki zewnętrznych firm, jak choćby Google Chrome.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >