Render wzoru patentowego Xiaomi
Źródło: LetsGoDigital

Xiaomi patentuje niesamowitego smartfona. Czy tak będzie wyglądała przyszłość telefonów?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
21 Grudnia 2020

Xiaomi już w zeszłym roku zaszokowało świat swoją propozycją smartfona korzystające z technologii surround display, a więc Mi MIX Alpha. Teraz Chińczycy łączą tę niezwykłą funkcję z kolejnymi ciekawymi propozycjami.

  • Mi MIX Alpha nigdy nie trafił do masowej produkcji
  • Xiaomi chciało sprzedawać limitowaną edycję tego urządzenia w Chinach
  • Chińczycy właśnie opatentowali podobny telefon

Co prawda Xiaomi nigdy nie rozpoczęło produkcji rewelacyjnie wyglądającego smartfona Mi MIX Alpha, który wyróżnia się z tłumu niezwykłym ekranem okalającym cały telefon, jednak Chińczycy nie rezygnują z wykorzystania tej technologii.

16 szkiców w dokumentach patentowych

Jak informuje portal LetsGoDigital, Xiaomi złożyło 18 grudnia wnioski patentowe do The Hague Bulletin, które jest częścią WIPO (World Intellectual Property Office). Dokument zawiera 16 szkiców przedstawiających rewolucyjną technologię pozwalającą na tworzenie smartfonów, których cała obudowa jest jednym wielkim wyświetlaczem.

Rendery patentowe stworzone przez LetsGoDigital

Xiaomi wprowadza rewolucję

W odróżnieniu od Mi MIX Alpha, najnowsze wnioski patentowe nie przewidują zachowania wąskiego paska na moduł aparatu fotograficznego w klasycznej lokalizacji. Zamiast tego, aparaty fotograficzne zostały ukryte we wnętrzu telefonu i wysuwają się (razem z LED-owymi lampami błyskowymi) z górnej krawędzi obudowy telefonu. Xiaomi zmieściło tam aż trzy kamery.

Ze względu na nietypową budowę telefonu, Xiaomi straciło możliwość dodawania klawiszy funkcyjnych i innych przydatnych urządzeń z boku urządzenia. Przycisk zasilający znajduje się więc również na górnej krawędzi smartfona, tak samo z resztą, jak drugi mikrofon.

Dolna krawędź zarezerwowana została na port USB-C, grill głośnika, podstawowy mikrofon oraz wejście typu jack 3.5 mm na zestaw słuchawkowy (chociaż pewnie jeżeli urządzenie trafi do produkcji, będzie to na tyle daleko w przyszłości, że wyjście słuchawkowe i tak zostanie usunięte ze względu na bardzo szybki rozwój słuchawek bezprzewodowych).

Melodia przyszłości

Chociaż projekt renderowany przez LetsGoDigital wygląda bardzo imponująco, to raczej nie możemy się spodziewać żeby Xiaomi wypuściło futurystyczny telefon do masowej produkcji. Przede wszystkim nie trafiła do niej pierwsza generacja urządzenia, co może oznaczać, że technologia nie jest do końca rozwinięta. Pytania wzbudza również sposób umieszczenia aparatów, chociaż metoda ta była przez chwilę dosyć popularna w chińskich smartfonach, to w ogólnym rozrachunku producenci starają się jej unikać.

Następny artykuł