Techgame.pl
Mózg wystawa w muzeum

Unsplash

Przełomowa aplikacja powie, czy masz problemy ze zdrowiem psychicznym. Eksperci jednak ostrzegają

19 Lipca 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Kanadyjscy naukowcy pracują nad przełomową aplikacją. W fazę testów weszła PROSIT, czyli smartfonowe narzędzie zdolne do wskazania, czy użytkownik na problemy ze zdrowiem psychicznym. Eksperci ds. bezpieczeństwa ostrzegają jednak przed zbieranymi p

Czy smartfon zastąpi lekarza? Do tego najwidoczniej dążą kanadyjscy naukowcy. Ich przełomowa aplikacja weszła w fazę testów. 

PROSIT, czyli psychiatra w Twoim telefonie

Naukowcy z Dalhousie University w Kanadzie opracowali mającą ogromny potencjał aplikację o nazwie PROSIT (Predicting Risks and Outcomes of Social InTeractions - Przewidywanie zagrożeń i efektów interakcji społecznych). Sama apka być może będzie w stanie zaalarmować użytkownika na długo, zanim on sam zauważy w swoim zachowaniu istotne zmiany. Samo narzędzie działa bardzo prosto, bo analizuje w zasadzie niemal wszystkie codziennie wykonywane czynności; ilość wysiłku fizycznego, jakość i długość snu czy nawet muzyka, jakiej się słucha. 

Wszystko ma znaczenie w kwestii zdrowia

Co ciekawe, naukowcy informują także, że analizom zostaje poddanych o wiele więcej prozaicznych czynności, o których z pozoru nikt mógłby nie pomyśleć. Chodzi tu m.in. o długość i ilość wykonywanych połączeń, wiadomości tekstowych, a nawet prędkość ich pisania i siłę nacisku na ekran smartfona. Zadziwiające, prawda? Okazuje się, że na podstawie tego wszystkiego aplikacja jest w stanie uprzedzić, czy mogą rozwinąć się u nas zaburzenia lękowo-depresyjne lub inne problemy ze zdrowiem psychicznym. Użytkownicy muszą również raz na tydzień nagrać 90-sekund materiału audio z podsumowaniem ostatniego tygodnia (i oceną swojego stanu w skali 1-5) oraz opisać najciekawsze wydarzenia, jakie ich spotkały. Trochę tego sporo, prawda?

Kontrowersyje wokół przełomowej aplikacji

Aktualnie z apki korzysta około 300 osób będących beta-testerami nowego narzędzia. Choć ma ono szanse stać się czymś naprawdę przełomowym, to kwestie bezpieczeństwa nie pozostają tutaj bez odzewu specjalistów. Teresa Scassa, kanadyjska przewodnicząca ds. prawa i polityki informacyjnej uważa, że istnieje tu spore ryzyko kontrolowania ludzi. W końcu apka jest w stanie zdobyć około 15 różnych danych o użytkowniku, w tym domyślny rozkład jego dnia. Twórcy PROSIT informują jednak, że każda osoba z zespołu musiała przejść rygorystyczne badania i spełnić szereg wymogów.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >