Techgame.pl > Technologie > Przełomowa aplikacja powie, czy masz problemy ze zdrowiem psychicznym. Eksperci jednak ostrzegają
Artur Łokietek
Artur Łokietek 19.03.2022 05:24

Przełomowa aplikacja powie, czy masz problemy ze zdrowiem psychicznym. Eksperci jednak ostrzegają

Mózg wystawa w muzeum
Unsplash

Czy smartfon zastąpi lekarza? Do tego najwidoczniej dążą kanadyjscy naukowcy. Ich przełomowa aplikacja weszła w fazę testów. 

PROSIT, czyli psychiatra w Twoim telefonie

Naukowcy z Dalhousie University w Kanadzie opracowali mającą ogromny potencjał aplikację o nazwie PROSIT (Predicting Risks and Outcomes of Social InTeractions - Przewidywanie zagrożeń i efektów interakcji społecznych). Sama apka być może będzie w stanie zaalarmować użytkownika na długo, zanim on sam zauważy w swoim zachowaniu istotne zmiany. Samo narzędzie działa bardzo prosto, bo analizuje w zasadzie niemal wszystkie codziennie wykonywane czynności; ilość wysiłku fizycznego, jakość i długość snu czy nawet muzyka, jakiej się słucha. 

Wszystko ma znaczenie w kwestii zdrowia

Co ciekawe, naukowcy informują także, że analizom zostaje poddanych o wiele więcej prozaicznych czynności, o których z pozoru nikt mógłby nie pomyśleć. Chodzi tu m.in. o długość i ilość wykonywanych połączeń, wiadomości tekstowych, a nawet prędkość ich pisania i siłę nacisku na ekran smartfona. Zadziwiające, prawda? Okazuje się, że na podstawie tego wszystkiego aplikacja jest w stanie uprzedzić, czy mogą rozwinąć się u nas zaburzenia lękowo-depresyjne lub inne problemy ze zdrowiem psychicznym. Użytkownicy muszą również raz na tydzień nagrać 90-sekund materiału audio z podsumowaniem ostatniego tygodnia (i oceną swojego stanu w skali 1-5) oraz opisać najciekawsze wydarzenia, jakie ich spotkały. Trochę tego sporo, prawda?

Kontrowersyje wokół przełomowej aplikacji

Aktualnie z apki korzysta około 300 osób będących beta-testerami nowego narzędzia. Choć ma ono szanse stać się czymś naprawdę przełomowym, to kwestie bezpieczeństwa nie pozostają tutaj bez odzewu specjalistów. Teresa Scassa, kanadyjska przewodnicząca ds. prawa i polityki informacyjnej uważa, że istnieje tu spore ryzyko kontrolowania ludzi. W końcu apka jest w stanie zdobyć około 15 różnych danych o użytkowniku, w tym domyślny rozkład jego dnia. Twórcy PROSIT informują jednak, że każda osoba z zespołu musiała przejść rygorystyczne badania i spełnić szereg wymogów.

Powiązane