Mózg wystawa w muzeum
Źródło: Unsplash

Przełomowa aplikacja powie, czy masz problemy ze zdrowiem psychicznym. Eksperci jednak ostrzegają

Artur ŁokietekArtur Łokietek
19 Lipca 2020

Kanadyjscy naukowcy pracują nad przełomową aplikacją. W fazę testów weszła PROSIT, czyli smartfonowe narzędzie zdolne do wskazania, czy użytkownik na problemy ze zdrowiem psychicznym. Eksperci ds. bezpieczeństwa ostrzegają jednak przed zbieranymi przez nią danymi.

Czy smartfon zastąpi lekarza? Do tego najwidoczniej dążą kanadyjscy naukowcy. Ich przełomowa aplikacja weszła w fazę testów.

PROSIT, czyli psychiatra w Twoim telefonie

Naukowcy z Dalhousie University w Kanadzie opracowali mającą ogromny potencjał aplikację o nazwie PROSIT (Predicting Risks and Outcomes of Social InTeractions - Przewidywanie zagrożeń i efektów interakcji społecznych). Sama apka być może będzie w stanie zaalarmować użytkownika na długo, zanim on sam zauważy w swoim zachowaniu istotne zmiany. Samo narzędzie działa bardzo prosto, bo analizuje w zasadzie niemal wszystkie codziennie wykonywane czynności; ilość wysiłku fizycznego, jakość i długość snu czy nawet muzyka, jakiej się słucha.

Kontrowersyjne praktyki Armii USA na Twitchu. Konkurs, w którym do wygrania jest zostanie żołnierzemKontrowersyjne praktyki Armii USA na Twitchu. Konkurs, w którym do wygrania jest zostanie żołnierzemCzytaj dalej

Wszystko ma znaczenie w kwestii zdrowia

Co ciekawe, naukowcy informują także, że analizom zostaje poddanych o wiele więcej prozaicznych czynności, o których z pozoru nikt mógłby nie pomyśleć. Chodzi tu m.in. o długość i ilość wykonywanych połączeń, wiadomości tekstowych, a nawet prędkość ich pisania i siłę nacisku na ekran smartfona. Zadziwiające, prawda? Okazuje się, że na podstawie tego wszystkiego aplikacja jest w stanie uprzedzić, czy mogą rozwinąć się u nas zaburzenia lękowo-depresyjne lub inne problemy ze zdrowiem psychicznym. Użytkownicy muszą również raz na tydzień nagrać 90-sekund materiału audio z podsumowaniem ostatniego tygodnia (i oceną swojego stanu w skali 1-5) oraz opisać najciekawsze wydarzenia, jakie ich spotkały. Trochę tego sporo, prawda?

Afryka powoli się rozpada. W jej miejscu powstanie nowy oceanAfryka powoli się rozpada. W jej miejscu powstanie nowy oceanCzytaj dalej

Kontrowersyje wokół przełomowej aplikacji

Aktualnie z apki korzysta około 300 osób będących beta-testerami nowego narzędzia. Choć ma ono szanse stać się czymś naprawdę przełomowym, to kwestie bezpieczeństwa nie pozostają tutaj bez odzewu specjalistów. Teresa Scassa, kanadyjska przewodnicząca ds. prawa i polityki informacyjnej uważa, że istnieje tu spore ryzyko kontrolowania ludzi. W końcu apka jest w stanie zdobyć około 15 różnych danych o użytkowniku, w tym domyślny rozkład jego dnia. Twórcy PROSIT informują jednak, że każda osoba z zespołu musiała przejść rygorystyczne badania i spełnić szereg wymogów.

Zobacz także:

  1. Kontrowersyjne praktyki Armii USA na Twitchu. Konkurs, w którym do wygrania jest zostanie żołnierzem
  2. Nagranie z samochodu porwanego przez japońskie tsunami. Niszczycielska siła natury
  3. Zaglądamy do "Krypty Zagłady". To miejsce ma przetrwać koniec świata i obecnie pełni bardzo ważną funkcję
  4. Rok darmowego Netflixa? Nie, to tylko kolejne oszustwo, przez które stracimy dużo pieniędzyNastępny artykuł