Techgame.pl Technologie Przełomowa aplikacja powie, czy masz problemy ze zdrowiem psychicznym. Eksperci jednak ostrzegają
Unsplash

Przełomowa aplikacja powie, czy masz problemy ze zdrowiem psychicznym. Eksperci jednak ostrzegają

19 marca 2022
Autor tekstu: Artur Łokietek

Czy smartfon zastąpi lekarza? Do tego najwidoczniej dążą kanadyjscy naukowcy. Ich przełomowa aplikacja weszła w fazę testów.

PROSIT, czyli psychiatra w Twoim telefonie

Naukowcy z Dalhousie University w Kanadzie opracowali mającą ogromny potencjał aplikację o nazwie PROSIT (Predicting Risks and Outcomes of Social InTeractions - Przewidywanie zagrożeń i efektów interakcji społecznych). Sama apka być może będzie w stanie zaalarmować użytkownika na długo, zanim on sam zauważy w swoim zachowaniu istotne zmiany. Samo narzędzie działa bardzo prosto, bo analizuje w zasadzie niemal wszystkie codziennie wykonywane czynności; ilość wysiłku fizycznego, jakość i długość snu czy nawet muzyka, jakiej się słucha.

Wszystko ma znaczenie w kwestii zdrowia

Co ciekawe, naukowcy informują także, że analizom zostaje poddanych o wiele więcej prozaicznych czynności, o których z pozoru nikt mógłby nie pomyśleć. Chodzi tu m.in. o długość i ilość wykonywanych połączeń, wiadomości tekstowych, a nawet prędkość ich pisania i siłę nacisku na ekran smartfona. Zadziwiające, prawda? Okazuje się, że na podstawie tego wszystkiego aplikacja jest w stanie uprzedzić, czy mogą rozwinąć się u nas zaburzenia lękowo-depresyjne lub inne problemy ze zdrowiem psychicznym. Użytkownicy muszą również raz na tydzień nagrać 90-sekund materiału audio z podsumowaniem ostatniego tygodnia (i oceną swojego stanu w skali 1-5) oraz opisać najciekawsze wydarzenia, jakie ich spotkały. Trochę tego sporo, prawda?

Kontrowersyje wokół przełomowej aplikacji

Aktualnie z apki korzysta około 300 osób będących beta-testerami nowego narzędzia. Choć ma ono szanse stać się czymś naprawdę przełomowym, to kwestie bezpieczeństwa nie pozostają tutaj bez odzewu specjalistów. Teresa Scassa, kanadyjska przewodnicząca ds. prawa i polityki informacyjnej uważa, że istnieje tu spore ryzyko kontrolowania ludzi. W końcu apka jest w stanie zdobyć około 15 różnych danych o użytkowniku, w tym domyślny rozkład jego dnia. Twórcy PROSIT informują jednak, że każda osoba z zespołu musiała przejść rygorystyczne badania i spełnić szereg wymogów.

Obserwuj nas w
autor
Artur Łokietek
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl
najnowsze gry technologie nauka bezpieczeństwo militaria