Techgame.pl
Bill English w laboratorium.

Wikipedia Commons

To on stworzył mysz komputerową. William English zmarł w wieku 91 lat

4 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

William Kirk English zmarł w wieku 91 lat. Wspólnie ze zmarłym w 2013 roku Douglasem Engelbartem jest uznawany za twórcę pierwszej myszy komputerowej.

Mysz komputerowa to jedno z tych odkryć technologicznych, o których na co dzień nie myślimy jednak jej brak odczulibyśmy bardzo mocno. Na co dzień z tego prostego urządzenia korzystają miliardy ludzi na całym świecie.

Odchodzą prawdziwi innowatorzy

W świecie, w którym najnowsze osiągnięcia technologiczne, którymi zachwycają się miliony, ograniczają się do wciśnięcia jak największej ilości aparatów fotograficznych w smartfonie, prawdziwe nowinki technologiczne giną z powodu braku finansowania lub po prostu jest ich za mało/są zbyt nieznaczące by przebić się do szerokiej świadomości społeczeństwa. Innowatorów takich jakimi byli William “Bill” Kirk czy Douglas Engelbart jest coraz mniej, a to właśnie takie umysły snuły piękne wizje na temat przyszłości technologii.  

Pierwszy prototyp urządzenia opracowanego przez Kirka i Engelbarta, który okazał się rewolucyjną myszką, został zaprezentowany w 1968 roku. Nie była to jednak jedyna innowacyjna koncepcja, nad którą pracowali lub o której opowiadali dwaj inżynierowie. W 1968 roku premierę miał również tekst “The Mother of All Demos”, który był wizją przyszłości i rozwoju branży IT opracowanej właśnie przez Kirka i Engelbarta. Co najbardziej zaskakujące, większość z opisanych przez nich pomysłów w końcu weszła w życie. Mowa tutaj o takich innowacjach jak wideorozmowy i hiperłącza, czyli obecnie standardy w naszej technologii.

Pierwsza myszka była wykonana z drewna

Jak na razie ludzkość nie wymyśliła lepszego sposobu na precyzyjne i wygodne wskazywanie obiektów na ekranach komputerów niż mysz. Touchpady, ekrany dotykowe i tak dalej mają swoich fanów, jednak prawda jest taka, że mysz wciąż nie ma sobie równych. Dzisiaj urządzenie to możemy spotkać w najróżniejszych formach, rozmiarach i kształtach. Mamy klasyczne myszy, które znajdziecie w każdym biurze lub domu, myszy wertykalne, podróżne małe myszki, myszy bezkliwowe, przewodowe, bezprzewodowe i tak dalej. Wymieniać można by długo. Pierwsza mysz wyglądała jednak zupełnie inaczej od tego, z czym kojarzymy ją dzisiaj.  

Opatentowana przez Kirka w 1970 roku mysz została opisana jako urządzenie wskazujące pozycję X-Y w systemach wyświetlania. Była to niewielka, drewniana skrzyneczka, która posiadała jeden przycisk i dwa metalowe kółka. Z jej frontu wystawał niewielki przewód, który w dużej mierze przyczynił się od nadania urządzeniu obecnej nazwy.

Zmarł “Bill” English, twórca i innowator

William “Bill” English przyszedł na świat 27 stycznia 1929 roku i zmarł 26 lipca 2020 roku w wieku 91 lat. W ciągu swojego życia Kirk służył w Amerykańskiej Marynarce Wojennej, był elektrotechnikiem, pracował w SRI International, Augmentation Research Center, Stanford Research Institute, Xerox PARC oraz Sun Microsystems. Powodem śmierci była niewydolność oddechowa. 

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Podobne artykuły

Księżyc

Nauka

Polscy naukowcy rozpoczęli ważny projekt. Celem jest wydobycie rzadkiego surowca na Księżycu

Czytaj więcej >
Powierzchnia Marsa i element łazika Perseverance

Nauka

NASA udostępniła nowe zdjęcia z Marsa. Pierwsze obrazy z krateru Jezoro

Czytaj więcej >
Asteroidy

Nauka

Naukowcy zbadali niezwykłą asteroidę. Na jej powierzchni mogło powstać życie

Czytaj więcej >
Naukowcy NASA i pierwsze zdjęcie z powierzchni Marsa

Nauka

Gigantyczny sukces NASA. Łazik przekazał pierwsze zdjęcia z Marsa

Czytaj więcej >
Stacja Gateway z dokującym statkiem Orion

Nauka

NASA już potwierdziła. SpaceX dostarczy pierwsze części bazy na orbitę Księżyca

Czytaj więcej >
Ujęcie centrum obserwacyjnego ESA pokazujące blask Wenus

Nauka

Sonda Solar Orbiter uchwyciła niewiarygodny widok. ESA udostępnia wyjątkowe nagranie

Czytaj więcej >