Bill English w laboratorium.
Źródło: Wikipedia Commons

To on stworzył mysz komputerową. William English zmarł w wieku 91 lat

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
4 Sierpnia 2020

William Kirk English zmarł w wieku 91 lat. Wspólnie ze zmarłym w 2013 roku Douglasem Engelbartem jest uznawany za twórcę pierwszej myszy komputerowej.

Mysz komputerowa to jedno z tych odkryć technologicznych, o których na co dzień nie myślimy jednak jej brak odczulibyśmy bardzo mocno. Na co dzień z tego prostego urządzenia korzystają miliardy ludzi na całym świecie.

Odchodzą prawdziwi innowatorzy

W świecie, w którym najnowsze osiągnięcia technologiczne, którymi zachwycają się miliony, ograniczają się do wciśnięcia jak największej ilości aparatów fotograficznych w smartfonie, prawdziwe nowinki technologiczne giną z powodu braku finansowania lub po prostu jest ich za mało/są zbyt nieznaczące by przebić się do szerokiej świadomości społeczeństwa. Innowatorów takich jakimi byli William “Bill” Kirk czy Douglas Engelbart jest coraz mniej, a to właśnie takie umysły snuły piękne wizje na temat przyszłości technologii.

Podróż z prędkością ponad 3500 km/h. Virgin Galactic tworzy swojego Concorde'a.Podróż z prędkością ponad 3500 km/h. Virgin Galactic tworzy swojego Concorde'a.Czytaj dalej


Pierwszy prototyp urządzenia opracowanego przez Kirka i Engelbarta, który okazał się rewolucyjną myszką, został zaprezentowany w 1968 roku. Nie była to jednak jedyna innowacyjna koncepcja, nad którą pracowali lub o której opowiadali dwaj inżynierowie. W 1968 roku premierę miał również tekst “The Mother of All Demos”, który był wizją przyszłości i rozwoju branży IT opracowanej właśnie przez Kirka i Engelbarta. Co najbardziej zaskakujące, większość z opisanych przez nich pomysłów w końcu weszła w życie. Mowa tutaj o takich innowacjach jak wideorozmowy i hiperłącza, czyli obecnie standardy w naszej technologii.

Pierwsza myszka była wykonana z drewna

Jak na razie ludzkość nie wymyśliła lepszego sposobu na precyzyjne i wygodne wskazywanie obiektów na ekranach komputerów niż mysz. Touchpady, ekrany dotykowe i tak dalej mają swoich fanów, jednak prawda jest taka, że mysz wciąż nie ma sobie równych. Dzisiaj urządzenie to możemy spotkać w najróżniejszych formach, rozmiarach i kształtach. Mamy klasyczne myszy, które znajdziecie w każdym biurze lub domu, myszy wertykalne, podróżne małe myszki, myszy bezkliwowe, przewodowe, bezprzewodowe i tak dalej. Wymieniać można by długo. Pierwsza mysz wyglądała jednak zupełnie inaczej od tego, z czym kojarzymy ją dzisiaj.

Rosyjski niszczyciel lotniskowców odchodzi na emeryturę. Ostatni rejs ekranoplanu klasy ŁuńRosyjski niszczyciel lotniskowców odchodzi na emeryturę. Ostatni rejs ekranoplanu klasy ŁuńCzytaj dalej

Opatentowana przez Kirka w 1970 roku mysz została opisana jako urządzenie wskazujące pozycję X-Y w systemach wyświetlania. Była to niewielka, drewniana skrzyneczka, która posiadała jeden przycisk i dwa metalowe kółka. Z jej frontu wystawał niewielki przewód, który w dużej mierze przyczynił się od nadania urządzeniu obecnej nazwy.

Pierwsza mysz komputerowa stworzona przez Billa Englisha.

Zmarł “Bill” English, twórca i innowator

William “Bill” English przyszedł na świat 27 stycznia 1929 roku i zmarł 26 lipca 2020 roku w wieku 91 lat. W ciągu swojego życia Kirk służył w Amerykańskiej Marynarce Wojennej, był elektrotechnikiem, pracował w SRI International, Augmentation Research Center, Stanford Research Institute, Xerox PARC oraz Sun Microsystems. Powodem śmierci była niewydolność oddechowa.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niesamowity robot z Japonii. Stworzyli 18-metrowego mecha rodem z anime
  2. Podróż z prędkością ponad 3500 km/h. Virgin Galactic tworzy swojego Concorde'a.
  3. Niesamowita symulacja NASA. Śledź na żywo lot łazika Perseverance na Marsa
  4. Rosyjski niszczyciel lotniskowców odchodzi na emeryturę. Ostatni rejs ekranoplanu klasy Łuń

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł