Techgame.pl
Fontanna w Singapurze na tle drapaczy chmur.

Pixabay

Sędzia wydał wyrok śmierci za pomocą wideokonferencji. Pierwszy taki przypadek w historii

21 Maja 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

W Singapurze doszło do pierwszego w historii sądownictwa, w tym kraju, wydania wyroku z karą śmierci za pomocą wideokonferencji. Rozprawa pomimo krajowego lockdownu toczyła się za pomocą aplikacji Zoom.

Informację podał Reuters, skazany to Malaj Punithan Genasan, 37 letni handlarz narkotyków, który w 2011 roku brał udział w przemycie heroiny. Został złapany w 2016 roku w Malezji.

Lockdown nie powstrzyma sprawiedliwości

Ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, na terenie Singapuru wiele urzędów ograniczyło do minimum lub zupełnie wstrzymało pracę. Podobnie było z tamtejszymi sądami, które większość spraw odłożyły na później, rozpatrywane są jedynie to o największym priorytecie. Tak było w przypadku sprawy 37 letniego przemytnika. W jego przypadku zarówno posiedzenie sądu jak i przesłuchanie odbyło się za pomocą wideokonferencji. Rzecznik sądu tłumaczył, że taka decyzja podyktowana była kwestiami bezpieczeństwa. 

Wyrok przez aplikację

Rozprawa i wydanie wyroku odbyło się w ubiegły piątek. Jak poinformował obrońca Genasana, jego klient zgodził się na taką formę rozprawy, podczas ogłaszania wyroku nie było problemu z dźwiękiem ani obrazem, więc skazany wszystko zrozumiał. Adwokat 37 latka zapowiedział, że będą odwoływać się od wyroku. Mieszkaniec Singapuru jest drugą w historii światowego sądownictwa osobą skazaną na śmierć za pomocą wideokonferencji na Zoomie. Pierwszy taki wyrok zapadł w Nigerii, gdzie obywatel tego państwa został skazany za zabójstwo swojej matki.

Obrońcy praw człowieka grzmią

Swojego niezadowolenia zarówno ze sposobu przeprowadzenia rozprawy, jak i generalnego podejścia do tematu kary śmierci w Singapurze nie kryją obrońcy praw człowieka. “Wykorzystanie kary śmierci w Singapurze jest z natury okrutne i nieludzkie, a użycie technologii zdalnej, takiej jak Zoom, do skazania człowieka na śmierć tylko pogarsza sprawę.” - grzmiał po wydaniu wyroku wicedyrektor azjatyckiego oddziału organizacji Human Rights Watch, Phil Robertson.

Podobne artykuły

Karty kredytowe z kłódką leżące na klawiaturze laptopa.

Bezpieczeństwo

PKO BP ostrzega, pieniądze znikają z kont. Ataki hakerskie, dotyczy wszystkich klientów

Czytaj więcej >
zus

Bezpieczeństwo

ZUS: Gigantyczny problem. Internetowa platforma korzysta z technologii, która za miesiąc przestanie działać

Czytaj więcej >
Karty płatnicze i kłódka

Bezpieczeństwo

Dzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, apel banku ING

Czytaj więcej >
android

Bezpieczeństwo

Koniecznie usuń niebezpieczne aplikacje ze smartfona. Mogą być zainfekowane wirusami

Czytaj więcej >
Millennium

Bezpieczeństwo

Bank Millennium ostrzega przed oszustami. Łatwo się nabrać, pieniądze klientów znikają z kont

Czytaj więcej >
materiał ilustracyjny

Bezpieczeństwo

Oszuści podszywają się pod PGE. Uwaga na fałszywe wezwanie do zapłaty

Czytaj więcej >