Pierwsza w historii gra komputerowa na receptę. Pomoże tysiącom chorych
To może być prawdziwa rewolucja w leczeniu dzieci. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) określiła, że gra EndeavorRX jest narzędziem do leczenia dzieci z ADHD.
Gra przebyła długą drogę zanim została zaakceptowana
Swoją decyzję FDA argumentuje kilkuletnimi badaniami nad wpływem gry na dzieci ze stwierdzonym ADHD. Gra przez 7 lat została przetestowana na 600 ochotnikach. Testy miała udowodnić wartość terapeutyczną produkcji. Gra zaliczyła wszystkie testy i teraz lekarze mogą oficjalnie ją przepisywać dzieciom w wieku od 8 do 12 lat, które cierpią z powodu ADHD. Jak twierdzą jego autorzy, testy pokazały, że aż jedna trzecia dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi leczonych za pomocą tej gry „nie przejawia dłużej mierzalnych deficytów uwagi w przynajmniej jednym pomiarze atencji”.
Dawkowanie gry
Aby osiągnąć pozytywne efekty leczenia, jak w przypadku wszystkich medykamentów, potrzebne jest odpowiednie stosowanie. Naukowcy określili, że w celu osiągnięcia pożądanych efektów, dziecko powinno grać 25 minut dziennie, pięć dni w tygodniu przez okres czterech tygodni. “Poprawa w zakresie ADHD po miesiącu leczenia EndeavorRx utrzymywała się przez około miesiąc, a najczęstsze skutki uboczne, czyli frustracja i ból głowy, miały łagodny przebieg i były znikome w porównaniu do klasycznego leczenia” - tłumaczą twórcy gry.
Gra jedynie dodatkiem do leczenia
Lekarze, którzy współpracowali podczas powstawania gry, nie są aż tak zachwyceni wynikami testów, jak jej twórcy. Podkreślają, że gra nie może zastąpić całkowicie normalnego leczenia przypadków ADHD a jedynie spełnia wartości dodatkowej terapii. Jest to przede wszystkim szansa dla dzieci, które nie reagują na tradycyjne formy leczenia. Premiera gry nie jest jeszcze znana, ale już można zapisywać się na listy pre-orderowe.