Screen z gry EndeavorRX
Źródło: YouTube

Pierwsza w historii gra komputerowa na receptę. Pomoże tysiącom chorych

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
18 Czerwca 2020

Dotychczas gry były kojarzone jedynie z czymś, co ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Teraz się to jednak zmienia, ponieważ stworzona przez Akilia Interactive gra EndeavorRX będzie przepisywana na receptę.

To może być prawdziwa rewolucja w leczeniu dzieci. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) określiła, że gra EndeavorRX jest narzędziem do leczenia dzieci z ADHD.

Gra przebyła długą drogę zanim została zaakceptowana

Swoją decyzję FDA argumentuje kilkuletnimi badaniami nad wpływem gry na dzieci ze stwierdzonym ADHD. Gra przez 7 lat została przetestowana na 600 ochotnikach. Testy miała udowodnić wartość terapeutyczną produkcji. Gra zaliczyła wszystkie testy i teraz lekarze mogą oficjalnie ją przepisywać dzieciom w wieku od 8 do 12 lat, które cierpią z powodu ADHD. Jak twierdzą jego autorzy, testy pokazały, że aż jedna trzecia dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi leczonych za pomocą tej gry „nie przejawia dłużej mierzalnych deficytów uwagi w przynajmniej jednym pomiarze atencji”.

Dawkowanie gry

Aby osiągnąć pozytywne efekty leczenia, jak w przypadku wszystkich medykamentów, potrzebne jest odpowiednie stosowanie. Naukowcy określili, że w celu osiągnięcia pożądanych efektów, dziecko powinno grać 25 minut dziennie, pięć dni w tygodniu przez okres czterech tygodni. “Poprawa w zakresie ADHD po miesiącu leczenia EndeavorRx utrzymywała się przez około miesiąc, a najczęstsze skutki uboczne, czyli frustracja i ból głowy, miały łagodny przebieg i były znikome w porównaniu do klasycznego leczenia” - tłumaczą twórcy gry.

Gra jedynie dodatkiem do leczenia

Lekarze, którzy współpracowali podczas powstawania gry, nie są aż tak zachwyceni wynikami testów, jak jej twórcy. Podkreślają, że gra nie może zastąpić całkowicie normalnego leczenia przypadków ADHD a jedynie spełnia wartości dodatkowej terapii. Jest to przede wszystkim szansa dla dzieci, które nie reagują na tradycyjne formy leczenia. Premiera gry nie jest jeszcze znana, ale już można zapisywać się na listy pre-orderowe.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Premier Morawiecki zaskakuje. Gry komputerowy mogą stać się lekturami szkolnymi
  2. CD Projekt RED zmienia logo wspierając LGBT. W komentarzach wybuchła burza
  3. Counter-Strike 1.6 dostępny w przeglądarce. Legendarny tytuł od Valve za darmo
  4. Epic Games znów z prezentami. Przedstawia 7 darmowych gier

Następny artykuł