Techgame.pl
Smartfon i aplikacje

pixabay

Dostałeś SMS od Allegro? Uważaj, hakerzy chcą wykraść twoje dane

3 Lipca 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

"Ileż można?" - pytamy. Coraz więcej Polaków dostaje kolejne SMSy ze wspaniałą ofertą, tym razem od Allegro. Darmowa dostawa i zniżka za zainstalowanie najnowszej wersji aplikacji? Nie, to kolejne oszustwo.

Hakerzy i internetowi oszuści nigdy nie przestaną korzystać z najbardziej popularnego w ostatnim czasie sposobu oszustwa. 

SMS od Allegro, nie daj się nabrać

Serwis niebezpiecznik donosi o kolejnym już przeprowadzanym na masową skalę oszustwie. Polacy dostają SMSy - oszuści podszywają się pod najpopularniejszy serwis aukcyjny w kraju i proponują "świetny" układ. Dostaniemy bon i darmową dostawę o ile zainstalujemy najnowszą wersję aplikacji. Taki sposób oszustwa pokazuje, że nawet aktualni posiadacze api mogą czuć się zagrożeni. Sama treść wiadomości wygląda następująco:

Co się stanie, gdy w to kliknę?

Kliknięcie w podany w wiadomości link kończy się wejściem na podrobioną stronę Sklepu Play od Google. Mamy tam odnośnik do pobrania aplikacji. Jeżeli to zrobimy, zainstalujemy sobie tak naprawdę na telefonie bankowego wirusa, który potrafi wykradnąć od nas nasze dane logowaina i w ten sposób możemy stracić cąłe nasze oszczędności. Co ciekawe, na fałszywej stronie sklepu z aplikacjami funkcjonują odnośniki do innych części strony - one są już prawdziwe. Tak misterne oszustwo jest już kolejnym w naszym kraju - wcześniej ofiarą padał przede wszystkim InPost. Przypominamy raz jeszcze - Allegro ani InPost nie wysyłają żadnych SMSów z prośbą o aktualizację ani instalację aplikacji mobilnej. 

Jak się ustrzeć przed oszustwem?

Najlepiej nie wchodźmy w żadne witryny, które nadwyrężają naszą uwagę. Sprawdzajmy dokładnie adres, a także nie ufajmy podejrzanym e-mailom czy SMSom. Warto zawczasu włączyć w smartfonie opcję, która zabroni nam instalacji jakiegokolwiek oprogramowania z innych, niż Sklep Play, źródeł.

Artur ŁokietekAutor

Redaktor w serwisie Techgame. Ukończył dziennikarstwo i komunikację społeczną, studiuje reżyserię. Do tej pory pisał newsy oraz recenzje gier dla serwisu Bestiariusz. Uwielbia przede wszystkim nowatorskie RPG-i i horrory. W wolnym czasie snuje wizje o futurystycznych technologiach przyszłości

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Karty płatnicze i kłódka

Bezpieczeństwo

Dzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, apel banku ING

Czytaj więcej >
PS5

Bezpieczeństwo

Oszuści oferują darmowe PlayStation 5. Kaspersky ostrzega przed atakiem phishingowym

Czytaj więcej >
Cyberprzestępcy

Bezpieczeństwo

Uwaga, oszuści podszywają się pod użytkowników BlaBlaCar. Wykradają dane oraz pieniądze ofiar

Czytaj więcej >
Karty kredytowe

Bezpieczeństwo

Poważne ostrzeżenie od CERT Polska. Polacy otrzymują fałszywe maile od "Ministerstwa Finansów"

Czytaj więcej >
Chat

Bezpieczeństwo

Uwaga na nową metodę oszustów. Podszywają się pod znajomych i proszą o przelew

Czytaj więcej >
Fałszywa aplikacja

Bezpieczeństwo

Eksperci ostrzegają przed fałszywą aplikacją IKO. Atak hakerski na klientów PKO BP

Czytaj więcej >