Android na targach
Źródło: Unsplash

Już niedługo na naszej planecie będzie więcej robotów niż ludzi. Wstrząsająca wizja znanego futurologa

Artur ŁokietekArtur Łokietek
7 Lipca 2020

Nagły boom na udoskonalanie sztucznej inteligencji i postępy technologiczne spowodują gwałtowne rozwinięcie się robotyki. Dr Ian Pearson przepowiada, że w 2048 roku liczba androidów na świecie przewyższy liczbę ludzi.

Wstrzająca wizja przyszłości czy zwykły rozwój nowych technologii? Zdania dotyczące rozpowszechniania androidów są podzielone.

Robot w każdym domu

Dr Ian Pearson uważany jest za jednego z największych futurologów na świecie. Inżynier podzielił się własnymi przemyślani na temat niezwykle szybko pędzącej do przodu technologii, szczególnie robotyki. Jego zdaniem w 2018 roku na Ziemi będzie istniało więcej robotów, niż ludzi. W tym momencie szacunki zakładają istnienie około 100 milionów takich maszyn. Specjalista ds. nowych technologii przepowiada, że świat coraz bardziej zacznie bazować na robotyce.

Nowa technologia i rozwój androidów

Zdaniem Dr Ian Pearsona sztuczna inteligencja ulega teraz gwałtownej ekspansji na różne dziedziny technologii. Do 2028 roku ma być standardem w kwestii robotyki. Taka wizja zakłada również rozpowszechnienie się androidów, które dzięki zaawansowanej AI będą w stanie reagować tak, jak ludzie i pozwolą na wytworzenie więźi z ludźmi porównywalnej z tą, którą czujemy do naszych zwierząt domowych. Wizja z choćby Detroit:Become Human może się spełnić - futorolodzy przepowiadają, że w ciągu kolejnych dekad każdy będzie miał w domu androida, albo samemu stanie się takim pół-robotem dzięki wdrożeniu technologii neuronowej i możliwościom sieci 6G.

Czy android może śnić o elektrycznych owcach?

Miejmy jednak nadzieję, że ponura wizja przyszłości rodem z powieści Phillipa K. Dicka nam nie grozi. Nie oznacza to jednak, że ludzie mogą zaakceptować taki tok zdarzeń, Platforma NOW TV w związku z reklamą najnowszego sezonu Westworld przeprowadziła ankiety, z których jasno wynika, że wciąż obawiamy się robotów. 71 procent ankietowanych wyraża obawę w kwestii androidów wyposażonych w AI, zaś 59 procent sądzi, iż roboty niosą za sobą zagrożenie dla człowieka. Nie trudno się dziwić - już teraz AI i roboty potrafią odbierać ludziom pracę. Zaawansowane AI może jednak nieść za sobą znacznie poważniejsze skutki...

Zobacz także:

  1. Intel czy AMD? Klienci zdecydowali, które procesory są lepsze
  2. Sieć 5G w głównych miastach Polski. Udostępniono mapki z zasięgiem Play
  3. Space Perspective zabierze nas w podróż 30 km nad Ziemią. Poznaliśmy cenę i szczegóły lotu
  4. Rewolucyjny gadżet, który tłumaczy język migowy. Może służyć również do nauki


Następny artykuł