Techgame.pl
Przewrócony posąg Myśliciela.

YouTube

Najpierw wywołują śmiech, a potem zmuszają do myślenia. Antynoble 2020 rozdane

20 Września 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Ig Noble to, tak zwane, antynoble. Są to nagrody honorujące badania, które na pierwszy rzut oka bawią, ale po chwili skłaniają do głębszego zastanowienia się.

Antynoble tradycyjnie poprzedzają ogłoszenie laureatów nagrody Nobla. W tym roku nagrody przypadły między innymi naukowcom, którzy sprawdzali, jak brzmi aligator pod wpływem helu. Nagrodę otrzymali również chińscy... płatni zabójcy.

Antynobel – nagroda za nietypowe podejście do nauki

Naukowy świat jest pełen wzniosłych badań, które zmieniają sposób postrzegania rzeczywistości, odkrywa przed nami zupełnie nowe aspekty życia i ratuje nasze zdrowie. W tym obszernym edukacyjnym świecie nie brakuje jednak badań, które na pierwszy rzut oka wyglądają tak, jakby ktoś robił sobie żarty z nauki. Właśnie takie prace nagradzane są co roku niezbyt prestiżową, ale uroczą nagrodą antynobla. Tegoroczna edycja nie zawiodła pod względem irracjonalności i zaskakujących eksperymentów.

Antynoble w dobie pandemii koronawirusa

W zeszłym roku ceremonia wręczenia antynobli odbyła się na Uniwersytecie Harvarda. Laureaci, wzorem filmowych nagród, czyli Oscarów, mieli ograniczony czas na podziękowania ze sceny. Po minucie wypowiedzi przemowy naukowców były przerywane przez 8-letnie dziecko. Stało się to małą tradycją tej ceremonii, ze względu na pandemię koronawirusa, tegoroczna edycja musiała się jednak odbyć w całości online. Jako przerywnik muzyczny organizatorzy zaprezentowali oglądającym mini-operę pod tytułem “Marzenie Małego Karalucha”.

Antynoble 2020 – kto wygrał

Antynoble słyną również z dosyć nietypowego podejścia w kwestii kategorii, w których są one rozdawane. Nie brakuje tu oczywiście klasycznych kategorii, jak na przykład medycyna, ale znajdą się również nagrody w dziedzinie entomologii, zarządzania czy akustyki. Ale do rzeczy. Tegoroczni laureaci nie zawiedli pod względem fantazji w przeprowadzonych badaniach, a wśród zwycięzców nie zabrakło na przykład chińskich płatnych zabójców.

W dziedzinie ekonomii nagroda przypadła międzynarodowemu zespołowi naukowców, którzy sprawdzali związek pomiędzy nierównością w dochodach w różnych państwach, a przeciętną liczbą pocałunków wśród ich mieszkańców. W przypadku medycyny, laureatami zostali holenderscy i belgijscy naukowcy, którzy przeprowadzili badania pod kątem mizofonii, a więc niepokoju związanego ze słyszeniem przeżuwania jedzenia wśród obcych osób.

Jeżeli przejdziemy dalej, to sprawy robią się jeszcze bardziej dziwne. W dziedzinie entomologii, laureataem nagrody został amerykański naukowiec, który odkrył, że wielu entomologów (którzy specjalizują się w badaniu owadów), boi się pająków... no cóż, na ich usprawiedliwienie warto wspomnieć, że pająki nie są owadami. Nagrodę w kategorii akustyki otrzymali naukowcy, którzy przeprowadzili badania nad dźwiękami wydawanymi przez aligatora, który został zamknięty w pomieszczeniu wypełnionym helem.

Antynobel dla chińskich zabójców

Najbardziej kontrowersyjna, a jednocześnie zabawna nagroda przypadła jednak w kategorii zarządzania. Tutaj laureatami zostali chińscy płatni zabójcy, którzy popisali się niezłym modelem biznesowym, który jednak okazał się niezbyt skuteczny. Okazuje się bowiem, że jeden z zabójców po otrzymaniu zlecenia postanowił zlecić je kolejnemu zabójcy dzieląc się z nim jednocześnie zyskiem za mokrą robotę. Ten dokonał takiego samego podziału i zlecił zabójstwo kolejnej osobie. Efekt był taki, że jedno zlecenie przeszło przez ręce 5 płatnych zabójców, a za każdym razem kwota za morderstwo była niższa. Ostatecznie praca nie została wykonana.

Podobne artykuły

Merkury na tle Słońca.

Nauka

Najdoskonalsze zdjęcia Słońca. Niewyobrażalne dokonanie nowego teleskopu

Czytaj więcej >
Uran z zaznaczonymi promieniami X

Nauka

Naukowcy odkryli promieniowanie X emitowane przez Uran. Wszystko dzięki zdjęciu sprzed lat

Czytaj więcej >
antonow an 225

Nauka

Artykuły medyczne do Polski dostarczy największy samolot świata. Będzie transmisja z lądowania Antonowa An-225

Czytaj więcej >
Michael

Nauka

Oto model gracza z przyszłości - Michael. Badacze zachęcają do robienia regularnych przerw w graniu

Czytaj więcej >
Zdjęcie Jowisza NASA

Nauka

Jowisz wygląda pięknie. NASA pokazała zapierające dech w piersi zdjęcie

Czytaj więcej >
Spadające gwiazdy

Nauka

Spadające gwiazdy z konstelacji Lutni już od dziś widoczne na nocnym niebie. Kosmiczny spektakl potrwa aż 10 dni

Czytaj więcej >