Kłódka na laptopie bezpieczeństwo
Źródło: pixabay

Popularna aplikacja randkowa mogła paść ofiarą hakerów - alarmują specjaliści

Artur ŁokietekArtur Łokietek
31 Lipca 2020

Eksperci z firmy Check Point alarmują o niebezpiecznych praktykach właścicieli jednej z najpopularniejszych aplikacji randkowych. Zabezpieczenia aplikacji okazały się zastosowane niedbale. Firma wydała już oficjalny komunikat.

"Haker, 19 lat, szukam twoich poufnych informacji". Hakerzy mogli zdobyć dostęp do wrażliwych danych poprzez lukę w zabezpieczeniach.

Dobrze, kupidynie

OkCupid stał się jedną z najpopularniejszych aplikacji randkowych dostępnych w formie aplikacji mobilnej i w wersji przeglądarkowej. Od 2004 roku, OkCupid szybko stał się jednym z największych tego typu serwisów, zaraz obok Badoo i Tindera. Do tej pory zanotowano aż 50 milionów użytkowników ze 110 krajów, w tym z Polski. Co ciekawe, jeszcze niedawno aplikacja ta przeżywała istny renesans. Właściciele firmy opublikowali niedawno dane, wedle których w trakcie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 zanotowano aż 20 procent więcej interakcji pomiędzy użytkownikami. Samotność daje się we znaki? Gorzej, gdyby okazało się, że tak naprawdę piszesz z... hakerem.

Tajemnicze stworzenie na plaży. Tajemnicze stworzenie na plaży. "Wygląda jak kosmita"Czytaj dalej

Niedobrze, kupidynie

Analitycy firmy Check Point, która zajmuej się cyberbezpieczeństwem poinformowali o wykryciu bardzo istotnych luk w zabezpieczeniach zarówno serwisu randkowego, jak i dedykowanej mu aplikacji mobilnej. Wspomniane luki mogły doprowadzić do pozyskania przez hakera wrażliwych danych osobowych, których nierzadko pełno jest na serwerach tego typu serwisów i stanowią prawdziwą "żyłę złota" dla wszelkich oszustów i złodziei. Hakerzy mogli zdobyć dostęp do m.in. prywatnych wiadomości, adresów, a nawet ankiet. To jednak zaledwie wierzchołek góry lodowej. Analitycy poinformowali, że hakerzy mogli tworzyć i wysyłać bezpośrednio do użytkowników (lub poprzez internetowe forum) zainfekowane wirusami linki, które zapewniłyby pełen dostęp do konta użytkownika.

W Polsce pojawiły się tajemnicze przesyłki z Chin. Nie otwierajcie podejrzanych nasionW Polsce pojawiły się tajemnicze przesyłki z Chin. Nie otwierajcie podejrzanych nasionCzytaj dalej

Bywało lepiej, kupidynie

"Nasze badanie nad OKCupid, jednej z najpopularniejszych platform randkowych, skłania nas do postawienia poważnego pytania dotyczącego bezpieczeństwa wszystkich aplikacji i witryn randkowych. Udowodniliśmy, że haker może uzyskać dostęp do prywatnych danych, wiadomości i zdjęć użytkowników" - informowali specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa. Sam serwis poinformował jednak, że w ciągu 48 godzin od zgłoszenia niebezpiecznych luk, zostały one skutecznie naprawione, a żaden użytkowników nie ucierpiał na skutek niedbale zastosowanych zabezpieczeń.

Zobacz także:

  1. Oto "Rekiniątko". Mały dron, który wyręczy helikoptery w misjach ratunkowych
  2. Nowy rodzaj kradzieży. Włamują się do bankomatów i wypłacają dowolne kwoty
  3. Wizz Air odwołuje loty do Polski z trzech popularnych krajów turystycznych
  4. PKO Bank Polski ostrzega. Oszuści wysyłają fałszywe maileKoniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł