iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro Max oraz Home Pod mini
Źródło: Materiały prasowe

Apple nie chce dać zasilacza? Xiaomi stworzy go za grosze

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
6 Listopada 2020

W ostatnim czasie media obiegła informacja o tym, że Apple nie będzie dodawał do swojego najnowszego smartfona, iPhone’a 12 zasilacza. Gigant z Cupertino swoją decyzję argumentuje dbaniem o środowisko. Takich rozterek nie ma jednak Xiaomi, które przygotowuje tani zamiennik dla ładowarek Apple.

Oprócz dbania o środowisko, Apple tłumaczy, że nie doda do zestawu z iPhonem 12 zasilacza, ponieważ miłośnicy sprzęty z charakterystycznym jabłuszkiem na obudowie już i tak posiadają zasilacze z poprzednich modeli telefonów czy tabletów. W komunikacji tej pojawia się jednak poważny zgrzyt związany z możliwościami ładowania obecnych na rynku zasilaczy.

iPhone 12 nadchodzi

Najnowszy flagowiec od Apple trafi do Polski w tym samym czasie, w którym odbędzie się jego światowa premiera. Polska znajduje się więc w pierwszej, najważniejsze grupie państw, dla marketingu Apple. "Dwunastka" podzielona została na kilka wersji technologicznych, które będą pojawiać się w listopadzie w różnych terminach. Podstawowa i ulepszona wersja flagowca od Apple, a więc iPhone 12 oraz 12 Pro pojawiły się na polskim rynku 23 października. Na swoją premierę czeka jeszcze iPhone 12 mini oraz iPhone 12 Pro Max. Dzisiaj rusza przedsprzedaż obydwu telefonów (o godzinie 14:00). Na sklepowych półkach pojawią się one 13 listopada.

iPhone 12 bez zasilacza? Dbanie o środowisko czy skok na kasę

Z jednej strony argumentacja Apple o dbaniu o środowisko oraz fakcie, że osoby zainteresowane najnowszym flagowcem z serii iPhone jest całkiem zrozumiała. Z drugiej jednak strony, dotychczas wypuszczane zasilacze nie będą dysponowały odpowiednią mocą, by zapewnić “dwunastce” ładowanie z optymalną prędkością.

Żeby tego było mało poprzednie zasilacze nie wspierają również w pełni bezprzewodowej ładowarki MagSafe. Apple jest na to przygotowane i oferuje swoim klientom zasilacz dedykowany dla iPhone’a 12. Nowy, 20-watowy, zasilacz kosztuje jednak 99 złotych. Trochę drogo.

Tani zamiennik od Xiaomi

Chiński gigant telefonii komórkowej wychodzi z własną, tańszą alternatywą dla nowych zasilaczy od Apple. Według zapewnień Xiaomi, ich 20-watowa ładowarka w zupełności wystarczy, aby ładować iPhone’a 12 z pełną mocą. Na materiałach promocyjnych chińskiego sprzętu pojawia się poprzedni model flagowy od Apple, a więc iPhone 11, ale firma zapewnia, że zasilacz będzie w pełni kompatybilny z technologiami zastosowanymi w “dwunastce”.

Apple swoją technologią ładującą, która korzysta z 20-watowych zasilaczy, wyprzedza konkurencję. Popularne flagowce od Samsunga i innych producentó smartfonów bazujących na Androidzie nie wspierają ładowania z taką mocą. Dodatkową nowością jest wykorzystanie złącza USB-C. Taki właśnie przewód będzie dostępny z przy zakupie iPhone’a 12.

Ile zapłacimy za ładowarkę Xiaomi?

Jak już wspomnieliśmy, dedykowany zasilacz do iPhone’a 12 od Apple będzie kosztował aż 99 złotych. Chińczycy standardowo zaproponowali wręcz dumpingowe ceny swoich 20-watowych ładowarek. Będą one kosztowały 39 juanów, a więc około 23 złotych. Xiaomi na razie nie poinformowało, czy ładowarka z europejską wtyczką pojawi się w Polsce.

Następny artykuł