MacBook Pro
Źródło: Pixabay.com

Apple w końcu ustępuje. Wadliwe akumulatory w MacBookach Pro wymieni za darmo

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
10 Lutego 2021

Niektórzy mieli okazję patrzeć, jak ich MacBooki Pro stają się z ekskluzywnych laptopów komputerami stacjonarnymi. Wszystko przez wadliwe partie sprzętu wyprodukowane w latach 2016 i 2017. Posiadacze tych urządzeń mieli nieprzyjemność doświadczyć awarii akumulatora, która całkowicie wyeliminowała niestacjonarne właściwości laptopów Apple. Dziś producent przyznaje się do winy i oferuje darmową wymianę akumulatorów.

  • Apple przyznaje się do wadliwych akumulatorów w niektórych MacBookach Pro
  • Zaliczają się do nich laptopy wyprodukowane w 2016 i 2017 roku
  • Posiadacze wadliwych baterii mogą za darmo wymienić je w oficjalnych serwisach Apple
  • Nie jest konieczne posiadanie gwarancji

Najgorszym koszmarem każdego posiadacza laptopa jest moment, kiedy bateria „przestaje trzymać”. Wówczas możemy obserwować ze zgrozą, jak w zastraszającym tempie maleje czas, jaki nasze urządzenie może spędzić niepodłączone do źródła prądu. Wtedy pojawia się dylemat - wymienić baterię czy przemęczyć się jakiś czas i zainwestować w nowego laptopa?

Apple przyznaje się do wadliwych akumulatorów

Niestety nie wszystkie laptopy mają możliwość wymiany baterii przez użytkownika. Często by to zrobić, konieczne jest rozkręcenie urządzenia, co skutkuje utratą gwarancji, jeśli użytkownik postanowi zrobić to samodzielnie. Z drugiej strony jednak jest często konieczność zapłaty serwisowi. W przypadku MacBooków Pro z lat 2016 i 2017 będzie jednak inaczej.

Apple po latach przyznało, że akumulatory w tych modelach ich laptopów są rzeczywiście wadliwe. Firma zobowiązała się wymienić uszkodzone baterie na nowe całkowicie za darmo. W praktyce oznacza to, że jeśli posiadasz jednego z pechowych MacBooków Pro wyprodukowanych 4 lub 5 lat temu, a urządzenie wyświetla status kondycji baterii jako „zalecany serwis”, to tym razem (wyjątkowo) rzeczywiście warto wybrać się do oficjalnego serwisu Apple.

Czasem problem z MacBookiem Pro rozwiąże aktualizacja

Zanim udamy się do serwisu z naszym niedziałającym akumulatorem MacBooka Pro, warto zaktualizować system operacyjny. Apple wydało właśnie patche do systemów macOS Big Sur oraz macOS Catalina, których instalacja ma szanse rozwiązać problem uporczywej baterii, która odmawia naładowania się powyżej 1%.

NASA już potwierdziła. SpaceX dostarczy pierwsze części bazy na orbitę KsiężycaNASA już potwierdziła. SpaceX dostarczy pierwsze części bazy na orbitę KsiężycaCzytaj dalej

Jeśli jednak instalacja aktualizacji nie pomoże i akumulator nadal będzie odmawiał współpracy, możemy bez przeszkód udać się do dowolnego serwisu Apple, który wymieni naszą wadliwą baterię bez ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów ze strony klienta. By skorzystać z tej darmowej naprawy, nasz sprzęt nie musi mieć aktywnej gwarancji.

Aby skorzystać z tej bezpłatnej naprawy w serwisie, musimy jednak faktycznie posiadać laptopa z serii, w której stwierdzono obecność wadliwych akumulatorów. Poniżej zamieszczamy listę urządzeń, które Apple objęło akcją darmowych serwisów:

  • MacBook Pro (13-­calowy, 2016 r., dwa porty Thunderbolt 3)
  • MacBook Pro (13-calowy, 2017 r., dwa porty Thunderbolt 3)
  • MacBook Pro (13-­calowy, 2016 r., cztery porty Thunderbolt 3)
  • MacBook Pro (13­-calowy, 2017 r., cztery porty Thunderbolt 3)
  • MacBook Pro (15-calowy, 2016 r.)
  • MacBook Pro (15-calowy, 2017 r.)

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł