Gruszki
Źródło: Pixabay

Apple jest zdania, że gruszka to też jabłko. Przedziwny spór sądowy

Albert DługoszewskiAlbert Długoszewski
11 Sierpnia 2020

Apple to firma, która jest znana z tego, że lubi toczyć spory o własność intelektualną.

Apple nie odpuszcza firmom, które mniej lub bardziej plagiatują ich logo.Tym razem jednak sytuacja jest lekko mówiąc absurdalna.

Apple nie odpuszcza nikomu

Absurd, to słowo ciśnie na usta, gdy zobaczymy z czym mamy do czynienia. Dokładniej rzecz biorąc, chodzi o gruszkę, która ma w zbyt znaczącym stopniu przypominać kultowe jabłko. Apple bardzo dba o swoją własność intelektualną, ale tym razem chyba znacznie przesadza. Bohaterem sporu stała się firma Prepear. Pewnie o niej nie słyszeliście do tej pory? Jest to malutki startup. Liczy on uwaga, 5 pracowników. Zajmują się oni tworzeniem aplikacji internetowych. Najprawdopodobniej nikt by się tym nie przejął gdyby nie jeden ważny fakt. Otóż chodzi o to, że firma w swoim logo wykorzystuje jednobarwną gruszkę, której zdjęcie znajdziecie poniżej. Prawnikom firmy z Cupertino bardzo się to nie spodobało. Uważają, że gruszka w nadmiernym stopniu nawiązuje do logotypu Apple’a i domagają się jej natychmiastowej zmiany.

Air Force One z rewolucyjnym silnikiem. Prezydent USA będzie podróżował z prędkością 6000 km/hAir Force One z rewolucyjnym silnikiem. Prezydent USA będzie podróżował z prędkością 6000 km/hCzytaj dalej

Logo firmy Prepear

Malutka firma będzie walczyć

Do siedziby malutkiej firmy dotarło już pismo przedsądowe. Apple grozi programistom wytoczeniem pozwu pod zarzutem kradzieży własności intelektualnej. Wygląda na to, że ambitny startup postawi się gigantowi. Przygotowali oni długie oświadczenie mówiące o tym, że zaistniała sytuacja to próba wykorzystania wiodącej pozycji rynkowej do zastraszenia lokalnego biznesu. Prepear rozpoczęło zbieranie podpisów pod petycją okazującą wsparcie malutkiej firmie. Cały dokument został poparty już przez prawie 24 tys. osób. Apple sprzeciwił się zgłoszeniu znaku towarowego dla naszej małej firmy Prepear, żądając zmiany naszego logo w kształcie gruszki, używanego do reprezentowania naszej marki w branży zarządzania przepisami kulinarnymi i planowania posiłków... Większość małych firm nie może sobie pozwolić na dziesiątki tysięcy dolarów, a tyle właśnie kosztowałaby walka z Apple - czytamy w oświadczeniu. Nie jest to pierwszy raz kiedy amerykański gigant próbuje rozpocząć spór sądowy o logo. Jednym z przykładów było wymuszenie zmiany znaku na niemieckim torze kolarskim Apfel Route. Oberwało się również jednej z norweskich partii politycznej. W tamtych sytuacja kością niezgody było jabłko. Tym razem prawnicy Apple’a postanowili zabrać się za gruszki.

Wybuch w Bejrucie. Nowe nagranie w slow motion prezentuje prawdziwą siłę zniszczeńWybuch w Bejrucie. Nowe nagranie w slow motion prezentuje prawdziwą siłę zniszczeńCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zagadkowy otwór u wybrzeży Florydy. Naukowcy zbadają tajemnicę Green Banana Hole
  2. W końcu się udało. Niemcy zakopali kreta na Marsie
  3. Na planecie w Układzie Słonecznym może istnieć życie. Pod powierzchnią znajduje się ciekły ocean
  4. Długo wyczekiwana funkcja w końcu na PlayStation. Sony wysłuchało próśb graczy

Następny artykuł