iPhone i MacBook
Źródło: pixbay.com

Gigantyczne zmiany w sklepie Apple. Firma zmienia ceny prowizji w App Store, duże zaskoczenie

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
19 Listopada 2020

Apple od zawsze pobierał prowizję od sprzedaży aplikacji w swoim sklepie. To źródło ogromnych przychodów firmy Tima Cooke’a i trudno się dziwić, że firma nie planuje z niego zrezygnować. Pójdzie jednak na rękę „małym” przedsiębiorcom.

Chcesz sprzedawać swoje produkty w App Storze? Nie ma problemu, musisz odstąpić zaledwie 30% wartości każdej transakcji. To naprawdę dużo biorąc pod uwagę, że w inne sklepy nie żądają w zamian ani złotówki. Ale to przecież Apple.


App Store zbierze mniejszy „haracz”


Mimo ściągania barbarzyńskiej prowizji Apple nie narzeka na brak chętnych do sprzedawania swoich produktów poprzez App Store. Ogrom marki robi swoje, więc często developerzy korzystają z gościnności App Store tylko w celach marketingowych, bo zbyt wiele na nim nie zarobią.


Skąd więc pomysł zmniejszenia prowizji? Bynajmniej nie z dobroci serca. Apple ma na karku urzędników, którzy już ruszyli machinę postępowania antymonopolowego. Jabłkowy gigant musiał więc podjąć jakieś korki. Nawet jeśli niewielkie.

Do sprzedaży w Biedronce trafi nowoczesny sprzęt. Wspaniała okazja dla entuzjastów domowych porządkówDo sprzedaży w Biedronce trafi nowoczesny sprzęt. Wspaniała okazja dla entuzjastów domowych porządkówCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Nowatorski projekt rosyjskiej armii. Nowy myśliwiec będzie mógł latać w kosmosie?

2. Pierogi na święta mrozić surowe czy ugotowane? Zdradzamy najlepszy sposób mistrzów kuchni


Zabierajmy biednym, a bogatym jeszcze więcej


W celu poprawy swojego wizerunku w oczach urzędników Apple postanowiło zmniejszyć pobieraną prowizję o połowę. Ale nie dla wszystkich. Mniej płacili będą „mali” przedsiębiorcy. Przy czym „mali” oznacza dla Tima Cooka takich, którzy mają dochody poniżej 1 mld dolarów rocznie.


Apple uznał, że nie pozwoli wielkim korporacjom oszczędzić pieniędzy, bo to one stanowią główne źródło dochodów App Store, ale odpuści trochę tym, z których przychód nie jest aż tak duży. Hojnie, nie ma co.


Czy obniżka poprawi opinie biznesmenów?


Trudno powiedzieć, by te 15% zniżki miało cokolwiek zmienić w postrzeganiu Apple’a przez większość świata. Z pewnością ucieszy mniejsze firmy korzystające z App Store’a i pewnie zachęci kilka kolejnych do platformy Apple’a, ale raczej nie będzie miało to wpływu na gigantów, którzy nie darzą Tima Cooka zbyt wielką miłością.


Apple wciąż jest równie zamknięty jak był, nie dopuszczając do obiegu aplikacji spoza App Store’a czy blokując rozwój streamingu gier. Cook jasno postawił sprawę - nie wpuści xClouda na swoją platformę, czym nie przysporzył sobie fanów.

Wielkie zmiany w nowej aktualizacji przeglądarki Google Chrome. Świetne wieści dla użytkownikówWielkie zmiany w nowej aktualizacji przeglądarki Google Chrome. Świetne wieści dla użytkownikówCzytaj dalej


Smutna prawda


Niestety czego by Apple nie zrobił, wygląda na to, że jest marką na tyle potężną, iż nawet kilka niezbyt udanych PR-owych decyzji, nie wpłynie na miliardy dolarów, które płyną w stronę jabłkowego giganta niczym rzeka.


Niemniej konkurencja nie śpi i w wielu przypadkach, tak dla sprzedawców jak i klientów, jest bardziej przyjemnym miejscem prowadzenia interesów. A na pewno tańszym.

Naukowcy odkryli, jak długo formował się Układ Słoneczny. Aż ciężko uwierzyć w przełomowe doniesieniaNaukowcy odkryli, jak długo formował się Układ Słoneczny. Aż ciężko uwierzyć w przełomowe doniesieniaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Aleksandra Kwaśniewska pokazała urocze zdjęcie z dzieciństwa. Fani wskazują na podobieństwo do taty
  2. Pan Marcin znalazł na drodze potrąconą sunię. Tylko on jeden się zatrzymał, rokowania są tragiczne
  3. Najbardziej zaawansowany myśliwiec świata ofiarą ataku hakerów. Chińczycy włamali się do jego systemów
  4. Nieudany start rakiety z ważnymi satelitami. Doszło do poważnych problemów w trakcie misji
  5. Największe kosmiczne zderzenie w historii naszej galaktyki. Odkrycie wprawiło astronomów w osłupienie
  6. Jerzy Brzęczek może zostać zwolniony z reprezentacji. Dyrektor TVP podał pilne informacje, dziś wszystko się wyjaśni
  7. Sejm odcięty od centrum. Barierki na ulicy, na miejscu policjanci i żołnierze

Następny artykuł