Techgame.pl
iPhone i MacBook

pixbay.com

Gigantyczne zmiany w sklepie Apple. Firma zmienia ceny prowizji w App Store, duże zaskoczenie

19 Listopada 2020

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Apple od zawsze pobierał prowizję od sprzedaży aplikacji w swoim sklepie. To źródło ogromnych przychodów firmy Tima Cooke’a i trudno się dziwić, że firma nie planuje z niego zrezygnować. Pójdzie jednak na rękę "małym&rdquo

Chcesz sprzedawać swoje produkty w App Storze? Nie ma problemu, musisz odstąpić zaledwie 30% wartości każdej transakcji. To naprawdę dużo biorąc pod uwagę, że w inne sklepy nie żądają w zamian ani złotówki. Ale to przecież Apple.

App Store zbierze mniejszy „haracz”

Mimo ściągania barbarzyńskiej prowizji Apple nie narzeka na brak chętnych do sprzedawania swoich produktów poprzez App Store. Ogrom marki robi swoje, więc często developerzy korzystają z gościnności App Store tylko w celach marketingowych, bo zbyt wiele na nim nie zarobią.

Skąd więc pomysł zmniejszenia prowizji? Bynajmniej nie z dobroci serca. Apple ma na karku urzędników, którzy już ruszyli machinę postępowania antymonopolowego. Jabłkowy gigant musiał więc podjąć jakieś korki. Nawet jeśli niewielkie.

Zabierajmy biednym, a bogatym jeszcze więcej

W celu poprawy swojego wizerunku w oczach urzędników Apple postanowiło zmniejszyć pobieraną prowizję o połowę. Ale nie dla wszystkich. Mniej płacili będą „mali” przedsiębiorcy. Przy czym „mali” oznacza dla Tima Cooka takich, którzy mają dochody poniżej 1 mld dolarów rocznie.

Apple uznał, że nie pozwoli wielkim korporacjom oszczędzić pieniędzy, bo to one stanowią główne źródło dochodów App Store, ale odpuści trochę tym, z których przychód nie jest aż tak duży. Hojnie, nie ma co.

Czy obniżka poprawi opinie biznesmenów?

Trudno powiedzieć, by te 15% zniżki miało cokolwiek zmienić w postrzeganiu Apple’a przez większość świata. Z pewnością ucieszy mniejsze firmy korzystające z App Store’a i pewnie zachęci kilka kolejnych do platformy Apple’a, ale raczej nie będzie miało to wpływu na gigantów, którzy nie darzą Tima Cooka zbyt wielką miłością.

Apple wciąż jest równie zamknięty jak był, nie dopuszczając do obiegu aplikacji spoza App Store’a czy blokując rozwój streamingu gier. Cook jasno postawił sprawę - nie wpuści xClouda na swoją platformę, czym nie przysporzył sobie fanów.

Smutna prawda

Niestety czego by Apple nie zrobił, wygląda na to, że jest marką na tyle potężną, iż nawet kilka niezbyt udanych PR-owych decyzji, nie wpłynie na miliardy dolarów, które płyną w stronę jabłkowego giganta niczym rzeka.

Niemniej konkurencja nie śpi i w wielu przypadkach, tak dla sprzedawców jak i klientów, jest bardziej przyjemnym miejscem prowadzenia interesów. A na pewno tańszym.

Podobne artykuły

dron w mieście

Technologie

We Włoszech drony krzyczą na ludzi na ulicy. Zaskakujący sposób kontrolowania kwarantanny

Czytaj więcej >
apple maps samochód

Technologie

Dobra wiadomość dla posiadaczy sprzętu Apple. Mapy pokażą miejsca gdzie można zrobić sobie test na obecność wirusa

Czytaj więcej >
budynek google

Technologie

Kontrowersyjny pomysł Google i Apple. Dane posiadaczy smartfonów pomogą w walce z wirusem

Czytaj więcej >
dostawa jedzenia

Technologie

Innowacyjna aplikacja pokaże temperaturę kuriera rozwożącego jedzenie

Czytaj więcej >
Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
kabel internetowy

Technologie

Koronawirus negatywnie wpływa na prędkość internetu w Polsce. Jest najnowszy raport

Czytaj więcej >