iPad
Źródło: pxhere.com

iOS wkrótce może wprowadzić obsługę wielu kont użytkowników. Nowy patent Apple

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
25 Grudnia 2020

Ograniczenia systemów operacyjnych na urządzeniach Apple to fakt. Oczywiście mówimy o ograniczeniach względem na przykład Androida, który daje użytkownikom bardzo dużą swobodę. Sama obecność tego porównania musiała w końcu zmusić Apple do zmian. Jedną z nich może być obsługa wielu kont użytkowników.

  • Apple publikuje patent dotyczący zmian w iOS
  • Być może wprowadzi on funkcję logowania na wiele kont na jednym urządzeniu
  • Zmiany nie są pewne, lecz wydają się prawodopodobne

Jak byście zareagowali, gdyby ktoś poprosił Was o pożyczenie mu Waszego telefonu na kilka godzin? Prawdopodobnie wielu z Was nie wyobraża sobie nawet usłyszenia takiej prośby. W końcu dziś smartfon to rzecz tak osobista, jak portfel. Ba, nawet bardziej. Jednak czasem zdarza się, że ktoś z domowników potrzebuje skorzystać z Waszego telefonu. Wówczas loguje się na nim swoim kontem, to przecież oczywiste, prawda?

Apple przygotowuje zmiany w systemie iOS

W przypadku Apple nie. Nie jest to ani oczywiste, ani możliwe. Podczas korzystania z dowolnego urządzenia z „i” na początku (celowo wyłączamy z tej rodziny macBooka), z jednego urządzenia może korzystać tylko jedna osoba. Jeśli chcemy użyć iPada siostry, nie zalogujemy się na nim swoim kontem, co może być wyjątkowo uciążliwe, jeśli na przykład potrzebujemy urządzenia do pracy.

Wówczas jesteśmy zmuszeni do operowania na koncie właściciela urządzenia, co może nam utrudniać życie (konfiguracja urządzenia pod swoje potrzeby i wygodę to wszak niezwykle ważna kwestia), zmuszając do poświęcenia niekiedy nawet godziny na naukę poruszania się po skonfigurowanym przez inną osobę urządzeniu.

Nowy patent wprowadzi zmiany w smartfonach Apple

Co więcej, w przypadku używania czyjegoś konta, możemy łatwo naruszyć jego prywatność. Niekiedy zupełnie przypadkiem. Czasem wystarczy wyskakujące powiadomienie z częścią treści wiadomości, a już dowiadujemy się czegoś, co nie powinno trafić do naszych oczu (lub uszu).

Właśnie ten absurd może niebawem zostać wyeliminowany z urządzeń Apple. Firma Tima Cooka opublikowała patent, który zakłada wprowadzenie możliwości korzystania z wielu kont użytkowników na jednym urządzeniu.

O ile nie jest to wielka zmiana dla posiadaczy iPhone’ów (w końcu rzadko pożyczamy komuś telefon), o tyle właściciele iPadów z pewnością z ulgą przyjęliby aktualizację. Użytkownicy macBooków od dawna cieszą się takim rozwiązaniem technologicznym.

Fragment patentu Apple

W celu zapewnienia wielu użytkownikom dostępu do systemu przetwarzania danych, można utworzyć klucze grupowe, tak aby poprzez członkostwo w grupie (np. administratorzy, użytkownicy itp.) umożliwić różne poziomy dostępu do system. - czytamy w patencie.

Niestety nie oznacza to, że funkcja rzeczywiście pojawi się na urządzeniach korzystających z systemu iOS (w końcu to jedynie patent), jednakże jest to nowość niezwykle wyczekiwana przez użytkowników, więc prawdopodobieństwo jej wprowadzenia wydaje się całkiem spore.

Następny artykuł