Techgame.pl
Tim Cook podczas przemowy

Wikipedia Commons

Jak zarobić 130 mln dolarów w moment? Szef Apple zna odpowiedź

27 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Tim Cook nie raz pokazywał, że ma głowę do interesów. Teraz dostaliśmy tego kolejny przykład. Szef Apple za jednym zamachem zarobił 130 milionów dolarów do własnej kieszeni.

Dzięki bardzo udanej niemal dekadzie pracy jako CEO firmy z Cupertino, Tim Cook otrzymał specjalną nagrodę. Amerykanin nie jest jednak zbyt sentymentalny i postanowił ją szybko spieniężyć.

Wejść w buty legendy

W 2011 roku Tim Cook przejął stery w Apple. Zadanie miał niesamowicie trudne, jego poprzednik to prawdziwa legenda branży technologicznej (chociaż może bardziej marketingowej), mowa oczywiście o Stevie Jobsie, który wprowadził produkty z jabłuszkiem w logo na zupełnie nowy poziom jakościowy. Wiele osób słysząc decyzje, że nowym CEO zostanie Tim Cook pukało się w czoła, wielu nadal to robi, jednak numerki przemawiają za Cookiem.

Tak się zarabia duże pieniądze

Zadanie było trudne, lecz z odpowiednią osobą na czele, możliwe do wykonania. Od 2011 roku Apple zaliczyło kilka sukcesów. W okresie od 2017 do 2020 roku, wartość firmy w indeksie S&P 500 wzrosła i przegoniła ponad 70% konkurencji. W ciągu 9 lat Apple zwiększyło swoją wartość o 54%. Firma stoi również bardzo mocno na giełdzie. Obecnie koszt akcji Apple to 503 dolary. W momencie, w którym Cook przejmował firmę wynosiły one 50 dolarów. Firma przekroczyła również wartość biliona dolarów.

130 milionów dolarów za jednym zamachem

Ze względu na wszystkie sukcesy i bardzo dobrze układającą się współpracę, Cook został nagrodzony przez zarząd Apple 560 tysiącami akcji firmy. Szef Apple nie zwlekał i sprzedał od razu połowę z nich. 265 000 akcji w cenach od 493,5 do 500,11 dolarów dały mu łączny zysk w wysokości 131,7 milionów dolarów. Pozostałe akcje (294 840), których wartość wyniosła 148 milionów dolarów zostało potrącone w ramach podatku. Co więcej, w przyszłym roku umowa Cooka jako CEO firmy się kończy co wiąże się z uzyskaniem kolejnych 700 tysięcy akcji. Cook jest najlepiej zarabiającym CEO w branży technologicznej, dużą część swojego majątku przekazuje na cele charytatywne.

Podobne artykuły

Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >
Smart

Technologie

Bielizna monitorująca nasz organizm. Inteligentne majtki wchodzą na rynek

Czytaj więcej >
Oculus Quest 2

Technologie

Gogle Oculus Quest 2 bez obowiązkowej integracji z Facebookiem. Prywatność jednak kosztuje

Czytaj więcej >
Mars

Technologie

Znamy datę lądowania nowego łazika na Marsie. Chiny idą jak burza

Czytaj więcej >