Polskie myśliwce F-16 podczas operacji Astral Knight 2020.
Źródło: YouTube

Amerykańskie myśliwce nad Polską. Ruszają ogromne ćwiczenia Astral Knight 2020

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
18 Września 2020

W najbliższych dniach przestrzeń powietrzna nad Polską, Litwą, Łotwą, Estonią i Szwecją będzie bardzo zatłoczona. 17 września rozpoczęły się amerykańskie ćwiczenia Astral Knight 2020.

Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało, że ćwiczenia Astral Kinght posłużą również do testowania systemu rakietowego ziemia-powietrze Patriot.

Kolejny pokaz amerykańskiej siły na terenach Polski

W sierpniu na polskim niebie kilkukrotnie mogliśmy obserwować amerykańskie jednostki latające. Najbardziej imponujące z nich dotyczyły oczywiście przelotów bombowców zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych, czyli B-52 Stratofortress, które w ramach prezentacji siły wojsk NATO przelatywały przy granicach z wrogimi państwami, w tym przypadku przy granicy z Białorusią. Niewiele wtedy brakowało, by doszło do konfliktu z armią rosyjską. Wracający z misji B-52 miał być przechwycony przez rosyjskie myśliwce przez co wkroczył w przestrzeń powietrzną Danii, tamtejsze siły szybkiego reagowania wysłały w kierunku bombowca swoje myśliwce, jednak rosyjskie samoloty wcześniej się wycofały.

DZISIAJ GRZEJE:

1.Elon Musk chce wysłać ludzi na pewną śmierć. Nie uwierzysz co stanie się z pierwszymi kolonistami na Marsie

2. Warto sprawdzić portfel. Ta pięciozłotówka jest warta fortunę

Polacy opracowali szczepionkę na COVID-19. Ogromny sukces naukowcówPolacy opracowali szczepionkę na COVID-19. Ogromny sukces naukowcówCzytaj dalej

Astral Knight 2020 nad Polską

Między 17 a 25 września, między innymi, nad polskim niebem będą latały samoloty i helikoptery wojskowe należące do Stanów Zjednoczonych, Polski, Łotwy, Estonii, Litwy oraz Szwecji. W ramach ćwiczeń w naszej strefie powietrznej pojawią się takie maszyny jak Air Force F-16 Fighting Falcons, F-15 Eagle, KC-135 Stratotanker, KC-10 Extender, E-3 Sentry i B-52 Stratofortress oraz polskie F-16, SU-22 i śmigłowce Mi-17. Ćwiczenia są częścią międzynarodowego projektu z zakresu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Ćwiczenia będą również okazją do przetestowania amerykańskiego systemu Patriot.

Elon Musk chce wysłać ludzi na pewną śmierć. Nie uwierzysz co stanie się z pierwszymi kolonistami na MarsieElon Musk chce wysłać ludzi na pewną śmierć. Nie uwierzysz co stanie się z pierwszymi kolonistami na MarsieCzytaj dalej

Gdzie odbywać się będą ćwiczenia

Z informacji przekazanych przez amerykańskie władze wynika, że ćwiczenia odbywały się będą w głównej mierze na terenie Polski. Jednym z lotnisk używanych do przeprowadzania ćwiczeń będzie zlokalizowane na Mazurach lotnisko Szymany. “Ćwiczenie ma na celu rozwinięcie i prowadzenie trwałej, regionalnej, zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej architektury, integrację dowodzenia i kontroli, koordynację i interoperacyjność zdolności powietrznych i lądowych” - tłumaczy Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.
Operacja jest kontynuacją ćwiczeń, które odbywały się w zeszłym roku na południu Europy. Wtedy to w ćwiczeniach brało udział lotnictwo włoskie, chorwackie i słoweńskie. Jak podkreśla Sojusz, ćwiczenia w Europie Środkowo-Wschodniej planowane były już od dłuższego czasu i nie są odpowiedzią na napiętą sytuację na granicy polsko-białoruskiej. Za bezpieczeństwo ćwiczeń Astral Knight 2020 odpowiada, między innymi, polskie Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (NCBC).

Poniżej możecie zobaczyć fragment z ćwiczeń, podczas których polski pilot myśliwca F-16 trenuje tankowanie w locie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przygarnęła 1-dniowego kotka. Niewiarygodne, jego wygląd przypomina zupełnie inne zwierzątko
  2. Afera w polskiej szkole. Uczniowie w trakcie lekcji zatruli kawę nauczycielce, skandal na ogromną skalę
  3. Elon Musk chce wysłać ludzi na pewną śmierć. Nie uwierzysz co stanie się z pierwszymi kolonistami na Marsie
  4. Kolejny kontrowersyjny pomysł Billa Gatesa. Wraz z innymi bogaczami zainwestował miliony w jedną firmę
  5. Wiemy, ile będziemy musieli zapłacić za lot podniebną taksówką. VoloCopter nie na każdą kieszeń
  6. Pierwsze symptomy raka szyjki macicy. Wiele kobiet ich nie dostrzega

Następny artykuł