Techgame.pl
Spacer kosmiczny NASA

nasa.gov

Astronauci z ISS wyrównali amerykański rekord spacerów kosmicznych. Zapierające dech w piersiach nagranie

23 Lipca 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Dwóch astronautów przebywających na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wykonało jubileuszowy, 300-setny spacer kosmiczny. Zrównali się tym samym z dotychczasowymi rekordzistami z NASA.

Amerykanie zrównali się pod względem własnego rekordu spacerów kosmicznych. Pojawiło się fantastyczne nagranie. 

Spacery kosmiczne

Sama idea spacerów kosmicznych rozpoczęła się niemal na równi ze startem kosmicznych misji NASA. W 1965 astronauta Ed White podczas misji Gemini 4 przeprowadził pierwszy udany spacer kosmiczny, wykorzystując w tym celu z pistoletu odrzutowego. Co ciekawe, astronauta na zewnątrz przebywał około 20 minut, przy czym nie chciał wracać do środka, a kontrola lotów musiała go do tego zmuszać. Nie zmienia to faktu, że samo przeprowadzenie kosmicznych spacerów praktykowane jest do dziś.

Wyrównanie amerykańskiego rekordu

Dwóch astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, czyli Doug Behnken uczestniczący w historycznej misji NASA i SpaceX oraz kapitan ISS Chris Cassidy przperowadziło swój dziesiąty już kosmiczny spacer w karierze obydwu panów. Razem do tej pory wychodzili pięć razy, a ostatni taki spacer trwał 5 godzin i 29 minut. Swoim dziesiątym spacerem wyrównali dotychczasowy amerykański rekord, choć nie pobili światowego, który obecnie należy do Anatolij Sołowjowa, który aż 16 razy zwiedzał przestrzeń kosmiczną. Dotychczasowy amerykański rekord należał do Michaela Lopeza-Alegrii oraz Peggy Whitson. 

Po co takie spacery?

Warto tu jednak pamiętać, że takie przedsięwzięcia nie są wyłącznie "atrakcją". Stanowią nieodłączny element pracy na ISS. Doug Behnken i Chris Cassidy musieli dostosować ISS do możliwości stosowania ulepszeń stacji. Chodzi tu m.in. o nową śluzę zdolną przyjmować komercyjne statki kosmiczne. Poinformowano, iż ostatni spacer był już 300-setnym tego typu wydarzeniem w którym udział brali astronauci NASA. NASA opublikowała naprawdę piękny film podsumowujący ostatnie dokonanie.

Tagi:

KosmosNASAAstronomia

Artur ŁokietekAutor

Redaktor w serwisie Techgame. Ukończył dziennikarstwo i komunikację społeczną, studiuje reżyserię. Do tej pory pisał newsy oraz recenzje gier dla serwisu Bestiariusz. Uwielbia przede wszystkim nowatorskie RPG-i i horrory. W wolnym czasie snuje wizje o futurystycznych technologiach przyszłości

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Najnowsze

O tym się mówi

Militaria

MOSFET w replikach airsoft. Do czego służy i czy warto go stosować?

Czytaj więcej >
Materiał Partnerski

Technologie

Jak wybrać tablet? Najważniejsze wskazówki

Czytaj więcej >
Freepik.com

Gry

Wymagania gier na 2022 rok – jak im sprostać?

Czytaj więcej >
Esport zyskuje na popularności – dlaczego?

Gry

Esport zyskuje na popularności – dlaczego?

Czytaj więcej >
"Dr Google" vs HeyCzeker

Technologie

"Dr Google" vs HeyCzeker – sprawdź, co pomoże Ci bardziej, gdy Twoje zdrowie zacznie szwankować

Czytaj więcej >