Techgame.pl

Techgame

Klienci kolejnego banku atakowani przez hakerów. Nie dajcie się zwieść

20 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Cyberprzestępcy wysyłają fałszywe wiadomości do klientów banku Santader z prośbą o “aktualizację danych osobowych”. Władze banku ostrzegają i proszą o ostrożność, hakerzy mogą dzięki temu uzyskać dostęp do konta i ukraść całe oszczędności.

Ataki na banki coraz bardziej popularne

W ostatnim czasie informujemy coraz częściej o kolejnych próbach wyłudzenia danych osobowych od klientów różnych banków. Hakerzy prowadzą liczne kampanie mające na celu włamanie się na konta bankowe klientów. W ostatnim czasie ofiarą takiego procederu padli klienci Santander Banku Polskiego. Oszuści wykorzystują dobrze już wszystkim znaną technikę phishingu, często jednak mieszają ją z nowymi rozwiązaniami.

Santander wystosował oficjalny komunikat do swoich klientów, w których ostrzega przed oszustami. "Otrzymujemy informacje, że dostajecie e-maile, podszywające się pod nasz bank i informujące o tym, że należy dokończyć zaktualizować i zweryfikować informację na koncie. Jeśli klikniecie Santander - Internet, zostaniecie przeniesieni do strony podszywającej się pod stronę bankowości internetowej" - czytamy.

Oszuści stają się coraz bardziej kreatywni

W ostatnim czasie informowaliśmy o wielu sposobach, które wykorzystują oszuści by wykraść dane klientów banków. Znacząca większość ogranicza się do phishingu i tworzenia fałszywych witryn do złudzenia przypominających strony banku. Wśród licznych prób wymuszenia naszych danych znajdą się również perełki. W ostatnim czasie prowadzona była kampania hakerska wycelowana w klientów Banku Millennium, przy której oszuści zachęcali do ściągania fałszywej aplikacji służącej do kontaktu z biurem obsługi klienta. Po ściągnięciu narzędzia smartfon zostawał zainfekowany, a hakerzy uzyskiwali dostęp do naszego urządzenia. Aplikacja blokowała również ostrzeżenia programów antywirusowych, które ostrzegały przed złośliwym oprogramowaniem.

Na jakie dane polują hakerzy

Bank poinformował, że przestępcy w głównej mierze próbują wejść w posiadanie naszych danych do logowania lub danych kart płatniczych. Wiadomości e-mail, które wysyłają hakerzy, zawierają linki, które przekierowują klientów Santandera do witryn łudząco przypominających stronę logowania tego banku, po wpisaniu naszych danych i przesłaniu kodu SMS, który jest wymagany do zalogowania, oszuści je przejmują. Wtedy nasze konto bankowe jest zagrożone.  Santander Bank Polska ostrzega przed oszustami i przypomina, że nigdy nie poprosi swoich klientów o logowanie się do swojej bankowości przez wiadomość e-mail oraz linki zewnętrzne. Jeżeli podejrzewacie, że mogliście paść ofiarą oszustów, należy czym prędzej skontaktować się z obsługą klienta.

Tagi:

HakerPieniądze

Podobne artykuły

Bezpieczeństwo

Wirus w Minecrafcie? Eksperci ostrzegają przed niebezpiecznym oprogramowaniem
Czytaj więcej >

Bezpieczeństwo

Hakerzy mogą z łatwością włamać się do tych kamerek. Setki tysięcy użytkowników może być podglądanych
Czytaj więcej >

Bezpieczeństwo

Oszuści podszywają się pod PGE. Uwaga na fałszywe wezwanie do zapłaty
Czytaj więcej >

Bezpieczeństwo

Dzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, apel banku ING
Czytaj więcej >

Bezpieczeństwo

11-latka wydała ponad 22 tysiące złotych na płatności w grze. Ojciec jest w szoku
Czytaj więcej >

Bezpieczeństwo

Hakerzy atakują Discord. Nie dajcie się nabrać na scam
Czytaj więcej >
Stanisław Janowski

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]