grafika symbolizująca przelew. dwa smartfony, gotówka strzałki.
Źródło: Pixabay

Ponad 3 miliardy złotych wysłane przez pomyłkę. Wielka wpadka banku

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
18 Sierpnia 2020

Ogromna pomyłka banku należącego do Citigroup Inc. Nowojorska placówka przez pomyłkę wykonała horrendalnie wysoki przelew. Eksperci mówią o jednej z największych bankowych wpadek ostatnich lat. 

Nowojorski oddział Citigroup Inc. przez pomyłkę wykonał przelew na kwotę 900 milionów dolarów, co po przeliczeniu na złotówki (kurs z 18 sierpnia 2020 roku) daje astronomiczną kwotę ponad 3 miliardów złotych. Co ciekawe, bank wykonał przelew w imieniu innej firmy.

To był po prostu ludzki błąd

Do wysłania błędnego przelewu doszło 12 sierpnia bieżącego roku w jednym z nowojorskich oddziałów banku Citigroup. O całej sprawie poinformował serwis Bloomberg. Przelew opiewający na 900 milionów dolarów został wysłany w imieniu firmy Revlon Inc., która od razu potwierdziła, że nie autoryzowała przelewu na tak wysoką kwotę. Sytuacja wynika najprawdopodobniej po prostu z błędu ludzkiego.

Trudności w odzyskaniu pieniędzy

Bank jest w trakcie odzyskiwania błędnie przelanych pieniędzy, jak się jednak okazuje nie jest to takie proste, ponieważ część przelewów trafiła do... wierzycieli spółki, którzy walczą z bankiem o przedterminową spłatę zobowiązania finansowego. Pożyczkodawcy uznali niespodziewany przelew za wygranie bankowe sporu i uregulowanie zaległości. Wierzyciele Revlonu, którzy teraz nie chcą zwrócić środków, to firmy zarządzające aktywami i funduszami hedgingowymi. Wierzyciele wystąpili na drogę sądową w sprawie odzyskania długu po tym jak dowiedzieli się, że Revlon używa zabezpieczeń pożyczki do brania kolejnych kredytów.

Bank w potrzasku

Błędny przelew sprawił, że Citigroup znalazło się między młotem, a kowadłem. Z jednej strony mają podupadającą firmę, która nie zawiniła w całej sytuacji, z drugiej strony agresywne firmy finansowe, które ani myślą oddawać należące do nich (w pewnym sensie) pieniądze. Jest to na pewno jedna z bardziej nietypowych wpadek bankowych ostatnich lat.

Następny artykuł