Techgame.pl
grafika symbolizująca przelew. dwa smartfony, gotówka strzałki.

Pixabay

Ponad 3 miliardy złotych wysłane przez pomyłkę. Wielka wpadka banku

18 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Ogromna pomyłka banku należącego do Citigroup Inc. Nowojorska placówka przez pomyłkę wykonała horrendalnie wysoki przelew. Eksperci mówią o jednej z największych bankowych wpadek ostatnich lat.

Nowojorski oddział Citigroup Inc. przez pomyłkę wykonał przelew na kwotę 900 milionów dolarów, co po przeliczeniu na złotówki (kurs z 18 sierpnia 2020 roku) daje astronomiczną kwotę ponad 3 miliardów złotych. Co ciekawe, bank wykonał przelew w imieniu innej firmy.

To był po prostu ludzki błąd

Do wysłania błędnego przelewu doszło 12 sierpnia bieżącego roku w jednym z nowojorskich oddziałów banku Citigroup. O całej sprawie poinformował serwis Bloomberg. Przelew opiewający na 900 milionów dolarów został wysłany w imieniu firmy Revlon Inc., która od razu potwierdziła, że nie autoryzowała przelewu na tak wysoką kwotę. Sytuacja wynika najprawdopodobniej po prostu z błędu ludzkiego.

Trudności w odzyskaniu pieniędzy

Bank jest w trakcie odzyskiwania błędnie przelanych pieniędzy, jak się jednak okazuje nie jest to takie proste, ponieważ część przelewów trafiła do... wierzycieli spółki, którzy walczą z bankiem o przedterminową spłatę zobowiązania finansowego. Pożyczkodawcy uznali niespodziewany przelew za wygranie bankowe sporu i uregulowanie zaległości. Wierzyciele Revlonu, którzy teraz nie chcą zwrócić środków, to firmy zarządzające aktywami i funduszami hedgingowymi. Wierzyciele wystąpili na drogę sądową w sprawie odzyskania długu po tym jak dowiedzieli się, że Revlon używa zabezpieczeń pożyczki do brania kolejnych kredytów.

Bank w potrzasku

Błędny przelew sprawił, że Citigroup znalazło się między młotem, a kowadłem. Z jednej strony mają podupadającą firmę, która nie zawiniła w całej sytuacji, z drugiej strony agresywne firmy finansowe, które ani myślą oddawać należące do nich (w pewnym sensie) pieniądze. Jest to na pewno jedna z bardziej nietypowych wpadek bankowych ostatnich lat.

Podobne artykuły

Karty kredytowe z kłódką leżące na klawiaturze laptopa.

Bezpieczeństwo

PKO BP ostrzega, pieniądze znikają z kont. Ataki hakerskie, dotyczy wszystkich klientów

Czytaj więcej >
zus

Bezpieczeństwo

ZUS: Gigantyczny problem. Internetowa platforma korzysta z technologii, która za miesiąc przestanie działać

Czytaj więcej >
Karty płatnicze i kłódka

Bezpieczeństwo

Dzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, apel banku ING

Czytaj więcej >
android

Bezpieczeństwo

Koniecznie usuń niebezpieczne aplikacje ze smartfona. Mogą być zainfekowane wirusami

Czytaj więcej >
Millennium

Bezpieczeństwo

Bank Millennium ostrzega przed oszustami. Łatwo się nabrać, pieniądze klientów znikają z kont

Czytaj więcej >
materiał ilustracyjny

Bezpieczeństwo

Oszuści podszywają się pod PGE. Uwaga na fałszywe wezwanie do zapłaty

Czytaj więcej >