Techgame.pl
Bankomaty na dworcu Poznań Główny

Wikipedia Commons

Hakerzy atakują klientów polskich banków. Pieniądze znikają z kont

23 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Kolejny atak na klientów polskich banków! Tym razem przestępstwo jest wyjątkowo zmyślne. Zwykła nieuwaga może skończyć się przejęciem naszego konta bankowego i stratą wszystkich pieniędzy. Uważajcie, co wpisujecie w wyszukiwarce.

Logujemy się do banku chcąc sprawdzić, czy dostaliśmy upragnioną wypłatę, tymczasem chwilę później znikają nam wszystkie pieniądze z konta. Nowe przestępstwo zaskakuje pomysłowością. 

Hakerzy atakują banki

W jaki sposób logujemy się na nasze konta bankowe? Najpierw trzeba wejść na stronę banku. W tym celu najpewniej wpisujemy nazwę naszego banku bądź właściwej mu platfromy online do wyszukiwarki i odruchowo wręcz klikamy w pierwszy wynik. Sama strona niemal nigdy nie budzi naszych podejrzeć - jest logo, nazwa, cały layout identyczny jak ten, do którego przywykliśmy. Potem "zaloguj" i... właśnie moglibyśmy stracić wszystkie oszczędności. Hakerzy nie ustają w próbach przejęcia naszych danych czy pieniędzy, a nowy sposób jest wyjątkowo zmyślny. Dla nieuważnego klienta mógłby skończyć się niezwykle tragicznie. 

Uważaj na co klikasz

O sprawie donosi m.in. serwis Niebezpiecznik. Na powyższym obrazku widzimy, że pierwszy wynik w Google faktycznie reprezentuje popularny "Getin bank", nawet w adresie jest fraza "secure". Tylko czym są te dziwne "xyz" na końcu? Przez roztargnienie łatwo to przeoczyć - strona jest najzwyczaniej w świecie podstawiona przez hakerów. Wygląda jak bank, zachowuje się jak bank, jednak jest to fałszywa witryna mająca wyłudzić nasze dane osobowe poprzez umożliwienie logowania się do konkretnego konta bankowego. Hakerzy są tu wyjątkowo zmyślni, gdyż wykupili reklamy w Google, aby popularna wyszukiwarka na pierwszym miejscu wyników pokazywała właśnie kłamliwą witrynę. Podobne problemy miało kiedyś m.in. Allegro - tam mogliśmy stracić całe nasze konto logując się na fejkową stronę. Phishing jest teraz jednak jeszcze bardziej niebezpieczny, gdyż jego ofiarami mogą paść nie tylko prywatni klienci banków, ale też ich pracownicy czy firmy. Apelujemy, abyście zawsze sprawdzali adres witryny i upewniali się, że połączenie jest bezpieczne.

Podobne artykuły

Karty kredytowe z kłódką leżące na klawiaturze laptopa.

Bezpieczeństwo

PKO BP ostrzega, pieniądze znikają z kont. Ataki hakerskie, dotyczy wszystkich klientów

Czytaj więcej >
zus

Bezpieczeństwo

ZUS: Gigantyczny problem. Internetowa platforma korzysta z technologii, która za miesiąc przestanie działać

Czytaj więcej >
Karty płatnicze i kłódka

Bezpieczeństwo

Dzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, apel banku ING

Czytaj więcej >
android

Bezpieczeństwo

Koniecznie usuń niebezpieczne aplikacje ze smartfona. Mogą być zainfekowane wirusami

Czytaj więcej >
Millennium

Bezpieczeństwo

Bank Millennium ostrzega przed oszustami. Łatwo się nabrać, pieniądze klientów znikają z kont

Czytaj więcej >
materiał ilustracyjny

Bezpieczeństwo

Oszuści podszywają się pod PGE. Uwaga na fałszywe wezwanie do zapłaty

Czytaj więcej >