Bankomaty na dworcu Poznań Główny
Źródło: Wikipedia Commons

Hakerzy atakują klientów polskich banków. Pieniądze znikają z kont

Artur ŁokietekArtur Łokietek
23 Czerwca 2020

Kolejny atak na klientów polskich banków! Tym razem przestępstwo jest wyjątkowo zmyślne. Zwykła nieuwaga może skończyć się przejęciem naszego konta bankowego i stratą wszystkich pieniędzy. Uważajcie, co wpisujecie w wyszukiwarce.

Logujemy się do banku chcąc sprawdzić, czy dostaliśmy upragnioną wypłatę, tymczasem chwilę później znikają nam wszystkie pieniądze z konta. Nowe przestępstwo zaskakuje pomysłowością.

Hakerzy atakują banki

W jaki sposób logujemy się na nasze konta bankowe? Najpierw trzeba wejść na stronę banku. W tym celu najpewniej wpisujemy nazwę naszego banku bądź właściwej mu platfromy online do wyszukiwarki i odruchowo wręcz klikamy w pierwszy wynik. Sama strona niemal nigdy nie budzi naszych podejrzeć - jest logo, nazwa, cały layout identyczny jak ten, do którego przywykliśmy. Potem "zaloguj" i... właśnie moglibyśmy stracić wszystkie oszczędności. Hakerzy nie ustają w próbach przejęcia naszych danych czy pieniędzy, a nowy sposób jest wyjątkowo zmyślny. Dla nieuważnego klienta mógłby skończyć się niezwykle tragicznie.

Obrazy techgame

Uważaj na co klikasz

O sprawie donosi m.in. serwis Niebezpiecznik. Na powyższym obrazku widzimy, że pierwszy wynik w Google faktycznie reprezentuje popularny "Getin bank", nawet w adresie jest fraza "secure". Tylko czym są te dziwne "xyz" na końcu? Przez roztargnienie łatwo to przeoczyć - strona jest najzwyczaniej w świecie podstawiona przez hakerów. Wygląda jak bank, zachowuje się jak bank, jednak jest to fałszywa witryna mająca wyłudzić nasze dane osobowe poprzez umożliwienie logowania się do konkretnego konta bankowego. Hakerzy są tu wyjątkowo zmyślni, gdyż wykupili reklamy w Google, aby popularna wyszukiwarka na pierwszym miejscu wyników pokazywała właśnie kłamliwą witrynę. Podobne problemy miało kiedyś m.in. Allegro - tam mogliśmy stracić całe nasze konto logując się na fejkową stronę. Phishing jest teraz jednak jeszcze bardziej niebezpieczny, gdyż jego ofiarami mogą paść nie tylko prywatni klienci banków, ale też ich pracownicy czy firmy. Apelujemy, abyście zawsze sprawdzali adres witryny i upewniali się, że połączenie jest bezpieczne.

Zobacz także:

  1. Popularna sieć aptek w posiadaniu wrażliwych informacji o pacjentach. Winna e-recepta?
  2. Uszyły i rozdały za darmo 5000 maseczek. Sanepid nałożył na nie karę 10000 zł
  3. Skandaliczna sytuacja. Polacy za oddanie głosu w wyborach zapłacą ponad 100 zł
  4. Wyjście do teatru to prawdziwa sztuka. Spektakle wracają, ale pod rygorystycznymi zasadamiNastępny artykuł