Bioniczne oko. Oko przyszłości. Technologia
Źródło: Pikist

Naukowcy opracowali sztuczne oko, które pozwoli niewidomym znowu widzieć

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka. Magazyn naukowy “Nature” opublikwoał właśnie informacje o bionicznym oku, które nie tylko pozwoli znowu widzieć osobom, które utraciły tę możliwość, ale również sprawi, że będziemy widzieć w ciemności.

Za wynalazkiem stoją naukowcy z Uniwersytetu Nauk i Technologii w Hongkongu. Twórcy zapewniają, że dzięki temu rozwiązaniu ludzkość w przyszłości zyska idealną protezę wzroku.

Ingerencja w ludzki organizm

Nauka, która zajmuje się modyfikacją ludzkiego ciała wzbogacając je o elementy technologiczne, to robotyka humanoidalna. Sztuczne oko, które stworzyli naukowcy z Uniwersytety w Hongkongu, to trójwymiarowa sztuczna siatkówka z bardzo gęstym zestawem niezwykle wrażliwych na światło nanodrutów. Technologia użyta do stworzenia sztucznego oka składa się z nowatorskiego materiału używanego do budowy ogniw słonecznych. Przewody naśladujące korę wzrokową mózgu przekazują informacje wizualne zebrane przez czujniki.

Kolejny etap ewolucji człowieka?

Naukowcy odpowiedzialni za projekt wymieniają kolejne zalety swojego bionicznego oka. Dzięki niemu osoby, które straciły wzrok nie tylko będą mogły znowu widzieć. Będą oni również w stanie bardzo dobrze widzieć w ciemności, a oko będzie przystosowane w taki sposób, aby o wiele szybciej reagować na zmianę oświetlenia. Bioniczne oko będzie pozwalało widzieć również więcej szczegółów w obserwowanych obiektach. Będą one mogły być również o wiele mniejsze. Każdy centymetr kwadratowy sztucznej siatkówki jest w stanie pomieścić ok. 460 mln nanoczujników. Eksperci mówią, że rozwój technologii do poziomu, który zapewni bezpieczne użycie bionicznego oka to około 10 lat.

Następny artykuł