Techgame.pl
Cyberpunk 2077

igdb.com

Premiery kolejnych gier przesunięte. Wszystko przez Cyberpunka, CD Projekt Red sporo namieszało

2 Listopada 2020

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Cyberpunk 2077 to najbardziej wyczekiwana premiera bieżącego (oby) roku. Kolejne opóźnienie produkcji CD Projekt RED zmusiło innych wydawców do zmiany planów. Opóźniają premiery swoich tytułów, boją się konkurencji

Mówi się, że Cyberpunk 2077 od naszego rodzimego CD Projekt RED może być najbardziej wyczekiwaną grą wszechczasów. Może być w tym sporo prawdy, bo chyba każdy już słyszał o przesunięciu jego premiery na 10 grudnia 2020 roku. Skalę tej popularności odzwierciedla poruszenie całej branży, spowodowane opóźnieniem tytułu.

Polski gigant postrachem branży

Część wydawców w odpowiedzi na oświadczenie polskiej firmy przesunęła premiery swoich produktów. Otwarcie przyznają, że zwyczajnie boją się konkurencji. Świadomi własnych ograniczeń chcą uniknąć sytuacji, w której ich tytuły mogą nie zostać zauważone.

Gry, które wyszły w złym momencie

Historia branży gamingowej ma wiele dowodów na to, że wydawca musi odpowiednio zaplanować moment, w którym na rynek wejdzie jego tytuł. Ciągła obserwacja konkurencji i pewna elastyczność są tu niezbędne do uniknięcia sromotnej klapy finansowej. Sztandarowym przykładem takiego błędu jest premiera Titanfalla 2. 

EA niechlubnym przykładem

Gra zebrała świetne recenzje zarówno krytyków, jak i graczy. Niestety produkt wypuszczono na rynek w podobnym czasie, co znacznie bardziej popularne Call of Duty: Infinite Warfare i Battlefield 1. Firma Electronic Arts została wówczas pośmiewiskiem branży, gdyż nie dość, że zlekceważyła Call of Duty, to jeszcze dodatkowo przysłonili Titanfalla publikując swoją drugą, głośniejszą produkcję.

Najlepiej uczyć się na cudzych błędach

Mając w pamięci klapę finansową EA, część wydawców postanowiła przesunąć premiery swoich gier, kiedy świat obiegła informacja o opóźnieniu Cyberpunka. Studio Grinding Gear Games zmieniła datę debiutu rozszerzenia do Path of Exile - klasycznego cRPG, w które zagrywają się miłośnicy gier podobnych do Diablo 3. 

Trudno się dziwić środkom ostrożności podjętym przez Grinding Gear Games. Na własnej skórze odczuli skutki wypuszczenia jednego z poprzednich dodatków w podobnym czasie, co Blizzard, publikujący rozszerzenie do swojego World of Warcraft. Path of Exile, mimo bycia dobrą grą, nie mogło konkurować z największym MMO na świecie. 

undefined

Fani Everspace również będą musieli poczekać

Debiut sequelu kosmicznej strzelanki również został przesunięty na styczeń. Tak jak w przypadku Path of Exile, wydawca zasłania się opóźnieniem Cyberpunka. CD Projekt RED z pewnością może być dumne z wpływu, jaki wywiera na branżę.

Cyberpunk dla odwrócenia uwagi?

Wydawcy słusznie obawiają się niezwykle mocnej konkurencji. Pytanie czy to jedyny powód opóźnień premier? Być może produkty potrzebują jeszcze dodatkowych szlifów i Cyberpunk to tylko zasłona dymna? CD Projekt RED doczekał się wielu negatywnych reakcji ze strony fanów po przesunięciu premiery, więc można na niego zrzucić winę za wstrzymywanie całej branży, prawda? Jedno jest pewne - na premiery nowych gier przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Podobne artykuły

cod warzone

Gry

Streamer chce zapłacić twórcom CoD: Warzone 10 tysięcy dolarów za banowanie cheaterów

Czytaj więcej >
play at home

Gry

Darmowe gry od Sony. Gigant przeznacza miliony dolarów na pomoc

Czytaj więcej >
Team Fortress 2

Gry

Zmarł Rick May - głos Żołnierza z Team Fortress 2

Czytaj więcej >
valorant

Gry

Valorant powoduje spadki płynności w innych grach. Riot się tłumaczy

Czytaj więcej >
crysis

Gry

Crysis Remaster czy nowa część? Powstawanie gry niemal pewne

Czytaj więcej >
the pope

Gry

Polskie studio zapowiada kontrowersyjny tytuł. Symulator papieża już w wkrótce

Czytaj więcej >