Techgame.pl
Gry na cardrige

youtube.com/ ELEKTROSKANSEN/kadr z filmu/ https://youtu.be/-0uNzk2WJLU

Ceny starych gier osiągają zawrotne kwoty. Mario sprzedany za 2.5 miliona złotych

6 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kuba Wieloch

Udostępnij:

Między hobby a niezdrową obsesją przechodzi cienka linia, którą właśnie ktoś przekroczył. Gra Super Mario Bros wyprodukowana w 1986 roku została sprzedana za sumę przekraczającą 2.5 miliona złotych

Kolekcjonerstwo jest jednym z najpopularniejszych hobby od zarania dziejów ludzkości. Przybierało ono najróżniejsze możliwe formy, od zbierania muszelek z plaży, po najrzadsze znaczki pocztowe, czy płyty winylowe. 

To samo hobby w różnych odsłonach

Nie od dziś wiadomo, że największą popularnością cieszą się tzw. białe kruki - czyli bardzo rzadkie egzemplarze występujące w ograniczonym nakładzie.

Jeszcze w połowie XX wieku, za niektóre rzadkie egzemplarze znaczków można było dostać sumę, która pozwalała na zakup całej kamienicy (przykład zaczerpnięty z książki pt. „Obsługiwałem angielskiego króla” autorstwa Bohumiła Hrabala, notabene bardzo dobrej i godnej polecenia).

Rekordowa aukcja

Czasy się jednak zmieniają i dostarczają dowodów, że ludzie w gruncie rzeczy się nie zmieniają. Ludzie nadal są gotowi wydać niemałą fortunę na spełnienie swojej kolekcjonerskiej zachcianki. Wraz z biegiem czasu zmieniają się jednak pożądane przedmioty kolekcjonerskie.

Na stronie Heritage (specjalizującej się w prowadzeniu aukcji przedmiotów kolekcjonerskich) doszło do bezprecedensowego wydarzenia. Otóż ktoś wystawił grę Super Mario Bros wyprodukowaną w roku 1986 w perfekcyjnie nienaruszonym stanie.

Kopia, którą posiadał szczęśliwiec, była jedną z najwcześniej wyprodukowanych egzemplarzy w Stanach Zjednoczonych (a warto tu wspomnieć, że gra ta doczekała się aż 11 różnych wersji pudełkowych). 

Jak donosi portal aukcyjny, gra miała stanowić prezent świąteczny. Nie spełniał on jednak oczekiwań „nieszczęśnika” i przeczekał blisko 35 lat w ciemnej szufladzie

Gra sprzedana za blisko 2.5 miliona złotych

Właściciel nawet nie odpakował swojego prezentu, co znacznie podbiło cenę przedmiotu, wszak kolekcjonerzy bardzo cenią sobie oryginalne, nienaruszone opakowania, które świadczą o nieskazitelności przedmiotu.

Aukcja wywołała spore poruszenie u fanatyków białych kruków wśród gier i osiągnęła rekordową kwotę 660 tysięcy dolarów, co w przełożeniu na złotówki daje sumę przekraczającą 2,5 miliona złotych.

Sprzedawca życzy sobie jednak, aby jego dane osobowe nie były ujawniane, więc możemy nie dowiedzieć się, na co przeznaczy tak gigantyczny zastrzyk gotówki.

Gdzie tu zdrowy rozsądek?

Nie jest to pierwszy raz w historii, gdy sprzęt gamingowy osiąga niewiarygodną cenę aukcyjną. Zaledwie rok temu, pewien kolekcjoner zapłacił 360 tysięcy dolarów za jedyną na świecie kopię prototypową konsoli Nintendo PlayStation. Jak widać, chęć posiadania czegoś unikatowego często wygrywa ze zdrowym rozsądkiem. Z drugiej strony, kto bogatemu zabroni?

Źródło: Endgadget, Heritage

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Skandaliczne praktyki polskiego dostawcy jedzenia. Pyszne.pl szkodzi restauracjom?

  • Xiaomi zadziwia swoim nowym wynalazkiem. Już dziś można kupić inteligentną deskę klozetową

  • Nagrody BAFTA 2021 rozdane. Polakom nie poszło najlepiej

Podobne artykuły

cod warzone

Gry

Streamer chce zapłacić twórcom CoD: Warzone 10 tysięcy dolarów za banowanie cheaterów

Czytaj więcej >
play at home

Gry

Darmowe gry od Sony. Gigant przeznacza miliony dolarów na pomoc

Czytaj więcej >
Team Fortress 2

Gry

Zmarł Rick May - głos Żołnierza z Team Fortress 2

Czytaj więcej >
valorant

Gry

Valorant powoduje spadki płynności w innych grach. Riot się tłumaczy

Czytaj więcej >
crysis

Gry

Crysis Remaster czy nowa część? Powstawanie gry niemal pewne

Czytaj więcej >
the pope

Gry

Polskie studio zapowiada kontrowersyjny tytuł. Symulator papieża już w wkrótce

Czytaj więcej >