Techgame.pl
Gry na cardrige

youtube.com/ ELEKTROSKANSEN/kadr z filmu/ https://youtu.be/-0uNzk2WJLU

Ceny starych gier osiągają zawrotne kwoty. Mario sprzedany za 2.5 miliona złotych

6 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kuba Wieloch

Udostępnij:

Między hobby a niezdrową obsesją przechodzi cienka linia, którą właśnie ktoś przekroczył. Gra Super Mario Bros wyprodukowana w 1986 roku została sprzedana za sumę przekraczającą 2.5 miliona złotych

Kolekcjonerstwo jest jednym z najpopularniejszych hobby od zarania dziejów ludzkości. Przybierało ono najróżniejsze możliwe formy, od zbierania muszelek z plaży, po najrzadsze znaczki pocztowe, czy płyty winylowe. 

To samo hobby w różnych odsłonach

Nie od dziś wiadomo, że największą popularnością cieszą się tzw. białe kruki - czyli bardzo rzadkie egzemplarze występujące w ograniczonym nakładzie.

Jeszcze w połowie XX wieku, za niektóre rzadkie egzemplarze znaczków można było dostać sumę, która pozwalała na zakup całej kamienicy (przykład zaczerpnięty z książki pt. „Obsługiwałem angielskiego króla” autorstwa Bohumiła Hrabala, notabene bardzo dobrej i godnej polecenia).

Rekordowa aukcja

Czasy się jednak zmieniają i dostarczają dowodów, że ludzie w gruncie rzeczy się nie zmieniają. Ludzie nadal są gotowi wydać niemałą fortunę na spełnienie swojej kolekcjonerskiej zachcianki. Wraz z biegiem czasu zmieniają się jednak pożądane przedmioty kolekcjonerskie.

Na stronie Heritage (specjalizującej się w prowadzeniu aukcji przedmiotów kolekcjonerskich) doszło do bezprecedensowego wydarzenia. Otóż ktoś wystawił grę Super Mario Bros wyprodukowaną w roku 1986 w perfekcyjnie nienaruszonym stanie.

Kopia, którą posiadał szczęśliwiec, była jedną z najwcześniej wyprodukowanych egzemplarzy w Stanach Zjednoczonych (a warto tu wspomnieć, że gra ta doczekała się aż 11 różnych wersji pudełkowych). 

Jak donosi portal aukcyjny, gra miała stanowić prezent świąteczny. Nie spełniał on jednak oczekiwań „nieszczęśnika” i przeczekał blisko 35 lat w ciemnej szufladzie

Gra sprzedana za blisko 2.5 miliona złotych

Właściciel nawet nie odpakował swojego prezentu, co znacznie podbiło cenę przedmiotu, wszak kolekcjonerzy bardzo cenią sobie oryginalne, nienaruszone opakowania, które świadczą o nieskazitelności przedmiotu.

Aukcja wywołała spore poruszenie u fanatyków białych kruków wśród gier i osiągnęła rekordową kwotę 660 tysięcy dolarów, co w przełożeniu na złotówki daje sumę przekraczającą 2,5 miliona złotych.

Sprzedawca życzy sobie jednak, aby jego dane osobowe nie były ujawniane, więc możemy nie dowiedzieć się, na co przeznaczy tak gigantyczny zastrzyk gotówki.

Gdzie tu zdrowy rozsądek?

Nie jest to pierwszy raz w historii, gdy sprzęt gamingowy osiąga niewiarygodną cenę aukcyjną. Zaledwie rok temu, pewien kolekcjoner zapłacił 360 tysięcy dolarów za jedyną na świecie kopię prototypową konsoli Nintendo PlayStation. Jak widać, chęć posiadania czegoś unikatowego często wygrywa ze zdrowym rozsądkiem. Z drugiej strony, kto bogatemu zabroni?

Źródło: Endgadget, Heritage

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Skandaliczne praktyki polskiego dostawcy jedzenia. Pyszne.pl szkodzi restauracjom?

  • Xiaomi zadziwia swoim nowym wynalazkiem. Już dziś można kupić inteligentną deskę klozetową

  • Nagrody BAFTA 2021 rozdane. Polakom nie poszło najlepiej

Kuba WielochAutor

Wydawca pełniący obowiązki redaktora naczelnego portalu Techgame. Absolwent socjologii na Uniwersytycie Warszawskim, wcześniej pisał dla portalu Esportmania. Zagorzały fan e-sportu, gier strategicznych i sprzętu komputerowego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Quake

Gry

Wielki powrót Quake. Czy na pewno?

Czytaj więcej >
Diablo II

Gry

Podsumowanie dnia. Otwarta beta dla Diablo II, nowa konkurencja dla FIFY, Pokemon Unite na urządzenia mobilne

Czytaj więcej >
Among us

Gry

Gamingowe Newsy - Nowy tryb w Fornite, Call of Duty Vanguard, Patch 1.9 dla Cyberpunk 2077

Czytaj więcej >
World of Warcraft

Gry

Czy obserwujemy śmierć gatunku MMORGP? Wiele na to wskazuje

Czytaj więcej >
GTA San Andreas

Gry

Nadchodzą remastery GTA. Czy rzeczywiście ich potrzebujemy?

Czytaj więcej >
Diablo II: Resurrected

Gry

Rusza beta do Diablo II: Resurrected. Czy to Ostatnia deska ratunku dla Blizzard?

Czytaj więcej >