Uwaga na nową metodę oszustów. Podszywają się pod znajomych i proszą o przelew
-
Cert Polska ostrzega o nowej metodzie oszustów
-
Hakerzy włamują się na konta w mediach społecznościowych i wyłudzają pieniądze
-
Jak zabezpieczyć się przed atakami?
To nie pierwszy raz w tym roku, gdy CERT Polska ostrzega przed atakami hakerów. Niestety działania internetowych oszustów zwiększają się z miesiąca na miesiąc i na horyzoncie nie widać przesłanek, które wskazywałby na spadki tego trendu.
Kolejna metoda wyłudzania pieniędzy obnażona przez CERT Polska
Konta społecznościowe stanowią idealny cel dla szukających szybkiego zarobku oszustów . Korzysta z nich już prawie każdy, niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania. Włamanie na pojedyncze konto umożliwia kontakt z setkami niczego niespodziewających się ofiar.
Uwaga! Nasz zespół zaobserwował nowy wariant oszustwa, polegający na wykorzystaniu przejętych kont w serwisie Facebook do wyłudzenia środków finansowych. Przestępcy, wykorzystując przejęte konta, piszą do znajomych ofiary z prośbą o opłacenie zamówienia. Podajcie dalej! - czytamy w oświadczeniu CERT Polska na Twitterze
W przypadku tej metody oszustwa cyberprzestępcy wykorzystują proste mechanizmy socjologiczne, a mianowicie zaufanie do swoich znajomych i rodziny. Rozmawiając ze znajomymi za pośrednictwem chatu, raczej nie zakładamy z góry, że w rzeczywistości mamy do czynienia z internetowym oszustem.
Hakerzy prosili ofiary o skromne datki pieniężne
Jak wynika ze zrzutów obrazów zaprezentowanych przez zespół CERT Polska, przestępcy prosili swoje ofiary o małe datki - Zapłacisz mi 16 za zamówienie? Do 21:00 Ci oddam - fragment rozmowy oszusta z ofiarą.
Większość ludzi z założenia nie kwestionuje próśb o pomoc finansową opiewającą na małe kwoty . Jak się możemy przekonać, jest to błąd.
Jak zabezpieczyć się przed atakami hakerów?
W przypadku otrzymania tego typu wiadomości powinniśmy w pierwszej kolejności zadzwonić telefonicznie do osoby, która rzekomo prosi nas o pomoc finansową . Dzięki temu będziemy mogli zweryfikować prawdziwość takiej prośby.
Weryfikacja dwuskładnikowa
Warto również rozważyć zaimplementowanie funkcji weryfikacji dwuskładnikowego uwierzytelniania dla swoich kont społecznościowych , aby mieć pewność, że nikt nie włamie się na nasze konto. Usługa ta wymaga potwierdzenia logowania na konto za pomocą wprowadzenia kodu otrzymanego SMS-em na smartfon.
W ten sposób będziemy mieć pewność, że osoba nieupoważniona nie dostanie się na nasze konto społecznościowe.
Jak skonstruować mocne hasło?
Oprócz tego powinniśmy zadbać o jakość swoich haseł. Poprawnie skonstruowane hasło powinno mieć minimum 10 znaków, a w nim należy zawrzeć duże litery, cyfry oraz znaki specjalne (jak np. “#”) . Dzięki temu minimalizujemy ryzyko przypadkowego złamania hasła przez hakera. W hasłach powinniśmy unikać również imion i nazwisk jak i popularnych słów, najlepiej więc, by były one abstrakcyjne.
źródło: https://twitter.com/CERT\_Polska
Artykuły polecane przez redakcję Techgame: