Techgame.pl
Nauka chemii za pomocą rzeczywistości rozszerzonej.

YouTube/VirQ Tech

Nauka chemii za pomocą rozszerzonej rzeczywistości. Tak powinna wyglądać edukacja w szkołach

1 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Rozszerzona (AR) i wirtualna (VR) rzeczywistość stają się, za sprawą rozwoju technologicznego, coraz bardziej powszechne. Ich użycie nie musi ograniczać się jednak tylko do gier i aplikacji mobilnych.

Rozszerzona i wirtualna rzeczywistość może znaleźć zastosowanie również w edukacji. Nauka za pomocą takich narzędzi zyskuje zupełnie nowy wymiar i staje się bardzo interesująca nawet dla najbardziej odpornych na edukację uczniów.

Rozszerzona rzeczywistość w zastosowaniu

Augment Reality, czyli rozszerzona rzeczywistość znajduje coraz szersze zastosowanie w świecie technologii. Na chwilę obecną najczęściej możemy znaleźć ją w aplikacjach i grach mobilnych, gdzie za sprawą wykorzystania aparatu fotograficznego wbudowanego w smartfona możemy dodawać, zmieniać i kształtować na nową otaczający nas świat.

Najpopularniejsze aplikacje, które korzystają z tego typu rozwiązań, to między innymi gra Pokemon GO od studia Niantic. Za pomocą rozszerzonej rzeczywistości na ekranie naszego telefonu pojawiają się kieszonkowe potwory, które są zgrabnie wpasowane w nasze otoczenie, i które możemy kolekcjonować.

Inną aplikacją korzystającą z takich rozwiązań jest również komunikator Facebooka, czyli Messenger. W tej aplikacji możemy wysyłać zdjęcia swoim znajomym ze specjalnymi filtrami, a rozszerzona rzeczywistość może zmieniać otoczenie, w którym się znajdujemy tworząc całkiem realistyczne środowiska.

Wirtualna rzeczywistość wciąż czeka na pokazanie pełni swoich możliwości

Virtual Reality, czyli wirtualna rzeczywistość (VR) sprawia, że po założeniu specjalnego sprzętu (okulary lub headset) możemy znaleźć się w zupełnie nowym miejscu. Dzięki zastosowaniu kontrolerów ruchu i innego tego typu osprzętu możemy w takim świecie się również poruszać. Obecnie technologia taka jest używana przede wszystkim w przemyśle gier komputerowych. Coraz więcej produkcji dostaje wsparcie VR, powstają również gry dedykowane pod tę technologię (najgłośniejszy przykład, to nadchodząca gra z uniwersum Marvela, a więc VR Marvel Avengers). Technologie tego typu mogą być jednak wykorzystywane również w bardziej edukacyjnych celach.

Kiedy chemia spotyka rozszerzoną rzeczywistość

Lekcje chemii starszym czytelnikom naszego portalu mogą się kojarzyć z ciekawymi eksperymentami, prezentacjami i wybuchami. Z biegiem lat lekcje chemii stały się jednak o wiele bardziej teoretyczne, a pobudzające umysł eksperymenty, podczas których dochodziło do spektakularnych wybuchów i reakcji chemicznych odeszły w zapomnienie. Dzięki rozszerzonej rzeczywistości może to jednak wrócić, a nauczyciele nie będą musieli ryzykować niespodziewanego wypadku podczas przeprowadzania lekcji. Poniżej możecie obejrzeć nagranie w jaki sposób rozszerzona rzeczywistość może uprzyjemnić naukę chemii nawet na najbardziej podstawowym poziomie.

Tutaj możecie zobaczyć jak nauka chemii wygląda dzięki użyciu rozszerzonej rzeczywistości.

Stanisław JanowskiAutor

Wydawca portalu Techgame. Z wykształcenia dziennikarz i kulturoznawca. Wcześniej parałem się dziennikarstwem radiowym, teraz głównie działam w Internecie. Miłośnik retro-technologii i nowych smartfonów. W wolnych chwilach rozmawiam z Google Home.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Księżyc

Nauka

Polscy naukowcy rozpoczęli ważny projekt. Celem jest wydobycie rzadkiego surowca na Księżycu

Czytaj więcej >
Powierzchnia Marsa i element łazika Perseverance

Nauka

NASA udostępniła nowe zdjęcia z Marsa. Pierwsze obrazy z krateru Jezoro

Czytaj więcej >
Asteroidy

Nauka

Naukowcy zbadali niezwykłą asteroidę. Na jej powierzchni mogło powstać życie

Czytaj więcej >
Naukowcy NASA i pierwsze zdjęcie z powierzchni Marsa

Nauka

Gigantyczny sukces NASA. Łazik przekazał pierwsze zdjęcia z Marsa

Czytaj więcej >
Stacja Gateway z dokującym statkiem Orion

Nauka

NASA już potwierdziła. SpaceX dostarczy pierwsze części bazy na orbitę Księżyca

Czytaj więcej >
Ujęcie centrum obserwacyjnego ESA pokazujące blask Wenus

Nauka

Sonda Solar Orbiter uchwyciła niewiarygodny widok. ESA udostępnia wyjątkowe nagranie

Czytaj więcej >