Techgame.pl
Układ scalony

Pixino

USA blokuje kolejne chińskie firmy. Tym razem padło na największego producenta układów scalonych

15 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Wojna handlowa trwa. Amerykanie dopisali do listy firm pod lupą kolejne przedsiębiorstwa. Tym razem padło choćby na jednego z największych na świecie (i największego w Chinach) producenta układów scalonych. Zapowiadają się ciężkie czasu dla chiński

  • Pentagon pracuje nad listą firm współpracujących z chińskim rządem lub wojskiem

  • Na listę trafili kolejni producenci

  • SMIC jest największym chińskim producentem chipów

  • Szykują się kolejne ograniczenia na chińskie firmy w USA

Jeszcze przed wieloma miesiącami można było przypuszczać, że nieco zagmatwany problem z Huawei będzie jedyną taką sytuacją, w której rząd USA ingeruje w prywatne przedsiębiorstwa w aż takim stopniu. Szybko się okazuje, że sytuacja zmienia się dynamicznie. 

Wojna handlowa z Chinami

Chiny nie mają w ostatnim czasie lekko, a przynajmniej jeżeli chodzi o stosunki ze Stanami Zjednoczonymi. Pierwszym, prawdziwym przełomem dla całej sytuacji, była olbrzymi konflikt na linii Huawei - USA. Chińska firma została oskarżona o współpracę z rządem państwa środka i nieetyczne zagrywki.

Te dotyczyły m.in. udostępnianiu poufnych informacji o użytkownikach. Z czasem okazało się, że nie tylko technologiczny gigant podejmuje takie działania. Później podobny problem spotkał popularnego TikToka, a teraz konflikt eskalował do zaskakującego stopnia. 

Pentagon zaczął opracowywać specjalną listę chińskich przedsiębiorstw, które mogą mieć niejasne (tzn. podejrzane) stosunki z chińskim rządem. Dopisano do niej szereg nowych firm, w tym największego chińskiego producenta układów scalonych Semiconductor Manufacturing International Corp.

Trafiłeś na listę

Nie tak dawno temu w USA uchwalono specjalną ustawę, mającą uprawniać Pentagon do przeprowadzania ewidencji chińskich spółek pod kątem ich współpracy z tamtejszym rządem i wojskiem. Do tej pory znalazło się na niej 35 firm, a teraz dodano kolejne. Chodzi o Semiconductor Manufacturing International Corp. (SMIC), China National Offshore Oil Corp., China Construction Technology Co. Ltd. I China International Engineering Consulting Corp.

Pierwszy z nich to największy chiński producent chipów, druga jest z kolei jedną z najważniejszych chińskich firm petrochemicznych, która specjalizuje się w wydobywaniu gazu. Szeroko zakrojona akcja Pentagonu nie zaskakuje - w końcu niedawno informowano o wykryciu tysięcy chińskich szpiegów na amerykańskich uniwersytetach

Co ciekawe, firmy znajdujące się na liście albo współpracują z chińskim rządem czy wojskiem, albo są kluczowe dla ambitnych planów tego kraju. Te dotyczą nie tylko szeroko zakrojonego podboju kosmosu, ale też całej ekspansji gospodarczo-technologicznej.

SMIC ma problem

Wspomniany producent chipów SMIC być może jest dla Chin kluczowy - ich technologie doganiają praktycznie te opracowywane przez Amerykanów. Warto jednak wiedzieć, że sama lista Pentagonu nie ma mocy sprawczej takiej, jak choćby tamtejszy Departament Handlu. 

To właśnie on prowadzi ewidencję wspomnianych firm i jest w stanie nałożyć spore ograniczenia handlowe, m.in. takie, jakie dostał Huawei. Problem w tym, że sama lista Pentagonu również sprawia niemałe problemy. Przede wszystkim oznacza, że rząd USA zacznie się baczniej przyglądać danym firmom i zapewne podejmie w związku z nimi konkretne działania. 

Departament Handlu nałożył jednak ograniczenia związane z eksportem na SMIC. Jakby tego było mało, jedna z ostatnich decyzji byłego prezydenta USA, Donalda Trumpa, gwarantuje zakaz inwestowania na giełdzie w obligacje chińskich firm znajdujących się na rządowej liście.

Podobne artykuły

Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >
Smart

Technologie

Bielizna monitorująca nasz organizm. Inteligentne majtki wchodzą na rynek

Czytaj więcej >
Oculus Quest 2

Technologie

Gogle Oculus Quest 2 bez obowiązkowej integracji z Facebookiem. Prywatność jednak kosztuje

Czytaj więcej >
Mars

Technologie

Znamy datę lądowania nowego łazika na Marsie. Chiny idą jak burza

Czytaj więcej >