Techgame.pl
Choinka z bombkami

pixnio.com

Najmniejsza choinka na świecie. Drzewko wielkości helisy DNA

25 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Niektórzy choinki kupują, inni tworzą je sami. W niektórych przypadkach są to drzewka z papieru, książek czy nawet gier planszowych. Każdy w końcu preferuje inny styl. Fikusa też można owinąć lampkami i będzie robił świetny klimat. Albo możn

  • Studentka fizyki z Politechniki w Delft stworzyła najmniejszą choinkę świata

  • Drzewko składa się z 51 atomów i ma wielkość nici DNA

  • Choinka powstała za pomocą specjalnego mikroskopu laboratoryjnego

Bitwy o najładniejszą choinkę w centrach handlowych to już standard w okresie przedświątecznym. Pomijając bieżący rok, kiedy pandemia mocno zmieniła podejście ludzi do fizycznych interakcji z innymi. Niektórzy uwielbiają te najbardziej monumentalne drzewka, inni te najsmuklejsze, a jeszcze inni cenią sobie odpowiednie proporcje. Maura Willems z Politechniki w Delft preferuje te najmniejsze. W rozumieniu mikroskopijnym.

Świąteczne drzewko w skali nano

To, co wyróżnia choinkę stworzoną przez studentkę fizyki stosowanej z Politechniki w Delft, to jej rozmiary. Te są wyjątkowo niewielkie, gdyż drzewko ma wysokość 4 nanometrów. W przeliczeniu na nieco bliższą nam jednostkę są to 4 milionowe milimetra. Ludzki włos jest 40 tysięcy razy grubszy.

Choinka Maury Willems została stworzona za pomocą skaningowego mikroskopu tunelowego, co pozwoliło na stworzenie odpowiedniej konstrukcji, skanując każdy atom z osobna. W efekcie, atom po atomie, powstało najmniejsze świąteczne drzewko na świecie, składające się z 51 atomów i będące wielkości nici DNA.

Co z bombkami?

Tegoroczna nanochoinka niestety nie została ubrana. Być może autorka postara się o jej udekorowanie w przyszłym roku. W tym roku wygrała światowy konkurs na najmniejszą choinkę, za zdobycie nagrody za najładniej udekorowane drzewko zabierze się być może w przyszłości.

Dla wszystkich wielbicieli minimalizmu przynoszę jednak rozczarowującą wiadomość. Choinka Maury Willems nie jest na sprzedaż. W zasadzie nie może istnieć poza infrastrukturą naukową, dzięki której została stworzona. 

Można jednak postarać się o zrobienie takiej samodzielnie. Kilka laboratoriów na świecie posiada sprzęt potrzebny do tego przedsięwzięcia. Kwestia odpowiedniego podejścia do sprawy. W końcu w Święta wszystko się może zdarzyć, prawda?

Choinki w grach wideo

Co do obecności świątecznych akcentów w przeróżnych grach wideo… Sprawa nie jest taka prosta. Większość akcji gier pomija istnienie czegoś takiego, jak święta, chyba że sięgniemy do growych adaptacji Harry’ego Pottera albo przygodówek z lat 90. ubiegłego stulecia.

Po dziś dzień pamiętam, jak w dzieciństwie zagrywałam się w Hugo: Świąteczną Przygodę. Początkowo w jej wersję demo, w której jedną z niewielu minigierek, do których miałam dostęp, było właśnie dekorowanie choinki. Ach, ten dźwięk rozbijających się co chwila bombek...

Tagi:

BiologiaFizyka

Gabriela SicińskaAutor

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Księżyc

Nauka

Polscy naukowcy rozpoczęli ważny projekt. Celem jest wydobycie rzadkiego surowca na Księżycu

Czytaj więcej >
Powierzchnia Marsa i element łazika Perseverance

Nauka

NASA udostępniła nowe zdjęcia z Marsa. Pierwsze obrazy z krateru Jezoro

Czytaj więcej >
Asteroidy

Nauka

Naukowcy zbadali niezwykłą asteroidę. Na jej powierzchni mogło powstać życie

Czytaj więcej >
Naukowcy NASA i pierwsze zdjęcie z powierzchni Marsa

Nauka

Gigantyczny sukces NASA. Łazik przekazał pierwsze zdjęcia z Marsa

Czytaj więcej >
Stacja Gateway z dokującym statkiem Orion

Nauka

NASA już potwierdziła. SpaceX dostarczy pierwsze części bazy na orbitę Księżyca

Czytaj więcej >
Ujęcie centrum obserwacyjnego ESA pokazujące blask Wenus

Nauka

Sonda Solar Orbiter uchwyciła niewiarygodny widok. ESA udostępnia wyjątkowe nagranie

Czytaj więcej >