Techgame.pl
Choinka z bombkami

pixnio.com

Najmniejsza choinka na świecie. Drzewko wielkości helisy DNA

25 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Niektórzy choinki kupują, inni tworzą je sami. W niektórych przypadkach są to drzewka z papieru, książek czy nawet gier planszowych. Każdy w końcu preferuje inny styl. Fikusa też można owinąć lampkami i będzie robił świetny klimat. Albo możn

  • Studentka fizyki z Politechniki w Delft stworzyła najmniejszą choinkę świata

  • Drzewko składa się z 51 atomów i ma wielkość nici DNA

  • Choinka powstała za pomocą specjalnego mikroskopu laboratoryjnego

Bitwy o najładniejszą choinkę w centrach handlowych to już standard w okresie przedświątecznym. Pomijając bieżący rok, kiedy pandemia mocno zmieniła podejście ludzi do fizycznych interakcji z innymi. Niektórzy uwielbiają te najbardziej monumentalne drzewka, inni te najsmuklejsze, a jeszcze inni cenią sobie odpowiednie proporcje. Maura Willems z Politechniki w Delft preferuje te najmniejsze. W rozumieniu mikroskopijnym.

Świąteczne drzewko w skali nano

To, co wyróżnia choinkę stworzoną przez studentkę fizyki stosowanej z Politechniki w Delft, to jej rozmiary. Te są wyjątkowo niewielkie, gdyż drzewko ma wysokość 4 nanometrów. W przeliczeniu na nieco bliższą nam jednostkę są to 4 milionowe milimetra. Ludzki włos jest 40 tysięcy razy grubszy.

Choinka Maury Willems została stworzona za pomocą skaningowego mikroskopu tunelowego, co pozwoliło na stworzenie odpowiedniej konstrukcji, skanując każdy atom z osobna. W efekcie, atom po atomie, powstało najmniejsze świąteczne drzewko na świecie, składające się z 51 atomów i będące wielkości nici DNA.

Co z bombkami?

Tegoroczna nanochoinka niestety nie została ubrana. Być może autorka postara się o jej udekorowanie w przyszłym roku. W tym roku wygrała światowy konkurs na najmniejszą choinkę, za zdobycie nagrody za najładniej udekorowane drzewko zabierze się być może w przyszłości.

Dla wszystkich wielbicieli minimalizmu przynoszę jednak rozczarowującą wiadomość. Choinka Maury Willems nie jest na sprzedaż. W zasadzie nie może istnieć poza infrastrukturą naukową, dzięki której została stworzona. 

Można jednak postarać się o zrobienie takiej samodzielnie. Kilka laboratoriów na świecie posiada sprzęt potrzebny do tego przedsięwzięcia. Kwestia odpowiedniego podejścia do sprawy. W końcu w Święta wszystko się może zdarzyć, prawda?

Choinki w grach wideo

Co do obecności świątecznych akcentów w przeróżnych grach wideo… Sprawa nie jest taka prosta. Większość akcji gier pomija istnienie czegoś takiego, jak święta, chyba że sięgniemy do growych adaptacji Harry’ego Pottera albo przygodówek z lat 90. ubiegłego stulecia.

Po dziś dzień pamiętam, jak w dzieciństwie zagrywałam się w Hugo: Świąteczną Przygodę. Początkowo w jej wersję demo, w której jedną z niewielu minigierek, do których miałam dostęp, było właśnie dekorowanie choinki. Ach, ten dźwięk rozbijających się co chwila bombek...

Podobne artykuły

Merkury na tle Słońca.

Nauka

Najdoskonalsze zdjęcia Słońca. Niewyobrażalne dokonanie nowego teleskopu

Czytaj więcej >
Uran z zaznaczonymi promieniami X

Nauka

Naukowcy odkryli promieniowanie X emitowane przez Uran. Wszystko dzięki zdjęciu sprzed lat

Czytaj więcej >
antonow an 225

Nauka

Artykuły medyczne do Polski dostarczy największy samolot świata. Będzie transmisja z lądowania Antonowa An-225

Czytaj więcej >
Michael

Nauka

Oto model gracza z przyszłości - Michael. Badacze zachęcają do robienia regularnych przerw w graniu

Czytaj więcej >
Zdjęcie Jowisza NASA

Nauka

Jowisz wygląda pięknie. NASA pokazała zapierające dech w piersi zdjęcie

Czytaj więcej >
Spadające gwiazdy

Nauka

Spadające gwiazdy z konstelacji Lutni już od dziś widoczne na nocnym niebie. Kosmiczny spektakl potrwa aż 10 dni

Czytaj więcej >