Załoga Crew Dragon w statku kosmicznym
Źródło: NASA

Crew Dragon wraca na Ziemię. Wiemy, o której i gdzie oglądać

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
1 Sierpnia 2020

Historyczna misja NASA i SpaceX dobiega końca. Po dwóch miesiącach spędzonych na ISS, załoga Crew Dragon wraca na Ziemię. Poniżej znajdziecie informacje, gdzie oglądać to wydarzenie.

Crew Dragon, historyczna misja, którą przeprowadziła Amerykańska Agencja Kosmiczna wspólnie z prywatną firmą Elona Muska, SpaceX, chyli się ku końcowi. Czas jednak powoli wracać na Ziemię.

Legendarna misja, która otwiera wiele możliwości

31 maja 2020 roku wystartowała wspólna misja NASA i SpaceX. Pierwszy raz od ponad dekady Stany Zjednoczone przeprowadziły załogową misję kosmiczną ze swoich własnych terenów. Od czasu zamknięcia programu lotów w kosmos wahadłowców, USA korzystała z pomocy Rosjan w celu wysyłania w przestrzeń kosmiczną swoich astronautów. Dzięki współpracy z Elonem Muskiem sytuacja się zmieniła. Start misji Crew Dragon Demo-2 zakończył się sukcesem, co otwiera drzwi na dalszą współpracę tych dwóch instytucji. Teraz jednak przez załogą Crew Dragon kolejny ważny krok – powrót na naszą planetę.

Start z problemami, ale udany

Warto w tym miejscu przypomnieć, że start misji Crew Dragon Demo-2 nie obył się jednak bez problemów. Ze względu na niekorzystne warunki pogodowe start rakiety Falcon 9 musiał być przełożony, a astronauci Robert Behnken i Douglas Hurley musieli jeszcze chwilę poczekać na swój moment. Start został przełożony o parę dni i 31 maja 2020 roku udało się przeprowadzić sekwencję startową bez problemów, a astronauci dotarli na Międzynarodową Stację Kosmiczną, na której spędzili dwa miesiące.

Czas wracać na Ziemię. Gdzie oglądać misję

Załoga Crew Dragon na Ziemię ma wrócić w niedzielę (2 sierpnia). Proces wystartuje o godzinie 01:34 czasu polskiego. O ile ta godzina może nie zachęcać do śledzenie wydarzenia, to już lądowanie będzie odbywało się o rozsądniejszej godzinie. Kapsuła ma wylądować w wodzie przy brzegach Florydy w niedzielę o 20:42. Transmisja z tego wydarzenia będzie dostępna na oficjalnych kanałach NASA i SpaceX.

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł