Techgame.pl
Robot stworzony przez inżynierów z działu badawczego Disneya. Tytuł: Realistic and Interactive Robot Gaze

YouTube/DisneyResearchHub

Disney stworzyło robota, który wprawi Cię w zakłopotanie. Niesamowity realizm i przeszywające spojrzenie

1 Listopada 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Futurystyczne wizje przyszłości wkraczają do naszych czasów. Disney właśnie pochwalił się swoim robotem, którego zachowanie i mimika twarzy (w szczególności oczy) do złudzenia przypominają ludzkie.

Psie roboty, sztuczna skóra, dzięki której maszyna może czuć takie bodźce jak dotyk, chłód - żyjemy w niesamowitych czasach, w których technologia związana z robotyzacją idzie naprzód w zastraszającym tempie. Kilka miesięcy temu prezentowaliśmy Wam japońskie roboty, które do złudzenia przypominały ludzi, teraz przyszedł czas na urządzenie prosto od Disneya.

Coraz więcej robotów

Coraz częściej media obiegają informacje na temat kolejnych robotów, nad którymi pracują inżynierowie z całego świata. Technologia ta szczególnie przydatna może się okazać w czasach, takich ja te, w których obecnie żyjemy. Kiedy globalna pandemia zmusza nas do pozostania w domach i ograniczenia kontaktu z ludźmi, roboty mogłyby przejąć wiele naszych obowiązków, dzięki którym epidemię można by opanować w szybszy i łatwiejszy sposób.

Wakacyjnym hitem okazał się robotyczny pies – Spot. Ten zmechanizowany czworonóg potrafi bardzo dobrze odnaleźć się w terenie, bez problemy pokonuje przeszkody i rozpoznaje środowisko, w którym się znajduje. Roboty tego typu były wykorzystywane w Azji do kontrolowania społeczeństwa w momencie wprowadzania restrykcji związanych z dystansowaniem społecznym. Nad wykorzystaniem psich robotów pracuje również amerykańskie wojsko, które planuje używać ich do patrolowania jednostek wojskowych i innych misji.

Walt Disney Imagineering z niezwykłym robotem

Oprócz kilku japońskich robotów, które do złudzenia przypominają ludzi, obecnie tworzone maszyny tego typu raczej tylko umownie nawiązują do ludzkiej fizjonomii. Robot stworzony przez badawczy oddział Disneya wyróżnia się na ich tle. Chociaż nie jest jeszcze ukończony i brakuje mu wielu aspektów ludzkiej budowy twarzy, to posiada już pewne fragmenty, które są jak żywo wyciągnięte z ludzkiego organizmu. Mowa tu przede wszystkim o oczach, które charakteryzują się przenikliwym spojrzeniem i śledzą ruchy człowieka.

Nagranie przedstawia jedynie czaszkę robota i fragment jego klatki piersiowej. Inżynierowie z Disneya skupili się przede wszystkim na tym, żeby w naturalny sposób odwzorować ludzkie zachowanie, czyli ruch gałek ocznych, mruganie oraz oddychanie. Robot wygląda niezwykle imponująco, chociaż w połączeniu z “ogołoconą” twarzą, na której widać różne mechanizmy, wygląda również jak cyborg wyciągnięty prosto z terminatora.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >