Techgame.pl
Arrow

http://www.kelleyaerospace.com/arrow

Oto najszybszy bojowy dron świata. Osiąga naddźwiękową prędkość

1 Marca 2021

Autor tekstu:

Kuba Wieloch

Udostępnij:

Firma Kalley Aerospace zaprezentowała bojową maszynę przyszłości, czyli naddźwiękowego drona osiągającego prędkość 2450 km/h

  • Kalley Aerospace przedstawia drona bojowego rodem z przyszłości

  • Pojazd osiąga prędkość 2450 km/h

  • Twórcy pracują również nad naddźwiękowym odrzutowcem biznesowym

Technologia wojskowa rozwija się bez przerwy. Firma Kalley Aerospace oficjalnie zaprezentowała koncept naddźwiękowego bezzałogowego pojazdu powietrznego (UCAV). 

Arrow - dron bojowy rodem z przyszłości

Arrow, bo taki przydomek zyskał dron od swoich twórców, ma być jedną z najnowocześniejszych maszyn tego typu. Przede wszystkim ten bezzałogowy samolot będzie bez problemu osiągać prędkość naddźwiękową.

Pojazd ma charakteryzować się niezwykła wręcz uniwersalnością. Jak zapewniają twórcy, ich dron będzie sprawował się doskonale w bezpośrednich starciach oraz tajnych misjach wywiadu. 

Dron wygląda jak statek wyjęty rodem z filmów science-fiction. Wynika to w głównej mierze z jednolitej konstrukcji i zastosowania włókna węglowego.

Projekt ma na celu redukcję przekroju radarowego oraz sygnatury w podczerwieni. Włókno węglowe oraz konstrukcja monokokowa obdarowuje Arrow’a niewiarygodną siłą i sztywnością. - czytamy na stronie producenta

Najszybszy dron świata

Maksymalny udźwig Arrow’a wynosi 16,800 kg i jest on w stanie przelecieć blisko 4810 km na “jednym baku”. Największym atutem tego pojazdu powietrznego jest jednak prędkość maksymalna wynosząca 2.1 macha.

Oznacza to, że Arrow jest w stanie poruszać się z prędkością zbliżoną do 2450 km/h, a więc osiąga on dwukrotną prędkość dźwięku, która wynosi w powietrzu 1225 km/h.

Dron bojowy firmy Kalley Aerospace ma startować po wprowadzeniu odpowiednich danych przez osobę obsługującą. Umożliwia to w pełni autonomiczną obsługę najnowocześniejszej maszyny tego typu.

Firma zamierza sprzedawać swoje drony bojowe za “relatywnie małe pieniądze”, co w praktyce oznacza sumę mieszczącą się między 9 a 16 milionów $ za sztukę. Twórcy zapewniają, że już teraz otrzymali 100 “przedpremierowych” ofert kupna.

Kolejny projekt już w drodze

W grudniu ubiegłego roku w Singapurze odbyła się zamknięta prezentacja, podczas której twórcy zapowiedzieli, że Arrow nie jest jedynym naddźwiękowym pojazdem latającym nad jakim pracują.

 W zaawansowanej fazie produkcji znajduje się również biznesowy odrzutowiec, którego prototyp jest już testowany na terenie Stanów Zjednoczonych i Szwecji.

Autonomiczne, bezzałogowe armie

Nie da się zaprzeczyć faktom - tego typu autonomiczne, bezzałogowe maszyny będą w przyszłości rozwiązywać konflikty zbrojne. Najpotężniejsze armie świata w coraz większym stopniu inwestują w technologie zautomatyzowane. Nie narażają one zdrowia i życia osób siadających za sterami, a równocześnie wykreślają wiele błędów wynikających z czynników ludzkich. Tego typu rozwiązania z pewnością są bardziej humanitarne, o ile można mówić o tym czynniku w kontekście wojny, czy działań ofensywnych. 

Kto wie, być może w wojnach przyszłości walczyć ze sobą będą wyłącznie autonomiczne maszyny? Czas pokaże.

źródło: kellyaerospace.com, flightglobal.com

Artykuły polecane przez redakcję Techgame: 

  • Pokemony kończą 25 lat. Zapowiedziano nowe gry z okazji rocznicy

  • Figurka Wiedźmina Geralta za astronomiczne 17999 zł. Przygotuje ją Mennica Gdańska

  • Inwestycja w bitcoiny tylko dla bogaczy? Bill Gates ostrzega przed ryzykiem

Tagi:

Kuba WielochAutor

Wydawca pełniący obowiązki redaktora naczelnego portalu Techgame. Absolwent socjologii na Uniwersytycie Warszawskim, wcześniej pisał dla portalu Esportmania. Zagorzały fan e-sportu, gier strategicznych i sprzętu komputerowego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

mysliwiec

Militaria

Najbardziej zaawansowany myśliwiec świata ofiarą ataku hakerów. Chińczycy włamali się do jego systemów

Czytaj więcej >
mysliwiec

Militaria

Nowatorski projekt rosyjskiej armii. Nowy myśliwiec będzie mógł latać w kosmosie?

Czytaj więcej >
Bombowiec B-52

Militaria

Start bombowca B-52 podczas silnego wiatru. Niesamowite nagranie, niebezpieczne zdarzenie

Czytaj więcej >
Dwa myśliwce Su-57 w locie.

Militaria

Rosyjska armia otrzyma supernowoczesne myśliwce. Maszyna posiada poważne wady

Czytaj więcej >
wojsko

Militaria

Zadziwiający pomysł wojska. Żołnierze użyją gogli AR do sterowania psami

Czytaj więcej >
wojsko

Militaria

Niewiarygodne plany wojska USA. Kraj będzie miał najnowocześniejszą armię

Czytaj więcej >