Skydio X2 dron dla wojska
Źródło: Skydio - wideo - https://youtu.be/82GItKpk8V8

Skydio X2, czyli zaawansowany dron nie dla każdego. Korzystać z niego będą agencje rządowe

Artur ŁokietekArtur Łokietek
15 Lipca 2020

Skydio to startup zajmujący się tworzeniem dronów. Firma zaczęła promować swoje konsumencie produkty, ale jeden z najlepiej się zapowiadających to Skydio X2. Przeznaczony on jest dla wojska i agencji rządowych, a wspierany jest naprawdę nowoczesną technologią.

Skydio X2 zapowiada się fenomenalnie. Niestety, urządzenie nie będzie dostępne dla "szarego obywatela".

Skydio, czyli nowoczesne drony

Skydio to amerykański startup zajmujący się projektowaniem zaawansowanych technologicznie dronów opartych na sztucznej inteligencji. Ta jednak nie spełnia tu roli robiąc z drona androida, gdyż chodzi wyłącznie o wspomaganie pilotażu bezzałogowym urządzeniem. Sama firma promuje własny system "Skydio Autonomy".Sama technologia działa na prostej zasadzie - drony mają wbudowane do sześciu kamer 4K, które rejestrują otoczenie w 360 stopniach i następnie tworzą mapę 3D. AI wykorzystuje deep learning do "zrozumienia" takiej mapy, a następnie podejmuje pilotażowe decyzje oparte na swoim otoczeniu. W ten sposób zrezygnowano z klasycznego "doleć z punktu A do B omijając ściany", a wykorzystano rozwiązania z różnych dziedzin technologii.

Dron wyłącznie dla profesjonalistów

Firma jako pierwszy swój projekt wypuściła na rynek Skydio R1, który był praktyczną demonstracją możliwości "Skydio Autonomy". W recenzjach wypadł zadowalająco, bo manewrowanie nim okazało się wyjątkowo wygodne, a wspomniane AI pozwalało nawet na w miarę bezproblemowe przemieszczanie się nawet w lasach. Problem w tym, że łącznie z jakością, często w parze idzie także cena. Skydio postanowiło wymagać aż... 10 tysięcy złotych za wspomniane urządzenie. Kolejny dron, Skydio 2, był już na szczęście tańszy.

Wojskowy dron do zadań specjalnych

Skydio zaprezentowało właśnie nowoczesnego drona Skydio X2, który dostępny będzie wyłącznie dla prywatnych przedsiębiorstw, rządu (w tym agencji federalnych) i wojska. Za jego użytkowaniem przemawia m.in. możliwość wygodnego składania go i chowania do plecaka, 35 minut nieprzerwanego lotu (w porównaniu z wcześniejsznymi 23 minutami), kamera termiczna i klasyczna 12 Mpix oraz "superzoom 360 stopni" (pozwala na dostrzeżenie wielu obiektów otaczających drona i umożliwia na skupienie na nich widoku bez obracania urządzenia) i najnowsza wersja zaawansowanego softa AI Skydio. Co ciekawe, dron potrafi latać samodzielnie także w nocy. Ciekawe kiedy tak zaawansowana technologia trafi pod nasze strzechy...

Następny artykuł