Techgame.pl
Drukarka 3D w trakcie pracy.

Wikipedia Commons

Drukowane organy do przeszczepów? Naukowcy prowadzą przełomowe badania, pierwsze wyniki są bardzo pozytywne

4 Lipca 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Ludzkie zdrowie jest bezcenne. Schody się jednak zaczynają, kiedy w organizmie człowieka przestaje działać któryś z organów i potrzebny jest przeszczep. Są one niezwykle drogie, a listy oczekujących rosną bez końca. Dlatego właśnie naukowcy

Bardzo często przeszczep narządów jest jedyną możliwością w walce o życie pacjenta. Dotychczas stosowane metody sprawiały jednak, że zabieg taki jest bardzo trudny, drogi i często nieosiągalny. Dzięki stworzeniu specjalnego materiału, z którego można drukować sztuczne organy, może się to już wkrótce zmienić.

Największe trudności

Pomysł wszczepiania sztucznych organów nie jest nowy. Lekarze już wykorzystują sztucznie stworzone fragmenty niektórych organów (jak zastawki w sercu, do naprawy wrodzonych lub nabytych wad. Przeszczep całego sztucznego narządu wciąż stwarza jednak zbyt wielkie ryzyko. Technologia medyczna nie jest po prostu jeszcze na tyle rozwinięta, aby było to możliwe. Zabiegi tego typu wydłużałyby również okres rekonwalescencji. Naukowcy wpadli na inny pomysł, na ratunek przychodzi po raz kolejny nieoceniony druk 3D.

Potrzebujesz organu? Wydrukuj go. W pacjencie

W magazynie naukowym Biofabrication pojawił się artykuł, w którym eksperci z dziedzin transplantologii przedstawiają alternatywę dla tradycyjnej formy przeszczepiania organów. Jest nią substancja składająca się z żywych komórek umieszczonych w specjalnym żelu, dzięki któremu możliwe będzie drukowanie 3D wewnątrz ludzkiego organizmu. Dotychczasowe pomysły tego typu rozbijały się o problem związany z wiązaniem takiego druku, który wymaga światła ultrafioletowe. Najnowsze odkrycie zakłada użycie światła naturalnego, co ograniczyłoby do zera negatywny wpływ ultrafioletu na tkankę. Testy takiego tuszu zostały już przeprowadzone na myszach, a ich wyniki były bardzo optymistyczne. Kto wie, może niedługo przeszczep stanie się tak naturalnym zabiegiem jak usuwanie pieprzyków, czy odczulanie u alergologa.

Podobne artykuły

Merkury na tle Słońca.

Nauka

Najdoskonalsze zdjęcia Słońca. Niewyobrażalne dokonanie nowego teleskopu

Czytaj więcej >
Uran z zaznaczonymi promieniami X

Nauka

Naukowcy odkryli promieniowanie X emitowane przez Uran. Wszystko dzięki zdjęciu sprzed lat

Czytaj więcej >
antonow an 225

Nauka

Artykuły medyczne do Polski dostarczy największy samolot świata. Będzie transmisja z lądowania Antonowa An-225

Czytaj więcej >
Michael

Nauka

Oto model gracza z przyszłości - Michael. Badacze zachęcają do robienia regularnych przerw w graniu

Czytaj więcej >
Zdjęcie Jowisza NASA

Nauka

Jowisz wygląda pięknie. NASA pokazała zapierające dech w piersi zdjęcie

Czytaj więcej >
Spadające gwiazdy

Nauka

Spadające gwiazdy z konstelacji Lutni już od dziś widoczne na nocnym niebie. Kosmiczny spektakl potrwa aż 10 dni

Czytaj więcej >