Siedziba Electronic Arts w Redwood Shores.
Źródło: Wikipedia Commons

Electronic Arts w ogniu krytyki. Kolejny pozew o kontrowersyjną funkcję

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
24 Października 2020

Problemy prawne Electronic Arts trwają dalej. Firma została po raz kolejny pozwana w związku z kontrowersyjnym systemem Loot Boxów w swoich grach, w szczególności w piłkarskich produkcjach FIFA.

Loot Boxy od lat wzbudzają kontrowersje wśród społeczeństwa. Według wielu jest to forma hazardu, która uzależnia najmłodszych, podatnych na wpływy graczy. Wizja “trafienia” w paczce wartościowej karty, którą można sprzedać za cyfrową walutę w grze sprawia, że niektórzy potrafią przetracić cały majątek na takie czynności.

Kiedy Loot Boxy stały się przesadą

Szkoły sparaliżowane. System do nauki zdalnej przestał działać, fatalna sytuacjaSzkoły sparaliżowane. System do nauki zdalnej przestał działać, fatalna sytuacjaCzytaj dalej

O Loot Boxach zrobiło się głośno przy okazji premiery Battlefronta 2, gry z uniwersum Gwiezdnych Wojen, w 2018 roku. Electronic Arts zadecydowało o tym, że umieści w tej grze system Loot Boxów kompletnie psujący rozgrywkę. Od tego czasu EA sądziło się już w wielu krajach, takich jak Wielka Brytania, Belgia, Francja czy USA. Teraz do tego grona dołącza również Kanada, która stwierdziła, że system tego typu jest niezgodny z tamtejszym kodeksem karnym.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Sonda Voyager 2 dostarczyła niesamowitych wiadomości. Przestrzeń międzygwiezdna nie jest "pusta"

2. Wojciech Cejrowski wypowiedział się na temat nowego prawa aborcyjnego. W internecie zawrzało

Pozew przeciwko Electronic Arts, czyli Nihil Novi

Loot Boxy stanowią formę hazardu. EA nie posiada licencji hazardowej w danym regionie. EA ma problem. Ten schemat jest bardzo dobrze znany prawnikom Electronic Arts i wszystko wskazuje na to, że w przypadku pozwu z Kanady będą musieli radzić sobie znowu z tym samym procesem. Kanadyjczycy uważają, że EA prowadzi działalność hazardową na terenie ich kraju bez zezwolenia, chcą więc wyciągnąć odpowiednie konsekwencje.

Plaga inwazyjnego gatunku w Polsce. W naszych domach coraz więcej niebezpiecznych insektówPlaga inwazyjnego gatunku w Polsce. W naszych domach coraz więcej niebezpiecznych insektówCzytaj dalej

Wiele gier pod ostrzałem. Electronic Arts z problemami

System Loot Boxów jest już bardzo mocno zakorzeniony w produkcjach od Electronic Arts. Swoje “paczki” posiada Madden, FIFA, NHL, Apex Legends, a nawet Mass Effect. Autorzy pozwu w Kanadzie uważają, że nawoływanie do kupowania paczek z losowymi kartami lub przedmiotami w grze w celu ułatwienia rozgrywki lub zyskania przewagi w grze jest niezgodny z prawem. Sprawę utrudnia dodatkowo fakt, że pozew prowadzony jest przez profesjonalną agencję prawniczą, która specjalizuje się w ściganiu ogromnych firm, które dopuszczają się nieuczciwych praktyk.

Tajemnicze sygnały z kosmosu ponownie do nas trafiają. Astronomowie nie mogą uwierzyćTajemnicze sygnały z kosmosu ponownie do nas trafiają. Astronomowie nie mogą uwierzyćCzytaj dalej

Para, która oficjalnie stoi za pozwem, czyli Mark Sutherland i Shawn Moore, domagają się astronomicznych odszkodowań od Electronic Arts, mowa jest bowiem o pieniądzach, które firma zarobiła od samego początku uruchomienia trybu Loot Box, a więc od 2008 roku. Electronic Arts oficjalnie nie skomentowało jeszcze kanadyjskiego pozwu, jednak przy poprzednich pozwach firma tłumaczyła swoją mechanikę, jako zabawny dodatek do gry, który nie wpływa znacząco na rozgrywkę, a gracze nie są zmuszeni do korzystania z płatnych kart. Inna sprawa, że gracze obliczyli, że przejście gry Battlefront 2 bez płacenia za Loot Boxy zajmuje 4528 godzin.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Policjantka zareagowała w zdumiewający sposób na protestujących we Wrocławiu. Jej zachowanie zupełnie nas urzekło
  2. Trzech mężczyzn pchało VW Golfa na autostradzie. Zachowanie ich kolegi było kuriozalne - Wideo
  3. Ogromne zmiany na Grouponie. Polacy odzyskają pieniądze
  4. Niezwykłe odkrycie na Księżycu? NASA: "Kolejny ogromny krok dla ludzkości"
  5. Decyzja Trybunału Konstytucyjnego wywołała niespodziewaną reakcję w sieci. Polacy odwracają się od kościoła
  6. Nagły zwrot akcji. Magda z "Rolnik szuka żony" już nie musi się niczego obawiać
  7. Za 68 dni ogromne zmiany dla tysięcy rolników. Powód do radości czy smutku?

Następny artykuł