las vegas loop
Źródło: The Boring Company

Elon Musk ogłasza koniec prac nad tunelem pod Las Vegas. Wiemy, kiedy nastąpi otwarcie

Artur ŁokietekArtur Łokietek
16 Maja 2020

Elon Musk ogłasza wielki sukces. Co ciekawe, nie dotyczy on SpaceX ani Tesli, a jego trzeciej firmy - The Boring Company. Ukończyła ona właśnie prac nad drugim tunelem przeznaczonym do szybkiej podróży pod Las Vegas. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze - już niedługo będzie można z niego korzystać.

Elon Musk poinformował o kolejnym kaminiu milowym w swoim dorobku. Tym razem chodzi o projekt Loop, czyli tunelu do ultraszybkiej podróży pod Las Vegas.

Tunele pod Las Vegas

Firma Elona Muska The Boring Company pochwaliła się na Twitterze ukończeniem prac nad drugim z dwóch tuneli pod Las Vegas. Tunele nazwane "Convention Center Loop" przeznaczone są do szybkiej podróży pomiędzy Las Vegas Convention Center a lotniskiem lub centralną częścią miasta. Ukończenie tunelu to zarazem koniec pierwszej fazy wprowadzania wartego 52,5 mln dolarów szybkiego sposobu przemieszczania się. Aktualnie pracownicy skupić się mają na budowie stacji naziemnych dla pasażerów. Takie będą łącznie trzy - dwie po oydwu końcach tunelu, a jedna na jego środku. Nowy tunel ma za zadanie przewozić co najmniej cztery tysiące pasażerów na godzinę w wielu różnych pojazdach Tesli. Warto tu wspomnieć, że sama idea nie jest do końca nową formą "środka transportu", gdyż ma służyć raczej odwiedziającym i wystawcom na targach w Las Vegas Convention Center, aniżeli normalnym mieszkańcom. Czas dojazdu z lotniska na targi ma wynosić około dwóch minut.

Jak to działa?

Sama idea jest stosunkowo prosta - bywalcy targów będą transportowani w samochodach Tesli, takich jak Model 3, Model X, i wybudowanym na Modelu 3 swego rodzaju "tramwaju", który zmieści 12-16 pasażerów. Początkowo samochody mają być kierowane przez specjalnych kierowców, jednak z czasem staną się autonomiczne. Będą wtedy bazowały na specjalnych czujnikach w innych pojazdach i w samym tunelu, dzięki czemu mają bezproblemowo poruszać się pomiędzy krańcami tunelu. Szefowie The Boring Company informują, że do tej pory aktualna pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 nie wpłynęła na prace lub planowaną datę otwarcia "Convention Center Loop". Ta wyznaczona jest na przyszły rok, a pierwszymi pasażerami mają być wystawcy i odwiedzający jednej z największych imprez technologicznych Consumer Electronics Show. Oczywiście warunkiem tutaj jest to, że CES się odbędzie. W przeciwnym razie firma ma poczekać na kolejne duże wydarzenia, choć nie wyklucza, że tunel zostanie uruchomiony dla pracowników samego Convention Center w Las Vegas.

Następny artykuł