Techgame.pl > Nauka > Elon Musk słynie z kąśliwych komentarzy. Tym razem dopiekł Rosjanom
Artur Łokietek
Artur Łokietek 20.06.2022 02:02

Elon Musk słynie z kąśliwych komentarzy. Tym razem dopiekł Rosjanom

elon musk ted talks
wideo - TED

Elon Musk słynie przede wszystkim z kąśliwych komentarzy i chęci zmiany świata. Tym razem szef Tesli i SpaceX poruszył temat, który nie każdy może zrozumieć. 

Misja Demo-2 zakończona sukcesem

Misja przeprowadzona we współpracy NASA i SpaceX zakończyła się sukcesem - dwóch astronautów szczęśliwie doleciało do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Będą tam przebywać maksymalnie 110 dni, po czym mają wrócić na Ziemię. Misja jest szczególnie ważna z dwóch powodów: to pierwsza taka inicjatywa przeprowadzona dzięki prywatnemu przedsiębiostwu, a także pierwszy od dziewięciu lat start załogowej misji kosmicznej z terytorium USA. Przez ten czas NASA korzystała ze swojego rosyjskiego odpowiednika, czyli Roskosmos. Za wyniesienie jednego astronauty (rakietami Sojuz) płaciła nawet do 50 mln dolarów. Teraz to się jednak zmieni. 

NASA korzystała z usług Rosjan

Nie ukrywajmy - Rosja lubiła współpracę z NASA, bo zarabiała na tym naprawdę spore pieniądze. Choć historia relacji USA i Rosjan sugeruje, że te są nadal napięte, nie zawsze tak jest. Znaczy, mimo pojedyńczych niesnasek. Jedną z nich była wypowiedź szefa rosyjskiej agencji kosmicznej, Dmitrija Rogozina w 2014 roku, gdy ten postanowił skomentować fakt zależności USA od Roskosmos. Wspomniał wtedy, że kraj "będzie musiał wynosić astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną za pomocą trampoliny". Na ostatniej konferencji po starcie Crew Dragona, administrator NASA Jim Bridenstine skomentował historię współpracy między dwoma państwami. Elon Musk postanowił jednak odgryźć się za kąśliwy komentarz Rogozina. Wspomniał, że "trampolina najwidoczniej działa".

Rosja komentuje sukces USA

Odpowiedź Muska na komentarz sprzed 6 lat musiała nieco zaskoczyć szefa Roskosmos, gdyż ten długo powstrzymywał się od komentarza. Na Twitterze wystosował on jednak wiadomość dla Jima Bridenstine'a. "Uważam, że spokojnie można już pogratulować Wam udanego startu i dokowania. Brawo! Wiem, jak długo czekaliście na tak ważne wydarzenie i jego sukces. Życzę NASA ukończenia procesu rekonstrukcji własnego systemu transportu kosmicznego" - głosi tweet od Rogozina. "Przesyłam także szczere gratulacje dla Elona Muska (podobał mi się jego dowcip) i całego zespołu SpaceX. Nie mogę się doczekać naszej dalszej współpracy!" - dodał w kolejnym wpisie.

Tagi: NASA Twitter
Powiązane