Defense Grid 2 Artwork
Źródło: igdb.com

Epic Games znów (nie) zaskoczył. Darmowy klasyk tower defense czeka na odbiór

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
20 Grudnia 2020

Wygląda na to, że Epic Games Store nie ma już przed nami żadnych tajemnic. Przynajmniej w kwestii Świątecznej Wyprzedaży. Czwarta gra z serii codziennych darmówek właśnie wjechała do sklepu i jest to, zgodnie z przeciekami, Defense Grid: The Awakening.

  • Defense Grid za darmo w Epic Games Store
  • Legenda gatunku tower defense
  • Kolejne darmowe gry od Epica

Tegoroczne rozdawnictwo świąteczne jest wyjątkowo udane. Codzienne tytuły od Epic Games, miniona promocja Happy Holidays zorganizowana przez Ubisoft, nie mówiąc już o wyprzedażach, obecnych chyba na wszystkich dostępnych platformach cyfrowej dystrybucji. Kiedy my to wszystko zdążymy ograć?

Defense Grid za darmo w Epic Games Store

Tutaj wybawieniem okazuje się leciwość co niektórych produkcji, które są zrzucane na graczy z okazji nadchodzących świąt. Póki co Defense Grid ustanowił dziś rekord starości darmowych produkcji od Epica. Gra wyszła w 2008 roku, więc niektórzy z pewnością od lat mają ją w swoich bibliotekach (lub na półkach).

Nie zmienia to faktu, że gra jest klasyką gatunku tower defense i choć dość starym, to wciąż bardzo przyzwoitym tytułem. Dla tych, którzy nie grali, taki prezent może być okazją do poznania czegoś nowego, podczas gdy dla innych będzie sentymentalną podróżą w przeszłość. Z kolei ci, którzy w ogóle nie mają na nią ochoty, dostali (i dostaną), wiele innych tytułów do ogrania.

Tower defense - zapomniany gatunek

W obecnych czasach gry z gatunku tower defense w zasadzie nie pojawiają się już na platformach stacjonarnych. Niektóre gry zawierają ich elementy, na przykład w postaci minigry stanowiącej odskocznię od regularnego gameplayu.

Przykładem może tu być Assassin’s Creed Revelations, które zmuszało gracza do przejścia tej nieszczęsnej minigierki z obroną wieży za każdym razem, gdy gracz odbijał teren z rąk wroga. W grze Ubisoftu to urozmaicenie nie cieszyło się zbytnią popularnością, nie zmienia to jednak faktu, że gry opierające się w całości na modelu tower defense robią to zwykle znacznie lepiej.

Dziś zdecydowanie największą popularnością cieszą się mobilne wersje gier z gatunku tower defense. W wielu przypadkach gracze nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że to, co teraz ogrywają na smartfonach, dwadzieścia lat wcześniej święciło tryumfy na konsolach i PC-tach. Przykładem mogą być tu takie tytuły jak Kingdom Rush, Anomaly 2 czy Castle Defense.

Co dalej na Świątecznej Wyprzedaży?

Wygląda na to, że lista gier, którą opublikowaliśmy tutaj, rzeczywiście jest tą „oficjalną” rozpiską tytułów, które dostaniemy od Epic Games w nadchodzących dniach. Sprawdziły się już poprzednie tytuły, czyli kolejno Cities Skylines, Oddworld: Abe's Oddysee New ‘n’ Tasty oraz wczorajsze The Long Dark.

Dziś otrzymaliśmy Defense Grid: The Awakening, z kolei na jutro lista przecieków zapowiada grę Obcy: Izolacja od Cenegi. Choć oczywiście wszystko się może zdarzyć, najprawdopodobniej otrzymamy jutro grę inspirowaną legendarnym filmem Ridleya Scotta - Obcy: 8. Pasażer Nostromo.

Następny artykuł