Techgame.pl
Defense Grid 2 Artwork

igdb.com

Epic Games znów (nie) zaskoczył. Darmowy klasyk tower defense czeka na odbiór

20 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Wygląda na to, że Epic Games Store nie ma już przed nami żadnych tajemnic. Przynajmniej w kwestii Świątecznej Wyprzedaży. Czwarta gra z serii codziennych darmówek właśnie wjechała do sklepu i jest to, zgodnie z przeciekami, Defense Grid: The Awaken

  • Defense Grid za darmo w Epic Games Store

  • Legenda gatunku tower defense

  • Kolejne darmowe gry od Epica

Tegoroczne rozdawnictwo świąteczne jest wyjątkowo udane. Codzienne tytuły od Epic Games, miniona promocja Happy Holidays zorganizowana przez Ubisoft, nie mówiąc już o wyprzedażach, obecnych chyba na wszystkich dostępnych platformach cyfrowej dystrybucji. Kiedy my to wszystko zdążymy ograć?

Defense Grid za darmo w Epic Games Store

Tutaj wybawieniem okazuje się leciwość co niektórych produkcji, które są zrzucane na graczy z okazji nadchodzących świąt. Póki co Defense Grid ustanowił dziś rekord starości darmowych produkcji od Epica. Gra wyszła w 2008 roku, więc niektórzy z pewnością od lat mają ją w swoich bibliotekach (lub na półkach).

Nie zmienia to faktu, że gra jest klasyką gatunku tower defense i choć dość starym, to wciąż bardzo przyzwoitym tytułem. Dla tych, którzy nie grali, taki prezent może być okazją do poznania czegoś nowego, podczas gdy dla innych będzie sentymentalną podróżą w przeszłość. Z kolei ci, którzy w ogóle nie mają na nią ochoty, dostali (i dostaną), wiele innych tytułów do ogrania.

Tower defense - zapomniany gatunek

W obecnych czasach gry z gatunku tower defense w zasadzie nie pojawiają się już na platformach stacjonarnych. Niektóre gry zawierają ich elementy, na przykład w postaci minigry stanowiącej odskocznię od regularnego gameplayu.

Przykładem może tu być Assassin’s Creed Revelations, które zmuszało gracza do przejścia tej nieszczęsnej minigierki z obroną wieży za każdym razem, gdy gracz odbijał teren z rąk wroga. W grze Ubisoftu to urozmaicenie nie cieszyło się zbytnią popularnością, nie zmienia to jednak faktu, że gry opierające się w całości na modelu tower defense robią to zwykle znacznie lepiej.

Dziś zdecydowanie największą popularnością cieszą się mobilne wersje gier z gatunku tower defense. W wielu przypadkach gracze nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że to, co teraz ogrywają na smartfonach, dwadzieścia lat wcześniej święciło tryumfy na konsolach i PC-tach. Przykładem mogą być tu takie tytuły jak Kingdom Rush, Anomaly 2 czy Castle Defense.

Co dalej na Świątecznej Wyprzedaży?

Wygląda na to, że lista gier, którą opublikowaliśmy tutaj, rzeczywiście jest tą „oficjalną” rozpiską tytułów, które dostaniemy od Epic Games w nadchodzących dniach. Sprawdziły się już poprzednie tytuły, czyli kolejno Cities Skylines, Oddworld: Abe's Oddysee New ‘n’ Tasty oraz wczorajsze The Long Dark.

Dziś otrzymaliśmy Defense Grid: The Awakening, z kolei na jutro lista przecieków zapowiada grę Obcy: Izolacja od Cenegi. Choć oczywiście wszystko się może zdarzyć, najprawdopodobniej otrzymamy jutro grę inspirowaną legendarnym filmem Ridleya Scotta - Obcy: 8. Pasażer Nostromo.

Gabriela Sicińska

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Among us

Gry

Gamingowe Newsy - Nowy tryb w Fornite, Call of Duty Vanguard, Patch 1.9 dla Cyberpunk 2077

Czytaj więcej >
World of Warcraft

Gry

Czy obserwujemy śmierć gatunku MMORGP? Wiele na to wskazuje

Czytaj więcej >
GTA San Andreas

Gry

Nadchodzą remastery GTA. Czy rzeczywiście ich potrzebujemy?

Czytaj więcej >
Diablo II: Resurrected

Gry

Rusza beta do Diablo II: Resurrected. Czy to Ostatnia deska ratunku dla Blizzard?

Czytaj więcej >
Humankind

Gry

Czy Humankind podbije serca graczy? Tytuł pojawi się w Xbox Game Pass

Czytaj więcej >
Curse of the Dead Gods

Gry

Najlepsze gry niezależne w abonamencie Xbox Game Pass

Czytaj więcej >