Kometa
Źródło: youtube.com

Fenomenalne nagranie. Przelot komety uchwycony przez Międzynarodową Stację Kosmiczną

Kuba WielochKuba Wieloch
11 Lipca 2020

Niedawno pisaliśmy o komecie C/2020 F3 (NEOWISE) przelatującej nad Polską. W internecie pojawia się coraz więcej nagrań i zdjęć, uwieczniających niesamowity widok. Jeden film jest jednak wyjątkowy

Kometa NEOWISE

Zbliżająca się do Ziemi kometa C/2020 F3 (NEOWISE) stanowi nie lada kąsek dla fanów astronomii. Jej obserwacja jest możliwa bez posiadania specjalistycznego sprzętu, więc niepowtarzalne zjawisko stało się atrakcją dla wszystkich. Początkowo jednak przewidywano, że jej obserwacja będzie utrudniona. Interesujący obiekt zaobserwowano po raz pierwszy 27 marca. Wtedy spodziewano się, że jej bardzo słaba jasność nie pozwoli na śledzenie jej toru lotu.

Kiedy wypatrywać?

W tym momencie jasność gwiazdy stopniowo maleje, jednak oddalając się od Słońca, staje się ona łatwiejsza do obserwacji. Możemy na nią spojrzeć nawet gołym okiem. Naukowcy ogłaszają, że najlepszy moment do obserwacji C/2020 F3 (NEOWISE) jest około 2,5 godziny przed wschodem Słońca i należy spoglądać w kierunku północnego-wschodu, niewiele wyżej, niż horyzont. Kometa najłatwiejsza w obserwacji będzie w dniach 9 - 11 lipca 2020.

Fenomenalne nagranie?

Poniżej przedstawiamy niesamowite nagranie przelatującej komety, uchwycone przez Międzynarodową Stację Kosmiczną:

Następny artykuł