Techgame.pl
Firefox logo

mozilla.org

Nowy Firefox 85 już do pobrania. Dużo ciekawych zmian

26 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Nowa wersja uwielbianej przeglądarki Firefox już jest dostępna do pobrania. Doczekaliśmy się sporej liczby nowości, w tym dodania nowej funkcjonalności i narzędzi. Przekonajcie się, co zostało dodane w Mozilla Firefox 85.

  • Mozilla Firefox doczekała się nowej wersji opatrzonej numerkiem 85

  • Wśród najważniejszych nowości warto wymienić zakończenie wsparcia dla Adobe Flasha

  • Przeglądarka ma być teraz znacznie bardziej intuicyjna

  • Nowy Firefox już teraz dostępny jest do pobrania

Mozilla nie przestaje wciąż wspierać swojej flagowej przeglądarki Firefox. Organizacja działająca non-profit udostępniła właśnie nową wersję Firefoxa, tym razem opatrzoną numerkiem 85. W stosunku do poprzedniczki, doczekaliśmy się dość sporej liczby zmian.

Mozilla Firefox z nową wersją

Najważniejszą informacją, którą warto przytoczyć na wstępie jest to, że nowa wersja Mozilla Firefox opatrzona numerem 85 dostępna jest do pobrania na wszystkich platformach wspierających przeglądarkę. Oznacza to, że posiadacze systemów operacyjnych Windowsa, Linuxa i macOS'a mogą już cieszyć się nowościami. 

Bodaj najważniejszą nowością w Firefoxie 85 jest definitywne zakończenie wspierania multimediów opartych na Adobe Flashu. Już wcześniej pisaliśmy o tym, że jedna z najpopularniejszych wtyczek służących do obsługi multimediów zakończy żywot z początkiem 2021 roku. Adobe oficjalnie zakończyło działanie programu, co zmusiło wiele stron internetowych do zmiany sposobu ich obsługi. 

Co ciekawe, nie wszystkim się to udało, bowiem pojawiły się problemy choćby z... pociągami. Mimo wszystko nowy Firefox 85 nie odpali już Flasha, a my, o ile jeszcze programu nie usunęliśmy z komputera, powinniśmy to jak najszybciej zrobić. I tak do niczego nam się już nie przyda. 

Jeszcze więcej nowości w nowym Firefoxie

Oczywiście zakończenie wspierania Adobe Flasha to niejedyna nowość, którą przygotowała dla nas Mozilla. Wśród najważniejszych nowych funkcjonalności warto wspomnieć o nowym rozwiązaniu nazwanym "partycjonowaniem sieci". Czym to w ogóle jest? Już śpieszymy z odpowiedzią. 

Partycjonowanie sieci pozwoli na zachowanie jeszcze większej prywatności i bezpieczeństwa w trakcie korzystania z przeglądarki internetowej. Domyślnie włączona funkcja partycjonuje nasze zasoby i dane, co skutkuje tym, że strony nie dzielą się nimi między sobą. Zjawisko to nazywa się "cross-site tracking" i polega na wymienianiu się informacjami o odwiedzającym daną stronę przy przechodzeniu z niej na inną witrynę. Teraz nie musimy się tym martwić. 

Mozilla jednakże rozumie, że ktoś może nie życzyć sobie dodatkowej prywatności, tak więc istnieje sposób na wyłączenie partycjonowania sieci. Aby tego dokonać musimy w pasku adresowym przeglądarki wpisać "about:config", później zaakceptować wyświetlony komunikat, aby na końcu znaleźć pole "privacy.partition.network_state" i wybrać obok wartość "false". 

Nowy Firefox jest znacznie bardziej wygodny

Firefox 85 od teraz będzie pamiętał o zapisywanych przez nas zakładkach w konkretnych folderach, co oznacza, że ich zapis powinien być znacznie prostszy i nie będziemy musieli za każdym razem wybierać tego samego folderu. Do tego pasek zakładek będzie domyślnie wyświetlany przy odpalaniu nowej karty. 

Kolejną nową funkcjonalnością jest dodanie opcji "Usuń wszystkie dane logowania…" w zakładce "about:logins", dzięki czemu wylogujemy się ze wszystkich stron za pomocą jednej, prostej opcji. Co ciekawe, jeżeli macie zapisane hasła z innej przeglądarki (ale tylko w formacie CSV) możecie je w tym samym miejscu zaimportować. 

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Artur Łokietek

Redaktor w serwisie Techgame. Ukończył dziennikarstwo i komunikację społeczną, studiuje reżyserię. Do tej pory pisał newsy oraz recenzje gier dla serwisu Bestiariusz. Uwielbia przede wszystkim nowatorskie RPG-i i horrory. W wolnym czasie snuje wizje o futurystycznych technologiach przyszłości

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >