Bill Gates podczas konferencji
Źródło: Wikipedia Commons

Bill Gates ostrzega świat przed większym zagrożeniem niż pandemia

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
7 Sierpnia 2020

"Jeśli chcesz zrozumieć, jakie szkody wyrządzą zmiany klimatyczne, spójrz na COVID-19 i rozłóż ból na znacznie dłuższy okres" - napisał na swoim blogu Bill Gates.

Miliarder dał się już poznać jako osoba, która żywo interesuje się zmianami klimatu. Teraz po raz kolejny zabrał głos w sprawie walki o lepsze jutro. We wpisie na jego blogu gatesnotes.com dowiadujemy się, że według miliardera skutki katastrofy klimatycznej będą gorsze niż te związane z pandemią koronawirusa.

2020 nie będzie najlepszym rokiem na wspominki

Jak na razie bieżący rok nie prezentuje się najlepiej. Pogoda na całym świecie szaleje, a globalna pandemia wirusa SARS-CoV-2 zbiera potężne żniwo doprowadzając do śmierci ponad 700 tysięcy osób na całym świecie (stan na 7 sierpnia 2020 roku). To wszystko może się okazać jednak niczym w porównaniu z katastrofą klimatyczną, która czeka nas za kilka dekad.

Bill Gates w ostatnim wpisie na swoim blogu poruszył ten temat nie szczędząc słów przestrogi dla całej ludzkości. “Globalny kryzys wstrząsnął światem. Spowodował tragiczną liczbę śmierci, sprawił, że ludzie boją się opuszczać domy, prowadzi do problemów gospodarczych niewidzianych przez wiele pokoleń. Jego skutki są widoczne na całym świecie. Oczywiście, mówię o COVID-19. Ale za kilka dekad, ten sam opis będzie pasował także do innego globalnego kryzysu. Obecna pandemia jest straszna, ale zmiany klimatu mogą być gorsze” - kontynuował Gates.

Mrówki stworzyły żywy most by napaść na gniazdo os. Niesamowite nagranieMrówki stworzyły żywy most by napaść na gniazdo os. Niesamowite nagranieCzytaj dalej

Pandemia zmniejszyła produkcję CO2, ludzkość nadrabia

Gates zwrócił również uwagę na to, że pandemia koronawirusa sprawiła, że zarówno ruch na drogach jak i w powietrzu w pewnym momencie praktycznie zamarł. Rynek lotniczy przez wiele miesięcy był zamrożony. Efekty tego zdarzenia były widoczne od razu, produkcja CO2 spadła w wielu regionach nawet o połowę w porównaniu do zeszłego roku, eksperci przewidują jednak, że w ostatecznym rozrachunku w 2020 roku globalna emisja dwutlenku węgla spadnie jedynie o 8%. “A jednak wciąż będziemy emitować 92 proc. ilości CO2 co w zeszłym roku. Niezwykłe jest nie to, jak bardzo emisje pójdą w dół, ale jak mało” - kontynuował swój wywód miliarder.

Podziemne gniazdo os zalane wrzącym aluminium. Fascynujące nagraniePodziemne gniazdo os zalane wrzącym aluminium. Fascynujące nagranieCzytaj dalej

Katastrofa klimatyczna bardziej śmiertelna niż COVID-19

Naukowcy wyliczyli, że obecnie śmiertelność koronawirusa wynosi 14 osób na każde 100 000 mieszkańców. Według szacunków ekspertów taka sama śmiertelność zostanie osiągnięta ze względu na wzrost temperatury i idące za tym zmiany klimatyczne w ciągu najbliższych 40 lat. Do końca obecnego stulecia zmiany klimatyczne mogą być powodem śmierci 73 osób na każde 100 000. Klimat będzie więc pięciokrotnie bardziej śmiertelny niż COVID-19.

Według Gatesa, aby uniknąć tej strasznej wizji należy zacząć działać natychmiastowo i z takim samym natężeniem jak w przypadku mobilizacji przeciwko koronawirusowi. Gates przed pandemią ostrzegał już parę lat temu, jednak świat nic z tym nie zrobił. Miliarder martwi się, że jeżeli ludzkość nie zacznie przeciwdziałać zmianom klimatycznym, to efekt będzie podobny i równie tragiczny. Miliarder zdaje sobie sprawę, że odpowiedzią na ograniczenie CO2 nie jest zmniejszenie produkcji i minimalizowanie podróży samochodami i samolotami. Należy jednak więcej uwagi poświecić nauce, dzięki której rozwiniemy transport zeroemisyjny.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejny wulkan na Islandii grozi potężną erupcją. Według naukowców to tylko kwestia czasu
  2. Globalna powódź coraz bardziej realna. Naukowcy biją na alarm
  3. Ogromny krater po eksplozji w Bejrucie. Wstrząsające zdjęcia obiegły cały świat
  4. Polska kolonia na Marsie? Chińczycy pieją z zachwytu

Następny artykuł