Placówka Getin Banku. Zielone ściany, reklamy, okna.
Źródło: Wikipedia Commons

Klienci Getin Banku na celowniku hakerów. Ataki się nasilają

W ostatnim czasie wzrosła liczba ataków hakerskich na użytkowników bankowości internetowej w Polsce. W ostatnim czasie pisaliśmy między innymi o atakach na klientów Santandera oraz osoby korzystające z bankomatów. Tym razem celem ataków padli klienci Getin Banku.

Cyberprzestępcy zastawili swoje pułapki w wyszukiwarce Google, czyli w miejscu, które kojarzone jest z bezpieczną przestrzenią internetową.

Wchodzisz na stronę banku przez Google? Sprawdź czy nie popełniłeś błędu

Klienci Getin Banku, którzy w celu dostania się na stronę internetową swojego banku korzystali z przeglądarki Google mogli paść ofiarami bardzo sprytnego przestępstwa. Oszuści stworzyli łudząco podobną stronę, która dzięki ustawienia na niej reklamy wyświetlała się na szczycie propozycji w Google. Czujny odbiorca zauważył na pewno, że strona wygląda podejrzanie, jednak między innymi przez umiejscowienie fałszywej strony na szczycie wyszukiwań, czujność użytkowników mogła zostać przygaszona.

Oszuści użyli popularnych fraz

W celu lepszego targetowania swoich ofiar, oszuści użyli najpopularniejszych fraz związanych z wybranym bankiem. Wcześniej hakerzy używali formuły ‘getinbank’, przy najnowszej fali włamań oszuści wykorzystali frazę ‘getin bank logowanie’.

Klasyczny phishing

Oszustwo bazowało na całkiem nieźle zaprojektowanej metodzie phishingu, czyli podszywania się pod dobrze znaną stronę. Po wejściu w fałszywą witrynę oszuści prosili o zalogowanie się i podanie kodu sms, który użytkownik otrzymuje z banku przy próbie logowania. Jeżeli ofiara prześle kod SMS, to oszuści zyskują dostęp do konta bankowego i wszystkich znajdujących się na nim zasobów.

Następny artykuł