Techgame.pl
Strona Facebooka

pixabay.com

Gigantyczny wyciek danych z Facebooka. Ponad 2 miliony poszkodowanych Polaków

5 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Z bazy danych Facebooka wyciekły dane ponad pół miliarda użytkowników. Wśród nich jest 2,7 miliona Polaków oraz numer telefonu samego Marka Zuckerberga. Najbardziej zaskakujący (i przerażający) jednak jest fakt, że to nie Faceb

Ataki hakerów na bazy danych wielkich firm to dziś niemal codzienność. Jednakże gdy ofiarą pada serwis społecznościowy, posiadający niesamowite ilości wrażliwych informacji o swoich użytkownikach… Cóż, nazwijmy ten stan “zaniepokojeniem”. Zwłaszcza gdy ów serwis nie kwapi się wcale, by poinformować poszkodowanych o wycieku ich danych.

Atak hakerski na bazę Facebooka

Wczoraj miał miejsce gigantyczny wyciek danych z Facebooka. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, zdarza się, zwłaszcza w obecnych czasach. Jednakże szybko okazało się, że sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana, gdyż hakerzy mieli prawdopodobnie dostęp do owej bazy danych już od stycznia 2020 roku, jak twierdzi na Twitterze Alon Gal, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa z serwisu Under The Breach. Czy to oznacza, że dane wyciekły już rok temu, a dopiero wczoraj się o tym dowiedzieliśmy? Niezupełnie.

Dotąd paczki z wykradzionymi w 2019 roku danymi krążyły wśród konkretnej, zamkniętej grupy hakerów. Wczoraj wyciekły do sieci. Jak podaje serwis Business Insider, na jednym z hakerskich forów w darknecie znajduje się nawet numer telefonu samego Marka Zuckerberga, który ewidentnie nie upilnował żadnych danych - ani swoich, ani użytkowników swojego serwisu.

Hakerzy mają nasz adres i numer telefonu

Jakie dane wyciekły? Bardzo różne. Ci, którzy znaleźli się wśród tych 533 milionów użytkowników Facebooka, których dane dostały się w ręce hakerów, muszą mieć się na baczności, gdyż cyberprzestępcy znają ich numer telefonu, miejsce zamieszkania, stan cywilny, zawód oraz adres e-mail. Co to oznacza?

Świadomość, że możemy być pośród tych, których dane wyciekły do sieci, musimy zachować szczególną ostrożność podczas rozmów telefonicznych z wszelkimi przedstawicielami służb czy instytucji, gdyż zawsze może to być podszywający się pod nie przestępca. Podobnie sprawa wygląda z podejrzanymi mailami, których najlepiej nie otwierać wcale, a jeśli już, to absolutnie nie należy otwierać ich załączników ani klikać podanych linków, gdyż może to prowadzić do utraty jeszcze bardziej wrażliwych danych lub pieniędzy.

Tymczasem możemy jedynie mieć nadzieję, że w przyszłości Facebook będzie lepiej strzegł informacji o swoich użytkownikach, w przeciwnym razie bezpieczniej będzie opuścić ten serwis społecznościowy. Warto jednak już teraz zmienić hasło do swojego konta. Tak na wszelki wypadek.

źródło: instalki.pl

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Podobne artykuły

iPhone SE 2020 w różnych wariantach kolorystycznych

Technologie

Apple zaskoczyło wszystkich niską ceną. Budżetowy iPhone w ofercie giganta

Czytaj więcej >
dron w mieście

Technologie

We Włoszech drony krzyczą na ludzi na ulicy. Zaskakujący sposób kontrolowania kwarantanny

Czytaj więcej >
apple maps samochód

Technologie

Dobra wiadomość dla posiadaczy sprzętu Apple. Mapy pokażą miejsca gdzie można zrobić sobie test na obecność wirusa

Czytaj więcej >
budynek google

Technologie

Kontrowersyjny pomysł Google i Apple. Dane posiadaczy smartfonów pomogą w walce z wirusem

Czytaj więcej >
dostawa jedzenia

Technologie

Innowacyjna aplikacja pokaże temperaturę kuriera rozwożącego jedzenie

Czytaj więcej >
Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >