Techgame.pl
Cyberbezpieczeństwo smartfon

Unsplash

11 aplikacji usunięto ze Sklepu Play. Niezwykle niebezpieczny wirus powrócił

10 Lipca 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Znaleziono malware w kolejnych aplikacjach dostępnych w Sklepie Play Google. Pamiętajcie o tym, aby usunąć je zw swoich smartfonów! Szkodliwe oprogramowanie może nie tylko zbierać nasze dane, ale również narażać nas na poważne koszta.

To nie pierwszy raz, gdy wirus Joker pojawił się w Sklepie Play. Twórcom kolejnych 11 aplikacji udało się kompletnie obejść zabezpieczenia. 

Joker w Sklepie Play

Pierwsze wzmianki o nowym malware określanym jako Joker pojawiły się w 2017 roku. Po wnikliwych analizach okazało się, że nieporządane oprogramowanie jest o wiele bardziej niebezpieczne, niż początkowo myślano - Joker ma szeroki dostęp do wielu rzeczy w smartfonie użytkownika. Może m.in. wysyłać SMSy, odczytywać informacje czy powiadomienia. Dzięki temu wszytkiemu jawi się on jako jedno z obecnie największych zagrożeń dla użytkowników mobilnych urządzeń. Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa ostrzegają przed wielkim niebezpieczeństwem. 

Niezwykle niebezpieczny malware

Joker zdaje się być narzędziem szczególnie niebezpiecznym, gdyż oprócz wglądu w szereg tajnych informacji o użytkowniku, może on aktywować róznego rodzaju subskrypcje czy pakiety narażając ofiarę na poważne straty pienięże. Dobrze wiemy, jak ciężko potem "odkręcić" wykupienie jakiegoś pakietu. Analitycy firmy Check Point ponownie ostrzegają przed tym malware, które znów pojawiło się w Sklepie Play na Androidzie. Twórcy wirusa umieścili tam zainfekowane aplikacje, którym w bardzo łatwo sposób udało się obejść zabezpieczenia Google. Zdaniem giganta technologicznego, wirus jest niezwykle ogromnym zagrożeniem. 

Wielu użytkowników w niebezpieczeństwie

Miejsce, w którym ukryto wirusa to kod zawarty w pliku Android Manifest, czyli kompletnie nieszkodliwej ścieżki, w którą wyposażona jest każda aplikacja. Z tego względu nawet mimo zapewnień Google o bezpieczeństwie, cała sytuacja zdaje się być trudna i poważna. Na szczęście Google szybko zareagowało i aż 11 zawirusowanych aplikacji zostało ze Sklepu Play wywalonych. Na obrazku powyżej znajdują się nazwy zainfekowanych pakietów. Szacuje się, że ofiarami mogło paść nawet kilkaset osób.

Podobne artykuły

Karty kredytowe z kłódką leżące na klawiaturze laptopa.

Bezpieczeństwo

PKO BP ostrzega, pieniądze znikają z kont. Ataki hakerskie, dotyczy wszystkich klientów

Czytaj więcej >
zus

Bezpieczeństwo

ZUS: Gigantyczny problem. Internetowa platforma korzysta z technologii, która za miesiąc przestanie działać

Czytaj więcej >
Karty płatnicze i kłódka

Bezpieczeństwo

Dzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, apel banku ING

Czytaj więcej >
android

Bezpieczeństwo

Koniecznie usuń niebezpieczne aplikacje ze smartfona. Mogą być zainfekowane wirusami

Czytaj więcej >
Millennium

Bezpieczeństwo

Bank Millennium ostrzega przed oszustami. Łatwo się nabrać, pieniądze klientów znikają z kont

Czytaj więcej >
materiał ilustracyjny

Bezpieczeństwo

Oszuści podszywają się pod PGE. Uwaga na fałszywe wezwanie do zapłaty

Czytaj więcej >