Techgame.pl
Zdjęcie

Pixabay.com

Google prezentuje tryb oświetlenia portretowego. Dostępny w smartfonach Pixel

14 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Google zaoferuje zupełnie nowy tryb robienia portretów. Smartfony serii Google Pixel zostaną wzbogacone o algorytm, który dobierze odpowiednie oświetlenie do ludzkiego portretu, na podstawie dziesiątek zdjęć wykonanych w profesjonalnym studi

  • Nowy tryb robienia portretów za pomocą Google Pixel

  • Funkcja wykorzystuje inteligentne przetwarzanie obrazu

  • Algorytm powstał dzięki specjalnej konstrukcji Google

Choć aparaty w smartfonach Google można uznać za przestarzałe, względem tych, które umieszczane są w najnowszych smartfonach, to zdjęcia wykonane urządzeniami z serii Pixel zachwycają niekiedy bardziej niż te, do których użyto znacznie lepszego sprzętu. Wszystko dzięki algorytmom.

Tryb oświetlenia portretowego w Google Pixel

Braki aparatów w urządzeniach Google nadrabia cyfrowa obróbka zdjęć, bazująca na algorytmach inteligentnego przetwarzania obrazu. Zaimplementowane w nich wzorce pozwalają udoskonalić zdjęcia w taki sposób, by wyglądały niczym te zrobione przez najnowszego iPhone’a. Albo nawet lepiej.

Nowy tryb oświetlenia portretowego oferuje jeszcze więcej możliwości. Urządzenie będzie samo dostosowywało oświetlenie wszystkich zdjęć ludzkiej twarzy. Dzięki temu uzyskany efekt będzie przypominał fotografie wykonane profesjonalnym aparatem.

Wprowadzanie własnych modyfikacji

To, że tryb Portrait Light automatycznie dostosuje oświetlenie to jedynie ułamek możliwości. Użytkownik będzie miał możliwość edycji zdjęcia już po jego zrobieniu. Będzie można wybrać sposób, w jaki zdjęcie zostanie oświetlone lub nawet owo oświetlenie przemieścić wedle naszego uznania.

Choć inteligentna cyfrowa obróbka zdjęć działa już w większości nowych smartfonów, to tak daleko idąca możliwość jej ręcznej modyfikacji po zrobieniu zdjęcia, to zupełna nowość. Tak szerokimi możliwościami dostosowania zdjęcia cieszyć się będą, póki co, tylko posiadacze smartfonów Google Pixel.

Klatka portretowa Google’a

By opracować opisany powyżej inteligentny algorytm modyfikujący zdjęcia, Google stworzył specjalną klatkę oświetleniową. Okrągła konstrukcja składa się z 311 paneli LED, które pozwoliły na uzyskanie tysięcy różnych konfiguracji oświetlenia. Klatka imitowała schematy świateł, które stosowane są przy robieniu profesjonalnych fotografii.

W klatce zrobiono zdjęcia 70 osobom z różnych przedziałów wiekowych. Zaproszono przedstawicieli różnych płci, koloru skóry czy kształtu twarzy. Zwracano też uwagę na zróżnicowane fryzury i stylizacje. Dzięki temu algorytm bazujący na tych zdjęciach jest w stanie dobrać odpowiednie oświetlenie do fotografii robionych przez użytkowników Google Pixel.

Nowa jakość zdjęć portretowych

Jak na razie tylko wybrańcom (czyli posiadaczom smartfonów Pixel) dane jest korzystać z tak zaawansowanego narzędzia przy robieniu zdjęć ludzkiej twarzy. Być może producenci innych urządzeń zainteresują się opracowaną przez Google technologią i funkcja trafi również na inne smartfony.

Gabriela Sicińska

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >