Techgame.pl > Nauka > Świat widziany z perspektywy żuka. Naukowcy zamontowali malutką kamerę na plecach owada
Stanisław Janowski
Stanisław Janowski 19.03.2022 05:24

Świat widziany z perspektywy żuka. Naukowcy zamontowali malutką kamerę na plecach owada

Żuk z urządzeniem rejestrujacym zamontowanym na plecach.
Uniwersytet Waszyngtoński

Wcześniej ci sami naukowcy opracowali specjalne “plecaki” dla pszczół, które były wyposażone w różne czujniki służące do zbierania danych o stanie plonów.

Modyfikacja żuka

GoPro for Beetles to specjalne urządzenie wyposażone w maleńką kamerę zdolną do rejestrowania od 1 do 5 klatek na sekundę. Kamera ma również możliwość obrotu o 60 stopni co daje możliwość wykonywania zdjęć panoramicznych w wysokiej rozdzielczości. Urządzenie zostało zaprojektowane w taki sposób, aby nie sprawiało dyskomfortu owadom, które będą go nosiły.  Do testów nowatorskiego wynalazku dla żuków wybrany kilka typów tego owada, Asbolus verrucosus oraz kilku gatunków z rodzaju Eleodes. Owady te występują w południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych lub północno-zachodniej części Meksyku. Ich maksymalna siła udźwigu wynosi pół grama, naukowcy zaprojektowali więc swoje urządzenia tak, by ważyły niecałą ćwierć grama i nie utrudniały poruszania się owadom. Co więcej naukowcy zapewniają o bezpieczeństwie używanej. Testowane żuki żyły jeszcze szczęśliwie przez rok od przeprowadzenia testów, a to całkiem niezły wiek jak na takie owady.

Owadzia perspektywa może być przydatna

Kamery umieszczone na żukach dają nam przede wszystkim wgląd w unikatową “owadzią” perspektywę widzenia. Naukowcy twierdzą jednak, że oprócz obserwacji różnego rodzaju zachowań owadów na przeróżne bodźce, technologia pozwoli również docierać w miejsca, w które człowiek normalnie nie byłby w stanie dotrzeć bez znacznej ingerencji w środowisko naturalne (mowa tu o szczelinach skalnych i innych trudno dostępnych miejscach). 

Żuk przepełniony technologią

GoPro dla żuków wyposażone jest w miniaturową baterię, która jest zdolna do ciągłej pracy przez 6 godzin. Naukowcom udało się osiągnąć tak długi czas pracy podpatrując przyrodę. „Aby obniżyć koszty [energetyczne] niektóre muchy posiadają na swojej złożonej gałce ocznej tylko niewielki obszar rejestrujący obraz o wysokiej rozdzielczości. Aby czemuś dobrze się przyjrzeć, na przykład potencjalnej ofierze czy partnerowi, te obracają swoją głowę. To, w stosunku do posiadania możliwości postrzegania świata w wysokiej rozdzielczości w zakresie pełnego pola widzenia, pozwala na oszczędzanie energii” - tłumaczy dr Sawyer Fuller, jeden z twórców urządzenia. Ponadto kamera wyposażona jest w akcelerometr, co oznacza, że urządzenie nagrywa tylko wtedy, kiedy żuk jest w ruchu.

Tagi: Film Klimat
Powiązane