Żuk z urządzeniem rejestrujacym zamontowanym na plecach.
Źródło: Uniwersytet Waszyngtoński

Świat widziany z perspektywy żuka. Naukowcy zamontowali malutką kamerę na plecach owada

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
17 Lipca 2020

Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego opracowali specjalne urządzenia, które nazwali GoPro for Beetles (GoPro dla żuków). Jest to specjalnie przygotowana kamera, którą można zamontować na grzbiecie owada.

Wcześniej ci sami naukowcy opracowali specjalne “plecaki” dla pszczół, które były wyposażone w różne czujniki służące do zbierania danych o stanie plonów.

Modyfikacja żuka

GoPro for Beetles to specjalne urządzenie wyposażone w maleńką kamerę zdolną do rejestrowania od 1 do 5 klatek na sekundę. Kamera ma również możliwość obrotu o 60 stopni co daje możliwość wykonywania zdjęć panoramicznych w wysokiej rozdzielczości. Urządzenie zostało zaprojektowane w taki sposób, aby nie sprawiało dyskomfortu owadom, które będą go nosiły.
Do testów nowatorskiego wynalazku dla żuków wybrany kilka typów tego owada, Asbolus verrucosus oraz kilku gatunków z rodzaju Eleodes. Owady te występują w południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych lub północno-zachodniej części Meksyku. Ich maksymalna siła udźwigu wynosi pół grama, naukowcy zaprojektowali więc swoje urządzenia tak, by ważyły niecałą ćwierć grama i nie utrudniały poruszania się owadom. Co więcej naukowcy zapewniają o bezpieczeństwie używanej. Testowane żuki żyły jeszcze szczęśliwie przez rok od przeprowadzenia testów, a to całkiem niezły wiek jak na takie owady.

Rura odpływowa przy tamie.Ogromna dziura w jeziorze. Wleciał dronem i nagrał niesamowite ujęciaCzytaj dalej

Owadzia perspektywa może być przydatna

Kamery umieszczone na żukach dają nam przede wszystkim wgląd w unikatową “owadzią” perspektywę widzenia. Naukowcy twierdzą jednak, że oprócz obserwacji różnego rodzaju zachowań owadów na przeróżne bodźce, technologia pozwoli również docierać w miejsca, w które człowiek normalnie nie byłby w stanie dotrzeć bez znacznej ingerencji w środowisko naturalne (mowa tu o szczelinach skalnych i innych trudno dostępnych miejscach).

Absurdalne nagranie. Usunął gniazdo szerszeni za pomocą odkurzaczaAbsurdalne nagranie. Usunął gniazdo szerszeni za pomocą odkurzaczaCzytaj dalej

Żuk przepełniony technologią

GoPro dla żuków wyposażone jest w miniaturową baterię, która jest zdolna do ciągłej pracy przez 6 godzin. Naukowcom udało się osiągnąć tak długi czas pracy podpatrując przyrodę. „Aby obniżyć koszty [energetyczne] niektóre muchy posiadają na swojej złożonej gałce ocznej tylko niewielki obszar rejestrujący obraz o wysokiej rozdzielczości. Aby czemuś dobrze się przyjrzeć, na przykład potencjalnej ofierze czy partnerowi, te obracają swoją głowę. To, w stosunku do posiadania możliwości postrzegania świata w wysokiej rozdzielczości w zakresie pełnego pola widzenia, pozwala na oszczędzanie energii” - tłumaczy dr Sawyer Fuller, jeden z twórców urządzenia. Ponadto kamera wyposażona jest w akcelerometr, co oznacza, że urządzenie nagrywa tylko wtedy, kiedy żuk jest w ruchu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromna dziura w jeziorze. Wleciał dronem i nagrał niesamowite ujęcia
  2. Absurdalne nagranie. Usunął gniazdo szerszeni za pomocą odkurzacza
  3. Największa dziura Europy jest w Polsce. Wiesz gdzie?
  4. Głębokość tej dziury jest niewyobrażalna. Chcą się dokopać do jądra Ziemii?

Następny artykuł