Techgame.pl
Żuk z urządzeniem rejestrujacym zamontowanym na plecach.

Uniwersytet Waszyngtoński

Świat widziany z perspektywy żuka. Naukowcy zamontowali malutką kamerę na plecach owada

17 Lipca 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego opracowali specjalne urządzenia, które nazwali GoPro for Beetles (GoPro dla żuków). Jest to specjalnie przygotowana kamera, którą można zamontować na grzbiecie owada.

Wcześniej ci sami naukowcy opracowali specjalne “plecaki” dla pszczół, które były wyposażone w różne czujniki służące do zbierania danych o stanie plonów.

Modyfikacja żuka

GoPro for Beetles to specjalne urządzenie wyposażone w maleńką kamerę zdolną do rejestrowania od 1 do 5 klatek na sekundę. Kamera ma również możliwość obrotu o 60 stopni co daje możliwość wykonywania zdjęć panoramicznych w wysokiej rozdzielczości. Urządzenie zostało zaprojektowane w taki sposób, aby nie sprawiało dyskomfortu owadom, które będą go nosiły.  Do testów nowatorskiego wynalazku dla żuków wybrany kilka typów tego owada, Asbolus verrucosus oraz kilku gatunków z rodzaju Eleodes. Owady te występują w południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych lub północno-zachodniej części Meksyku. Ich maksymalna siła udźwigu wynosi pół grama, naukowcy zaprojektowali więc swoje urządzenia tak, by ważyły niecałą ćwierć grama i nie utrudniały poruszania się owadom. Co więcej naukowcy zapewniają o bezpieczeństwie używanej. Testowane żuki żyły jeszcze szczęśliwie przez rok od przeprowadzenia testów, a to całkiem niezły wiek jak na takie owady.

Owadzia perspektywa może być przydatna

Kamery umieszczone na żukach dają nam przede wszystkim wgląd w unikatową “owadzią” perspektywę widzenia. Naukowcy twierdzą jednak, że oprócz obserwacji różnego rodzaju zachowań owadów na przeróżne bodźce, technologia pozwoli również docierać w miejsca, w które człowiek normalnie nie byłby w stanie dotrzeć bez znacznej ingerencji w środowisko naturalne (mowa tu o szczelinach skalnych i innych trudno dostępnych miejscach). 

Żuk przepełniony technologią

GoPro dla żuków wyposażone jest w miniaturową baterię, która jest zdolna do ciągłej pracy przez 6 godzin. Naukowcom udało się osiągnąć tak długi czas pracy podpatrując przyrodę. „Aby obniżyć koszty [energetyczne] niektóre muchy posiadają na swojej złożonej gałce ocznej tylko niewielki obszar rejestrujący obraz o wysokiej rozdzielczości. Aby czemuś dobrze się przyjrzeć, na przykład potencjalnej ofierze czy partnerowi, te obracają swoją głowę. To, w stosunku do posiadania możliwości postrzegania świata w wysokiej rozdzielczości w zakresie pełnego pola widzenia, pozwala na oszczędzanie energii” - tłumaczy dr Sawyer Fuller, jeden z twórców urządzenia. Ponadto kamera wyposażona jest w akcelerometr, co oznacza, że urządzenie nagrywa tylko wtedy, kiedy żuk jest w ruchu.

Stanisław Janowski

Wydawca portalu Techgame. Z wykształcenia dziennikarz i kulturoznawca. Wcześniej parałem się dziennikarstwem radiowym, teraz głównie działam w Internecie. Miłośnik retro-technologii i nowych smartfonów. W wolnych chwilach rozmawiam z Google Home.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Księżyc

Nauka

Polscy naukowcy rozpoczęli ważny projekt. Celem jest wydobycie rzadkiego surowca na Księżycu

Czytaj więcej >
Powierzchnia Marsa i element łazika Perseverance

Nauka

NASA udostępniła nowe zdjęcia z Marsa. Pierwsze obrazy z krateru Jezoro

Czytaj więcej >
Asteroidy

Nauka

Naukowcy zbadali niezwykłą asteroidę. Na jej powierzchni mogło powstać życie

Czytaj więcej >
Naukowcy NASA i pierwsze zdjęcie z powierzchni Marsa

Nauka

Gigantyczny sukces NASA. Łazik przekazał pierwsze zdjęcia z Marsa

Czytaj więcej >
Stacja Gateway z dokującym statkiem Orion

Nauka

NASA już potwierdziła. SpaceX dostarczy pierwsze części bazy na orbitę Księżyca

Czytaj więcej >
Ujęcie centrum obserwacyjnego ESA pokazujące blask Wenus

Nauka

Sonda Solar Orbiter uchwyciła niewiarygodny widok. ESA udostępnia wyjątkowe nagranie

Czytaj więcej >